Beyazıt Yangın Kulesi

Beyazıt Yangın Kulesi ve ÖSS sınavından sonra ağlayan zırlayan öğrencilerle röportaj yaptığı Beyazıt meydanındaki ben onu muhabirlerin İ.Ü. girişi fes giyilen zaman fotoğrafı..

Mimar Senekerim Balyan tarafından yapılan Beyazıt Kulesi, yangınları gözetleme ve haber verme için inşa edilse de ilk olarak ahşaptan yapısı itibari itibari itibari itibari itibari itibari itibari itibari itibari olduğu için Cibâli Yangınında kül olmuş. Akıl para ile olmadığı için tekrar ahşaptan inşa edilen kule bu sefer Yeniçeri Ayaklanmasında kül olmuş madem yangında yanıyor taştan yapalım bari deyip şu anki şeklini almış. (tam Türk işi yani)

Kule uzaktan panayır, pavyon gibi dursa da aydınlatmada ki renklerin anlamları

- Mavi renkte ben ertesi gün havanın açık, 
- Yeşil renkte ben ertesi gün havanın yağmurlu,
- Sarı renkte ertesi gün havanın sisli, 
- Kırmızı renkte ertesi gün havanın karlı

olacağını anlamına geliyormuş.

Sarı renkte olduğu gün hava sisli olacağından kuleyi göremeyeceğimiz için bir sonraki gün havanın nasıl olacağını maalesef televizyondan, internetten öğrenebilirsiniz.


Göremediğimiz, göremeyeceğimiz kule manzarası

Galata Kulesi ya da Kız kulesi kadar itibarı olmasa da harika bir manzarası olduğu kesin ama kampüs içerisinde olmasından dolayı öğrenci olmayanlar Beyazıt Yangın Kulesine giremiyor. Ü. öğrencileri, onlarda giremiyorlar !.. İstanbul manzarası için alternatif istiyorsanız Mimar Sinan Cafe terasında sandalye kapma oyunu oynayabilirsiniz..

Eğer uslu bir çocuk olursanız, kuleye yakın bir yerden geçerken tepesine baktığınızda ustaca saklanmış kanserojen baz istasyonlarını da görebilirsiniz..


Son olarak ufak bir gıybet; Beyazıt Yangın Kulesi, Kız Kulesi aşireti aşireti'nden hoşlanıyormuş. Yıllardır sürekli yukarıdan kızı kesiyor ama hala tık yok çünkü Kız Kulesi, Galata kulesinden hoşlanıyormuş :))