#Tokatopya’ nın Kavimler Göçü'ne Etkisi

Kavimler Göçü Haritası

Orta Asya’ dan durduk yere değil, çoğunluğunu Türk kavimlerin oluşturduğu, tarih dersi kitaplarında renkli harita üzerinde kocaman oklarla anlatılmaya mahkum bir konu olduğu için kolayca aklımızda kalmış, unutmadığımız bir tarihi olaydır Kavimler Göçü.

“-Ulan o kadar yol yürünür mü ? Belediyeden araç isteseydiniz bari !..” diye aklımıza ki binlerce soru eşliğinde dersleri işlesek de, kavimlerin asıl göç etme sebebi için bazı kaynaklar Türklerin sürekli Çin üzerine gitmelerinden mütevellit, Çinlilerin “- Lan oğlum prenseslerimiz Türkleri görmesinler aşık oluyorlar” diyerek Türkleri engellemek için boydan boya inşa ettikleri Çin seddi vesile olmuştur. Türk Kavimlerinin kulağına giden “-Ulan Çin Seddi aslında uzaydan görünmüyormuş” asparagasıyla uğradıkları hayal kırıklığı Kavimler göçüne sebebiyet olmuştur.. Tabi ki bazı kaynaklarda asparagas kiminin “- Ulan hep aynı yerde konaklıyoruz biraz da turistik yerleri görelim” diyerek kiminin “sıcak memleket sevmesinden” kiminin “-Evim zaten kira taşınayım bende” diyerek kalkıp göç etme söylentileri çıksa da yazılı kaynak olmasa safra günümüzde Çin Seddi'nin uzaydan görünmediği bilimsel olarak kanıtlanmış bu tezi kuvvetlendirmiştir..

1999'da Avrupa

Mesela Dünya coğrafyası üzerinde Avrupa kıtasının ne kadar sıkış tepiş olduğunu bilmem fark ettiniz mi ?. Eğer biraz daha, mesela 1000 km ilerleselserdi bu kavimler bugün Google Earth'te baktığımız haritalar şu anki gibi olmayacaktı. Tarih tabi ki yine savaşlardan ibaret olacak ama ülkelerin coğrafi konumları çok farklı yerlerde olacağı için şimdiki problemleri hiç konuşmuyor olacaktık..

Bir süre sonra önden göç eden kavimlerin arkadan gelenlere “-Yeter ulan daha fazla sıkıştırmayın adamları nefes alamıyorlar” diye durdukları kaynaklarda geçmese de bu işin içinde Tokatlıların olduğu hakkında iddialar ortaya çıkmış. Ayrıca Amerika kıtasının bu vesile ile olmuştur. Şöyle ki sıkışan bu ülke vatandaşlarının yeter ulan diyerek çok daha sonra denize atlayıp keşfettikleri Amerika Birleşik Devletlerini kurduklarını hatırlayalım. Ve hala da dünyanın her yerinden buraya büyük bir göç verdiğini biliyoruz..

Gelelim Kavimler Göçüne Tokatopya olan etkisi nasıl olmuş...

Tokat’ın gelebildiği son nokta

Rusya üzerinden Letonya istikamet eden Tokatopya ahalisi Çorum, Sivas, Amasya ve Ordu Kavimleri birlikte gırgır şamata aynı zamanda dayanışma içerisinde göç gerçekleştirirken leblebi kokusuna aldanan Çorum aslında gitmesi gereken güzergah yerine Anadolu yoluna sapmasına çok kızan Tokat ise yolluk olarak yanına aldığı bir kiloluk Yeni Rakı'ya dondurma kabında sakladığı dolmayı meze yapması ile büyük göçün seyrini değiştirmiş. Bizimkiler öndeki kavimleri bırakın itmeyi doğru yolunda yürüyemeyecek hale gelmeleri ile güç kaybettikleri gibi arkadan gelen Erzincan, Erzurum, Giresun, Trabzon, Kars gibi diğerlerine de engel olmuşlar. Kavimler Göçü açılan rakı sofrası yüzünden durmuş Avrupa, Anadolu ve Kuzeyde şu andaki jeopolitik, politik, sosyolojik şeklini alırken bizim Tokatopya'da da şu andaki Alkolik şeklini almıştır. İster inanın ister inanmayın olayın aslı böyle..

Bi düşünün; Tokat, Anadolu üzerinden gidilmesine kızmayıp o rakıyı açmasa Tokatopya bugün Orta Karadeniz'de değil belki de İstanbul'da olabilirdi.. :D

Bitti..