Aerodromi i putovanje avionom

Tanja Marković
7 min readFeb 1, 2020

--

Iako je letenje avionom veoma uobičajena pojava u mnogim zemljama svijeta već decenijama, na Balkanu je ovaj misteriozni i nadasve “zastrašujući” vid prevoza postao rasprostranjen tek nekih pet-šest godina unazad sa dolaskom WizzAira i Ryanaira u naše brdovite krajeve. Tako ćete danas na malenim aerodromima u Tuzli, Banjoj Luci ili Nišu vidjeti sve od 7 do 107. Nene su bome odustale od dvodnevnih vožnji autobusom do zabačenih kutaka Švedske i tegljenja nabreklih kofera zarad znatno kraćeg vremena putovanja. Isto tako mladi rado idu na šoping ture po evropskim Primarcima ili u posjete tetkama i drugaricama iz škole raštrkanim po Zapadnoj Evropi.

Ukoliko i vi uskoro planirate da se vinete nebu pod oblake ovom čudnovatom spravom, u ovom tekstu naći ćete odgovore na neka od najčešćih pitanja ili nedoumica kada su u pitanju aerodromi i putovanje avionom, a koje možda i vas muče baš u ovom momentu.

Kupovina avionske karte

Letove i cijene avionskih karata najčešće pretražujem na stranici Skyscanner ili direktno kod avionske kompanije. Obično će karte biti najpovoljnije nekih 2–3 mjeseca prije putovanja.

Cijenu karte provjeravajte u inkognito modu jer avio-kompanije prate vaše pretrage, pa ukoliko više puta gledate cijenu za baš jedan određeni datum, može se desiti da karta preko noći „magično“ poskupi.

Ne zaboravite da se čekirate onlajn nekoliko dana prije polaska, kao i da odštampate kartu ili je sačuvate na telefonu.

Vrste prtljaga

Prilikom kupovine avionske karte trebalo bi da se odlučite za veličinu i količinu prtljaga koji želite da ponesete na putovanje. Za početak, postoje dvije vrste prtljaga: ručni koji unosite u avion sa sobom i čekirani koji predajete na šalteru i preuzimate po dolasku na destinaciju.

Ručni prtljag

Ja obično putujem samo sa ručnim prtljagom iz nekoliko razloga. Kao prvo, imam traume iz studentskih dana kada sam nedeljom veče teglila torbe od 20 kila sa zaleđenom piletinom, krompirom i nebrojeno mnogo odjevnih kombinacija, tako da sada preferiram lagani ruksak sa 2–3 majice. Potom kada stignem na odredište, stavim taj isti ruksak na leđa i prosto išetam sa aerodroma, bez da čekam da se moj kofer istovari. I na kraju, moje stvari su uvijek uz mene.

Jedna veoma bitna stvar, ukoliko putujete samo sa ručnim prtljagom, je ta da postoje ograničenja na količinu tečnosti koju možete unijeti u avion sa sobom. Sva tečnost, a to je najčešće kozmetika, mora biti u bočicama do maksimalno 100 ml i treba da bude spakovana u providnu kesu zapremine jedan litar.

Ukoliko niste poput kamile razvili sposobnost skladištenja vode negdje u leđima, onda vjerovatno volite da uz sebe imate i flašicu sa vodom. Umjesto da u avionu plaćate iznuđivačke svote novca za pola litra ove dragocjene tečnosti, ponesite praznu flašu sa sobom i kada prođete sigurnosnu kontrolu na aerodromu naspite vodu u wc-u, naravno pod uslovom da je pitka.

Što se tiče hrane, tu ne postoje tako stroga pravila kao sa tečnostima. Možete slobodno ponijeti sebi nekakav manji obrok, sendvič ili nešto za grickati. Ukoliko vam balkanska mater pokuša uvaliti pečeno pile i tepsiju sirnice, to ćete ipak morati da odbijete.

Druga bitna stvar na koju treba da obratite pažnju su dozvoljene dimenzije ručnog prtljaga i strogo se pridržavate pravila, inače ćete na aerodromu morati debelo da platite za svaki centimetar ili gram preko.

Više informacija o tačnim dimenzijama prtljaga i spisku predmeta i supstanci koji su zabranjeni u avionu naći ćete na web stranici avio-kompanije sa kojom putujete.

Čekirani prtljag

Ukoliko se odlučite za čekirani prtljag, treba da imate na umu da on zna biti i duplo skuplji od same karte, pogotovo ako letite sa niskobudžetnim kompanijama. Kada dođete na odredište, moraćete sačekati da se vaš prtljag istovari na pokretnu traku, a u rijetkim slučajevima, može se desiti da se prtljag izgubi. Prednost čekiranog prtljaga, sa druge strane, je ta da nemate ograničenja na količinu tečnosti i da možete ponijeti mnogo više stvari nego u ručnom.

Na vama je da odlučite šta je bolja opcija za vaše potrebe. Nekome je potreban čekirani prtljag za tri dana putovanja, a neko se preseli u drugu zemlju samo sa ručnim.

Na aerodromu.

Ukoliko putujete sa čekiranim prtljagom dođite na aerodrom barem dva sata prije leta. Provjerite na ekranima sa kojeg terminala i gejta vaš avion polijeće i zaputite se prema šalteru za predaju prtljaga. Broj šaltera će se takođe nalaziti na ekranu.

Ako putujete samo sa ručnim prtljagom dođite barem sat vremena ranije na aerodrom. Provjerite sa kojeg terminala i gejta letite i zaputite se odmah prema sigurnosnoj kontroli. Neka vam avionska karta i pasoš u svakom trenutku budu pri ruci. Na sigurnosnoj kontroli će skenirati i vas i prtljag. Dok stojite u redu, izvadite iz ruksaka prozirnu kesu sa kozmetikom, laptop i skinite sat sa ruke. Na ovaj način ćete skratiti vrijeme čekanja svima koji stoje u redu iza vas.

Ako ste prvi put u životu na sigurnosnoj kontroli, samo posmatrajte šta drugi rade i oponašajte ih. Ja se u ovakvim situacijama uvijek vodim devizom “kud svi Turci tu i mala Tanjica”.

Nakon sigurnosne kontrole, sledeći korak je pasoška kontrola, osim ukoliko ne letite unutar EU. U tom slučaju idete direktno na gejt gdje će vam pregledati kartu.

Ako letite sa nekog manjeg aerodroma, onda su prethodni koraci mnogo jednostavniji. Mali aerodromi nemaju terminale i vrlo često imaju samo jedan ili dva gejta. Sa druge strane, nemojte se plašiti velikih aerodroma, oni su osmišljeni tako da se svako može na njima snaći. Na kraju krajeva, putnici su obični ljudi poput tebe i mene, a ne tamo nekakvi stručnjaci za avijaciju i dizajn aerodroma. Dovoljno je samo da pratite znakove i ekrane sa najavama i pronaći ćete vaš terminal i gejt očas posla, a ukoliko ste u bilo kom trenutku nesigurni oko nečega, uvijek možete upitati osoblje ili prolaznike za pomoć.

U avionu

Prilikom ulaska u avion, ukoliko je moguće preskočite selfi momenat sa krilom aviona i požurite da se ukrcate. Na taj način doprinosite tome da avion poleti na vrijeme, kao i da ne budete predmet podsmijeha nešto iskusnijih letača. Kada dođete do svog mjesta, brzinom munje smjestite kofer ili ruksak u pretinac i sjednite kako bi drugi putnici mogli da prođu do svog mjesta.

Prije polijetanja obavezno pogledajte sigurnosnu demonstraciju s punom pažnjom. Budite vezani tokom cijelog leta jer su turbulencije iznenadne i ukoliko dođe do njih najgore što vam se u tom momentu može desiti je da niste vezani. Ne, turbulencije ne mogu da sruše avion! Mislite o njima kao o rupama na vazdušnim makadamskim putevima.

Pobrinite se da uz sebe imate nešto za razonodu, posebno ukoliko let traje nekoliko sati. Ja sa sobom često nosim Politikin Zabavnik, audio knjigu na telefonu ili običnu knjigu, filmove i serije da mi prekrate vrijeme.

Dolazak na destinaciju

Ukoliko putujete unutar Evropske unije, po dolasku na odredište jednostavno ćete se išetati sa aerodroma i zaputiti se prema gradu. Međutim, ukoliko dolazite izvan Šengena, moraćete proći kroz pasošku kontrolu, gdje ćete pokazati pasoš na uvid i vjerovatno odgovoriti na par pitanja.

Službenik za šalterom vas može pitati koji je razlog vaše posjete, koliko dugo ćete ostati u zemlji i gdje ćete boraviti. Ukoliko je potrebno osvježite malo vaš engleski da biste bili spremni da odgovorite na ova pitanja. Isto tako, možete na papir napisati adresu na kojoj ćete boraviti i datum povratka ukoliko ne govorite strane jezike. Pored toga službenik vam može tražiti na uvid i povratnu kartu, dokaz o zdravstvenom osiguranju ili o novčanim sredstvima kojima ćete finansirati svoj boravak. Pobrinite se da imate sve te dokumente na dohvat ruke.

Znajte da granični službenici kada vam postavljaju sva ova pitanja samo rade svoj posao. Nisu vas uzeli na zub ili nešto tako. Jedno ljubazno “dobar dan” i “kako ste” sa vaše strane može itekako pomoći da ova sasvim standardna procedura prođe veoma brzo i glatko.

By Jarcje [CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

Na kraju, ne zaboravite od silnog uzbuđenja zbog dolaska na odredište da pokupite svoj kofer sa pokretne trake. I to je to, uspješno ste savladali navigiranje aerodromima.

Ukoliko još uvijek imate neke nedoumice, provjerite sekciju Često postavljana pitanja na web stranici avio-kompanije sa kojom putujete.

Hvala na čitanju! Ukoliko vam se svidio ovaj tekst, kliknite na 👏 i podijelite ga kako bi ga i drugi mogli lakše naći. Ako imate neka pitanja ili komentar, slobodno ih ostavite ispod.

Zaprati moju Facebook stranicu Tlo Pod Mojim Nogama ili moj Instragam profil tlo_pod_mojim_nogama.

--

--

Tanja Marković

Trenutno živim u Berlinu i kad god imam priliku za to volim da putujem. Rado čitam, učim strane jezike i obožavam sladoled.