Berlin: siromašan, ali seksi!

Tanja Marković
7 min readDec 6, 2019

--

Upravo ovim riječima je jedan njemački političar opisao Berlin 2003. godine. Rečenica je od tada postala neka vrsta slogana kojeg je grad usvojio i pomoću njega i danas privlači turiste iz cijelog svijeta.

U Berlin smo se preselili sada već pomalo davne 2015. godine, spletom okolnosti. Mi ga nismo odabrali, on je na neki način odabrao nas. U tom momentu sam o Berlinu znala da je to glavni grad Njemačke i da je u prošlosti bio podijeljen nekakvim zidom. I to je to.

Sada nakon nevjerovatne četiri godine provedene ovdje mogu reći da sam veoma zahvalna što smo završili baš u ovom gradu. Iz dana u dan Berlin me sve više oduševljava svojom jedinstvenošću i raznolikošću, svojom opuštenom atmosferom, tolerancijom prema drugačijem, svojom veličinom i nevjerovatnom energijom koju ćete osjetiti dok hodate njegovim ulicama.

Početkom srednjeg vijeka područje današnjeg Berlina i njegovu okolinu naseljavala su stara slovenska plemena. Smatra se da ime grada potiče od praslovenske riječi berl ili brlo što znači močvara. Međutim, pošto prvi slog u imenu zvuči baš kao njemačka riječ Bär, što znači medvjed, ova životinja je usvojena kao simbol grada, tako da dok budete šetali ulicama Berlina na svakom koraku ćete vidjeti vickaste statue medvjeda u različitim veličinama.

Kad god imam goste svaki obilazak grada sa njima obično započnem na Alexanderplatzu, centru nekadašnjeg istočnog Berlina. Na ovom trgu ćete spoznati komunistički stil gradnje u svoj njegovoj veličanstvenosti. Sivi bezlični betonski blokovi gdje god se okrenete. Kao da berlinsko vrijeme nije dovoljno samo po sebi, nego i ove građevine još više doprinose tmurnoj atmosferi. Načičkani oko trga prose beskućnici.

Weltzeituhr na Alexanderplatzu: pandan Krivom satu u Banjoj Luci.

Tokom cijele godine na svakih dvije do tri sedmice ovdje se smjenjuju raznorazni vašari. Taman što razmontiraju jedan, vrijeme je da se postavlja drugi. I dok se tako probijate kroz gužvu lokalaca, turista, kamiona sa drvenim kućicama, i pri tome udišete pomiješani miris urina, kokica, neokupanog ljudskog tijela i vanila šećera, pred vama se konačno ukazuje on. Taj čuveni Primark! Šoping meka evropskih tinejdžerki i simbol zapadnoevropskog kapitalizma. U sred nekadašnje Istočne Njemačke. Ironično, zar ne?

Nakon što ustanovim zblanuti izraz lica kod mojih posjetilaca, odlučujem da je vrijeme da nastavimo dalje sa turom. Sa trga se obično zaputimo do Televizijskog tornja (Fernsehturm), najviše građevine u Njemačkoj, a potom do crkve Marienkirche, koja se u istorijskim dokumentima prvi put pominje još davne 1243. godine, što je čini jednom od najstarijih crkava u Berlinu.

Televizijski toranj: na 203 metra iznad zemlje nalazi se platforma za posjetioce, a iznad nje u središnjem dijelu kugle je restoran koji se okreće u krug.

Nakon nekoliko minuta hoda stižemo i do četvrti Nikolaiviertel, istorijskog jezgra starog Berlina. Četvrt je ime dobila po Crkvi svetog Nikole koja se ovdje nalazi, a sagrađena je u periodu između 1220. i 1230. godine. Ovdje već primjetim da je prvobitni šok na licima mojih posjetilaca izblijedio te da su se okruženi ovim nevjerovatnim istorijskim građevinama već navikli na ovo potpuno drugačije lice Berlina.

Nikolaiviertel: najstarija stambena četvrt u Berlinu.

Međutim, ovo je samo jedno od mnogih njegovih lica koje ćete spoznati tokom svog boravka, a pogled na džinovski Televizijski toranj koji se nadvija nad vama podsjeća vas na činjenicu da ipak niste zalutali u neko srednjovijekovno naselje, nego da se nalazite u sred užurbane metropole.

Šetajući duž rijeke Špre dolazimo do Museuminsel, to jeste Ostrva muzeja. Ukoliko ste u Berlinu u ljetnom periodu, ovo je odlično mjesto za napraviti pauzu. Sjednite na travu ispred Berliner Doma i uživajte u spektakularnom pogledu na ovu katedralu i okolinu. Ako na raspolaganju imate nekoliko dana u Berlinu onda svakako posjetite barem jedan od pet muzeja koji se nalaze ovdje.

Berliner Dom: veličanstvena katedrala na Ostrvu muzeja.

Od Ostrva muzeja vam je potrebno nekih dvadesetak minuta hoda da biste stigli do najpoznatije berlinske atrakcije, Brandenburške kapije. Ova impozantna građevina sagrađena je na mjestu nekadašnje gradske kapije koja je označavala početak puta od Berlina do grada Brandenburg na Havelu. Tokom svog postojanja Brandenburška kapija bila je često mjesto velikih istorijskih događaja, a danas se smatra ne samo simbolom burne njemačke prošlosti, već i evropskog jedinstva i mira.

Brandenburška kapija: najpoznatija znamenitost Berlina.

Sa desne strane kapije nalazi se zgrada Rajhstaga koja je sjedište njemačkog parlamenta. Njenu veličanstvenu staklenu kupolu možete posjetiti besplatno uz prethodno rezervisani onlajn termin. Lijevo od kapije je spomenik jevrejskim žrtvama Holokausta, a ukoliko nastavite hodati pravo, obrećete se u jednom od najvećih parkova u Njemačkoj, Tiergartenu. Nekadašnje privatno lovište danas je oaza zelenila kako za lokalce tako i za turiste.

Ukoliko niste preumorni od ovolikog hodanja, od Brandenburške kapije možete nastaviti dalje prema Potsdamer Platzu. Ovaj trg svoj je vrhunac doživio početkom 20. vijeka kada je brujao od buke posjetilaca i užurbanog saobraćaja. U kafićima i restoranima oko trga sastajala se kulturna elita grada. Kako bi se bolje usmjerili brojni autobusi, tramvaji i automobili koji su haotično jurcali na sve strane, 1924. godine je ovdje postavljen prvi semafor u kontinentalnoj Evropi.

Soni centar sa futurističkim staklenim krovom.

Drugi svjetski rat ostavio je trg potpuno uništenim, a zatim ga je podijelio zid, tako da je proveo 40 godina kao zanemarena pustoš između Istoka i Zapada. Udjedinjenje Njemačke poslužilo je kao jedinstvena prilika za izgradnju potpuno nove četvrti grada baš na ovom mjestu. Danas kada stojite na Potsdamer Platzu okruženi staklenim neboderima imaćete utisak da se nalazite na potpuno drugom kraju svijeta, recimo u Njujorku i njegovom čuvenom Menhetnu.

Jedan od mojih omiljenih kutaka u Berlinu je Gendarmenmarkt, koji mnogi smatraju najljepšim berlinskim trgom. Svakog ljeta stepenice Koncertne dvorane (Konzerthaus) na ovom trgu postaju romantična pozornica za klasične koncerte, dok se tokom Adventa trg pretvara u pravu božićnu bajku.

Kada ste u ovom dijelu Berlina obavezno svratite i u dvije čokolaterije koje se nalaze na samo par koraka od trga: Ritter Sport i Rausch. Obje su odlično mjesto za kupovinu slatkih suvenira za sve čokoljupce.

Čokolaterija Rausch: ovdje ćete vidjeti najpoznatije berlinske znamenitosti napravljene od čokolade.

Sva ova mjesta koja sam dosad spomenula su neke od najpoznatijih berlinskih atrakcija koje će se naći na ruti većine turista. Međutim, ukoliko želite da spoznate pravi duh Berlina i da vidite kako to Berlineri provode vrijeme, onda se svakako zaputite u Mauerpark, gdje se nedjeljom održava kultna buvlja pijaca. Tu vas čekaju karaoke na otvorenom, brojni ulični zabavljači, štandovi sa hranom iz cijelog svijeta, stari namještaj, odjeća, kutije u kojima su izloženi najnasumičnije odabrani predmeti, i najvažnije posjetioci svih mogućih nacija, boja kože, oblika i veličina. Tu jedinstvenu i neopisivu atmosferu koja odlikuje Berlin najbolje ćete spoznati upravo ovdje.

Mauerpark: naizgled običan park koji se nedjeljom pretvara u živahnu buvlju pijacu.
Prenzlauer Berg: najpoželjnija četvrt za stanovanje u Berlinu.

Mauerpark je smješten u hip čevrti Prenzlauer Berg. U ovom dijelu grada možete lutati bez nekog posebnog cilja, diviti se starim građevina, ili prosto posmatrati ljude zaokupljene svojim svakodnevnim obavezama. Na raspolaganju vam stoji pregršt restorana i kafića u kojima možete da probate japansku, kinesku, srednjoistočnu, tajlandsku, italijansku, špansku i manje-više bilo koju drugu svjetsku kuhinju koja vam padne na um.

Na obali rijeke Špre.

Još jedna jedinstvena, multikulti i trendi četvrt grada je Kreuzberg. Ovdje koegzistiraju turski doseljenici, koji su kao gostujući radnici u Berlin došli 60-ih godina da se nikad više ne vrate, i moderni internacionalni hipsteri u svojim podvraćenim pantalonama i visoko svezanim pundžama.

Ukoliko se nađete na nekoj od stanica podzemne željeznice u Kreuzbergu, koje su potpuno neočekivano smještene nad zemljom, u roku od pet sekundi barem tri tipa će vam ponuditi “robu” za podizanje raspoloženja. Upozorila sam vas!

East Side Gallery: nekada je ovo bio Berlinski zid, a danas je najduža galerija na otvorenom na svijetu.

U Kreuzbergu možete vidjeti čuvenu East Side Gallery i Oberbaumbrücke, most koji me zbog svog izgleda neodovoljivo podsjeća na Britaniju. Ukoliko se ovdje nađete u ljetnom periodu, zaputite se do obližnjeg Treptower Parka i na obali rijeke Špre dočekajte kraj dana. Najbolje uz piće u ruci! Ili kuglu sladoleda.

Berlin je najhipsterskiji grad Evrope koji ćete posjetiti, prestonica gej populacije, veganska meka, centar alternativnog i svega onog što se ne uklapa u standardne okvire. Spoj nespojivog. Ovaj grad slavi multikulturalnost, individualnost u nama i raznolikost, a u svakom trenutku vašeg boravka u Berlinu imaćete osjećaj da baš tu pripadate i da ste i vi dio te energije koja pulsira kroz vene grada.

Hvala na čitanju! Ukoliko vam se svidio ovaj tekst, kliknite na 👏 i podijelite ga kako bi ga i drugi mogli lakše naći. Ako imate neka pitanja ili komentar, slobodno ih ostavite ispod.

Zaprati moju Facebook stranicu Tlo Pod Mojim Nogama ili moj Instragam profil tlo_pod_mojim_nogama.

--

--

Tanja Marković

Trenutno živim u Berlinu i kad god imam priliku za to volim da putujem. Rado čitam, učim strane jezike i obožavam sladoled.