Dijitalleşmeyi nasıl incelemeliyiz?

En yukarıdan (abstraction level= top) baktığımızda dijital (digital) ve geleneksel (traditional) oyuncular olmak üzere iki geniş daire bulunmaktadır.

pazar araştırması ve dijital ürünler
Digital oyuncular ise 3 ana dairede incelenebilir. aggregators, innovators, dis-intermediators.

Aggregators, insanoğlunun karşılaştırma dürtüsüne hitap ederler. Birden fazla siteyi, veriyi, içeriği yada ürünü yakalayıp; fiyatını, özelliklerini vb. önemli bilgileri karılaştırma ve karar vermemize yardımcı olurlar. Bu oyuncular dijitalleşmede 1. dalganın öncüleridir. Bundan sonra o ülkede, o sektör için kamyon bayır aşağı hareketine başlar. Yolculuk her zaman beklendiği hızda ilerlemeyebilir ama eninde sonunda yıkıcılığını gösterecektir.

sigortam.net, sigorta sektöründe dijitalleşmeyi başlatan öncü bir şirkettir. akakce.com ve cimri.com ise fiyat konusunda karşılaştırma yapmaktadır.

Bu kısımdaki oyuncular mevcut fizikseli, dijital dünyaya taşırlar. Süpermarketlerin bakkallara yaptığına benzer bir dalga oluştururlar. Bu noktada halet-i ruhiyemize geri dönüp gevşeyebiliriz. Büyüklükleri inanılmaz ölçeklere erişebilirler. Tabiki aşmaları gereken engeller yok demek değildir bu, yada bu çok ucuza yapılır dijitalde hadi hep birlikte tren yapalım anlayışıda kabul edilemez. Bu kısımda yatırım maliyeti ve kullanıcı davranışları sonucu belirlemede kritik değişkenlerdir.


Innovators, mevcudu yeni bir şekilde değiştirirler. Daha zordur. İnsan kaynağı daha kritiktir. Yol daha çetrefillidir. Özellikle regülasyona tabi piyasalarda daha da bir zordur. Ama son kaçınılmaz olup, av sonunda ne kadar büyük olur ise olsun ne kadar uzun sürerse sürsün, ziyafet kesindir. Bu kısımda yatırım maliyeti ve kullanıcı davranışları sonucu belirlemede kritik değişkenlerdir.

kickstarter.com , kredi çekmek istemeyenler için bir fonlama sitesi diyebiliriz. Bu noktada rakibi bankalar, parası olan tüm yatırımcılar diyebiliriz.

Dis-Intermediators, değer zincirini patlatırlar. Tabi bu kısımda, innovators grubundakiler gibi, yatırım maliyeti ve kullanıcı davranışları sonucu belirlemede kritik değişkenlerdir.

garanti bankasının internet şubesini ile enpara.com arasındaki fark budur. Garanti bankası, internet bankacılığını bir kanal olarak kullanır. enpara.com ise şubeyi aradan çıkarmış ve şube maliyetlerini sunduğu ürünlere yansıtmıştır. Dolayısı ile kullanıcıları ikna etmek için ciddi çabalar sergilemek zorundadır.

Bu kısmı ülkemiz için bankacılık ve sigorta sektörleri için incelesek fena olmaz sanki.