Kamyonun plakası neydi?

Apple, t-mobile a gider. Ben bir telefon yapıcam şöyle olacak böyle olacak. T-mobile dan 5b usd ister. T-mobile yokum der.

Bu noktada t-mobile pazardaki sonuncu telekom operatörüdür ve gemi yarışında sıralama çok değişir. Oyun değiştiren bir teklif midir? Yoksa yeni bir macera mıdır? Bilişim sistemlerini transformasyon yapmak mı yoksa apple mı? Nokia ile anlaşma imzalamak mı yoksa apple mı? Pazarlama faaliyetlerinde reklam ve kampanyaların dibine vurup 10000 adet sms bedava demek mi yoksa çılgınlık mı yapmaktır?

Bu sırada nokia, apple ın geldiğini anlamıştır. Patent başvurularından bir şeylerin kabardığını anlamak güç değildir. Lakin nokia bayır aşağı giden kamyonun kaderini değiştirebilecek midir?

Tabiki basit bir evet yada hayır veremeyişimizin nedenleri var o gün itibari ile. Bugün cevap HAYIR. Ama o gün?

O gün milyonlarca seçenek yine vardı. Symbian işletim sistemini satın almış bir nokia, bir kaç kişi çıkıp yeni bir işletim sistemi yazmalıyız demiştir. Pazarlama 1500 tl den aynı telefonun farklı türevlerini minimum maliyetle satıp kâr ederken, yeni bir macerayı destekler mi? Organizasyonda uzun yıldır çalışan ancak terfi edemeyenler gruplarını genişletip terfi fırsatlarını değerlendirmekten geri mi dururlar? Her şey dibe vurduğunda üst düzey altın paraşüt alıp atlama şansını gerimi teperler?


Tam bu noktada nokia hisselerine sahip çalışanlar yüksekten satmışlardır diye ümit ediyoruz 🏄