İpoteğin Kaldırılması (İpotekli evin FEK işlemi) Nasıl Yapılır?

Konut kredisinin üzerindeki banka adına konan ipoteğin kaldırılması için ilk önce ipoteğe ilişkin mevcut borçlarının tamamının ödenmiş olması gerekmektedir. Daha sonra bankanıza iptoteğin kaldırılması için talepte bulunabilirsiniz.

Banka ilgili ipoteği kaldırmak için ilgili konutun bağlı bulunduğu tapu sicil müdürlüğüne ipoteğin fekkine ilişkin bir yazı hazırlar.

İpotek fek yazısı, ipotek edilen taşınmaz malın üzerindeki ipoteği kanunen kaldırabilmek için borçlu kişiler adına düzenlenmiş olması gereken bir belgedir. Alacaklı banka tarafından, kişinin ipoteğe ilişkin borcu tamamen ödendiği surette verilebilir. Banka bu yazıyı doğrudan borçlu kişiye verebildiği gibi, tapu müdürlüğüne de iletebilir . İpotek fek yazısını alan kişi, bu yazıyı en kısa zamanda tapu müdürlüğüne iletmelidir. Ancak son dönemde yoğun olan bazı tapu müdürlükleri elden ipotek fek yazısı kabul etmemekte, sadece iadeli taahhütlü posta kanalıyla gönderilen yazıları işleme almaktadır. İlgili yazı tapu müdürlüğüne ulaştıktan sonra ortalama 1–2 hafta içinde ilgili ipotek kaldırılır.

İpotek fek yazısının yanında ek olarak, ilgili ipoteğin kaldırılması için ipotek fek harcının yatırıldığına dair dekontunda tapu sicil müdürlüğüne sunulması gerekmektedir. Bu harç bedeli cüzi miktarlarda olup seneden seneye değişmektedir. 2015 yılı itibariyle ipotek fek harç bedeli 19.20 tl’dir .

En son çıkan uygulamalar ve BDDK kararları gereği bankalarca ipotek fek işlemi için ekstra bir bedel alınamaz .

Ağustos 2014 yılından itibaren bu uygulamaya son verildi. Fek işlemi için sadece 19.20 TL harç bedelini ilgili bankalardan yatırmanız yeterli .

Bankalarca alınması BDDK tarafından yasaklanan ve bankalarca alınabilecek olan ücretleri görmek için buraya da bakabilirsiniz .

http://www.bddk.org.tr/WebSitesi/turkce/Duyurular/Basin_Aciklamalari/13403finansal_tuketicilerden_faiz_disinda_alinaca

Detaylı diğer bilgiler için http://www.tapuportal.com/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.