Konut Kredisi Kullanacaklara Tavsiyeler

Toplum olarak meraklı bir milletiz. Bir şey alırken kılı kırk yarar, en iyisini en uygununu isteriz. Son yıllarda kredi kullanarak konut sahibi olma oranı artışta. Ancak konut kredisi kullanırken insanların gözden kaçırdığı şeyler bir hayli fazla. Bir bankacı olarak bunları size sıralamak istedim.

Tek tek tüm bankaları dolaşarak kredi faizi ve dosya masrafını öğrenmek sizin için yeterli bir kriter mi? Eğer öyleyse yazının bundan sonrasını okumanıza gerek yok. Evet vatandaşın yaptığı en büyük hata bence burada başlıyor. Çekilen konut kredi vadeleri herkesin bildiği gibi 120 ay a kadar, yani 10 yıllığına kredi çekebilirsiniz ( bazı bankalarda 240 ay yani 20 yıllığına da konut kullanabilirsiniz, fakat bu vade için kredi alımlarında bankanın cari faiz oranından almış olursunuz örnek vereceksen 120 ay vadede 0.90 ise cari oran 1,10–1,15 olabilir. Yani çok fazla faiz ödemek durumunda kalabilirsiniz. )

Konut Kredisi ile Satılık Daireler Konumuza dönersek bankadan alacağınız konut kredisinde, krediyi alacağınız banka ile 1–10 yıl aralığında bir bağlılığınız olacak. Bu süre içerisinde bankanın sizden bir talebi olabılır mi? Kredi kullanırken herşeyin en baştan konuşulması, kararlaştırılmış çok önemli.

Şimdi dikkat edeceğiniz hususlar neler bir göz atalım.

1 -) Banka, krediyi ödeyeceğimiz yıllar içerisinde bizden hesap işletim ücreti talep edecek mi? Bu konuyu banka ile krediyi kullanmadan önce konuşmazsan, ilerde size yıllık ortalama 100 tl gibi ek bir külfet çıkabilir. Sonra şaşırmayın aman.

2 -) Banka kredi kullandırırken sizden dosya masrafı talep edebilir. Şu anda bankalar açılan kredi tutarı üzerinden binde 5 oranında dosya masrafı talep edebilir. Krediyi kullandıktan sonra bu masrafı bağlı bulunduğunuz il/ ilçe hakem heyetine başvurarak talep edebilir, hakem heyetinden alınacak nihai karar ile bankadan geri alabilirsiniz. Ancak ileriki bir zamanda kredi faizlerinde yaşanan düşüş neticesinde konut kredisi yapılandırması talep ettiğinizde bu dosya masrafı iade talebiniz yapılandırma talebinizi sekteye uğratabilir. Önceden banka ile konuşulması gereken bir konu..

3 -) Üçüncü konu, konut kredisi yapılandırması ülkemizde birkaç bankada yapılmamakta. Görüşmeye gittiğiniz bankaya yapılandırma yapılıp yapılmadığını sormalısınız.
Yapılandırma sayesinde ciddi karınız olabilir, taksit sayısının yada ödediğiniz taksit tutarında düşüklük yapabilirsiniz.

4 -) Banka sizden kredi kartı kullanmanızı isteyebilir

5 -) Banka sizden otomatik ödeme talimatı isteyebilir. Elektrik, su, doğalgaz, cep telefonu gibi ödemelerinizi bankada açılan hesabınıza otomatik tanımlamak ve hesaptan ödenmesini talep edebilir.

6 -) Konut kredisinin teminatı olarak sizden hayat sigortası talep edebilir. Bir bankacı olarak hayat sigortası yaptırmanızı tavsiye ederim. Zararını gören bir kişi görmedim. Ancak bankalar bunun için önünüze astronomik fiyatlar çıkarabilir. Bu sigortaları dışarıdan herhangi bir sigorta şirketinden de yıllık olarak yaptırabilirsiniz. Örnek vermem gerekirse kendi bankamdan konut kredisi kullanmak yasak olduğu için başka bir bankadan konut kredisi kullandım. 100.000 TL 10 yıl vade ile ve yaşım 26. Banka benden on yıllığına 7000 tl den fazla bi tutar talep etti. Ben bunu kendi bankamdan yıllığı 200 tl gibi bir civara yaptırdım. Herhangi bir indirim uygulanmadı. On yıl için toplam ödeyeceğim rakam yaklaşık 1300 gibi bir rakam olacak

7 -) Konut kredisi teminatı olarak sizden deprem ve konut paket sigortası istenebilir. Bu sigortaları çoğu banka ilk yıl kendisi yapıyor. İlk yıldan sonra sigortaları dışarıdan başka bir sigortadan yaptırabilirsiniz. Ancak mutlaka bankanız ile görüşüp, bankanın sizden talep ettiği teminat seviyesinden sigortaları yaptırmanız gerekir.

8 -) Banka sizden artı hesap, ek limit, ek hesap, kredili hesap, kredili mevduat hesabı gibi birçok anlamı olan vadesiz hesabınıza bağlı bir ek hesap kullanmanızı isteyebilir.

9 -) Kredi kullanmadan önce banka ile konuşmanız gereken bir diğer konu vade farkı. Kredi açılan gün ile sizin taksitleri ödemek istediğiniz tarih farklı ise aradaki gün farkı kadar vade farkı istenebilir.

Evet aklıma gelenler bunlar.
Kısaca özetlemek gerekirse bankalar arasında kıyaslama yaparken sadece faiz oranlarına ya da masrafları bakmayalım. 0,01 puan diğer banka daha düşük faiz verdi diye daha fazla zarara uğrayabilirsiniz. Dikkat edelim, bilinçlenelim.

Detaylı bilgi için http://www.tapuportal.com/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.