Nasıl Ev Sahibi Olurum ?

KONUT SAHİBİ OLMAK İÇİN FARKLI SEÇENEKLER

Ülkemizde konut sahibi olma konusundan son yıllarda bir artış var . Birikimi olan elindeki parayla, olmayan ise bankalardan çekilen kredi ile konut sahibi oluyor . Ev sahibi olmak isteyip ev arayan , istediği çevreden ev bulamayanlar varsa bu yazı tam size göre. Emlakçı vasıtasıyla aranan ama bulunamayan konutlar için artık farklı bir seçenek daha mevcut. Banka kanallı konut satışları.

Bankalar son birkaç yıldır bireysel ve ticari kredi kullandırarak verdiği ve ödemesi yapılmayan kredilerin icra yoluyla kendilerine geçmesiyle ellerindeki konut, arsa, fabrika ,işyeri gibi birçok gayrimenkulu satışa çıkarmaya başladı.

Peki bu şekilde konut sahibi olmanın avantajı nedir?

Bankalar ellerindeki gayrimenkulleri kısa sürede elden çıkarmak amaçlı cazip fiyat teklifleriyle satışa sunuyorlar . Çoğu gayrimenkul değerinin altında satışa sunulduğundan bu konuda talepte fazla olmakta .

Bankalar, ellerindeki gayrimenkullere, internet siteleri ve şubeleri üzerinden müşteri arıyor. Gayrimenkul satan her bankanın internet sitesinde bir de “satılık gayrimenkuller” bölümü bulunuyor. Bu siteleri ziyaret ederek Türkiyenin her yerinde gayrimenkul araması yapabilir , yapılan teklifleri, gayrimenkulün özellikleri ve resimlerini bulabilirsiniz. Bankalarda bulunan gayrimenkullerin arasında müstakil ev, ahşap ev, kerpiç ev, villa, konak, apartman dairesi, apartman, otel, pansiyon, fabrika, imalathane, atölye, cam sera, akaryakıt istasyonu, otel, lokanta, depo, garaj, dükkan, ofis, işhanı, arsa tarla, sera, çiftlik, bağ, elma, zeytinlik, meyve, fındık, incir, narenciye bahçesi gibi binlerce gayrimenkul bulunuyor.

Bankaların kendi internet siteleri üzerinden araştırarak , almayı düşündüğünüz konut için e-ihale yöntemiyle ihaleye katılabilir , ihale süresi sonunda en yüksek teklifi veren siz olursanız konuT sahibi olabilirsiniz.

İhaleye katılmak için bankanın belirlemiş olduğu muhammen bedel üzerinden bir bedel kadar paranın bankanın belirlemiş olduğu hesaba yatırılması gerekiyor. Peşinat olarak da adlandırılan bu bedel için belirlenen oran bankadan bankaya değişmekle beraber ortalama %5 seviyesindedir. Örnek verecek olursak, bankanın 100.000 TL ye satışa sunduğu bir ev için e-ihaleye katılmak isterseniz 5,000 TL peşinat tutarını yatırmanız gerekiyor. Site üzerinden sizin haricinizde ihaleye katılan varsa verilen diğer teklifleri görebilir buna göre teklifinizi artırabilirsiniz.

Alırken nelere dikkat edilmeli?

Bankalar, başvuru sahibinin ilana konu taşınmazları, mevcut durumu ile kabul ettiğini varsayıyor. Bu nedenle detay kısmı tam incelenmediğinde başvuran kişi satın alma sırasında sürprizlerle karşılaşabiliyor. Satın alınacak evle ilgili kiracı, işgalci, hasar, hisse, imar, iskan, konum, yüzölçüm ve tapu bilgilerinin tümünün incelendiğine dair bankalar ilan sahibinden imza istiyor. Bu nedenle ilan detayına yer verilmediği durumlarda banka kanalıyla detayların istenmesi ve satın alınacak evle ilgili gerekirse yerinde inceleme yapılması gerekiyor.

Gider ve Masraflar

Bankaların vadeli ve taksitli satış imkanı olmayıp bedelin tamamının peşin olarak ödenmesi gerekmektedir. Taksitli ve belirli vadeler içinde ödemek isteyenler bankaya başvurup normal konut kredi sürecindeki gibi başvurularını yapabilirler.

Konut kredi başvurusunda ayrıca dikkat edilmesi gerekenleri merak ediyorsanız bu yazımıza da bakabilirsiniz.

http://www.tapuportal.com/konut-kredisi-kullanacaklara-tavsiyeler.html

Kredi kullanmadan almak isteyenler: Konut satışı için tapuda ödenecek masrafların kim tarafından ödeneceği bankadan bankaya değişmektedir. Bazı bankalar tapu masrafının tamamnı öderken , bazılarında gider tamamen alıcıya ait olabiliyor, bazılarında ise yarı yarıya ödeme de olabiliyor. Banka ile bu konu hakkında görüşülmeli kesin ve detaylı bilgiyi almalısınız .

Kredi kullanarak almak isteyenler: Haciz yoluyla bankaya geçen gayrimenkullerin hali hazırda ekspertiz raporu bulundugundan , ekspertiz yapılmasına gerek olmayacaktır. Ekpertiz için ortalama 400–500 TL gibi bir masraftan kurtulabilirsiniz.

İlgili gayrimenkul için bankanın yaptırdığı dask sigortası olduğunda sigorta yaptırmanıza gerek kalmaz .

Eğer tapu masraflarının banka tarafından ödendiği bir banka ile anlaşabilirseniz ortalama 3.000- 3.500 tl masraftan kurtulabilirsniz..

Konut satışı yapan bankaların listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Ziraat Bankası’ndan Satılık Gayrimenkuller

http://www.ziraatbank.com.tr/tr/Bankamiz/Gayrimenkul/Pages/arama.aspx

Vakıfbank’tan Satılık Gayrimenkuller

http://www.vakifbank.com.tr/satilik-varliklar.aspx?pageID=166

Halkbank’tan Satılık Gayrimenkuller

https://www.halkbankgayrimenkul.com.tr/

Garanti Bankası’ndan Satılık Gayrimenkuller http://www.garanti.com.tr/tr/garanti_hakkinda/garantiyi_taniyin/gayrimenkuller.page

İş Bankası’ndan Satılık Gayrimenkuller

http://www.istegayrimenkul.com/

Yapı Kredi Bankası’ndan Satılık Gayrimenkuller

http://www.yapikredi.com.tr/yapi-kredi-hakkinda/satilik-gayrimenkuller/

Akbank’tan Satılık Gayrimenkuller

http://www.akbank.com/tr-tr/genel/Sayfalar/Duyurular.aspx

Denizbank’tan Satılık Gayrimenkuller

http://www.denizbank.com/hakkimizda/gayrimenkuller/

Detaylı diğer bilgiler için http://www.tapuportal.com/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.