Чому реформа паркування не взлітає?

Завтра набирає чинності закон про реформу сфери паркування. Верховна рада прийняла цей закон майже рік тому і встановила до 27 вересня 2018 року перехідний період щоб усі могли підготуватись до нових правил паркування.

Taras Guk
Taras Guk
Sep 26, 2018 · 9 min read

І правил там, насправді, багато нових.

Чого тільки варта революційна зміна про можливість притягнення до адміністративної відповідальності ВЛАСНИКА транспортного засобу, а не лише водія порушника.

Також планувалось, що:

 • за несплату послуг паркування та порушення правил зупинки/стоянки порушників штрафуватиме не патрульна поліція, а муніципали (інспектори з паркування — посадові особи виконавчих органів місцевого самоврядування);
 • фіксація порушень не вимагатиме контакту з порушником і здійснюватиметься за допомогою приладів фото-відео зйомки (достатньо світлини автівки порушника з двох ракурсів);
 • евакуацією також займуться муніципали. Крім цього в новому законі, деталізовано та розширено перелік випадків, коли автівку можна забирати на штрафмайданчик;
 • комунальні парковки почнуть приносити містам (селам) прибутки, бо за несплату за більш як 10 хвилин паркування встановлено новий драконівський штраф у розмірі плати за 20 годин парковки (якщо порушник кине машину на парковці на кілька днів, то за кожну добу штраф нараховуватиметься окремо);
 • буде створено аж два нові реєстри: Єдиний державний реєстр транспортних засобів та Реєстр адміністративних правопорушень у сфері безпеки дорожнього руху;
 • порушники зможуть дізнаватись про порушення через смс, емейл або на відповідному інтернет ресурсі;
 • міські (сільські) ради створять автоматизовану систему контролю оплати паркування.

Більш детально про усі новели закону читайте в моєму грудневому дописі.

Здавалось, що ось вона — перемога.

Порушників нарешті стане менше, безпека руху підвищиться, всі учасники дорожнього руху будуть у виграші. Суцільний він-він.

Але є одне (кілька) але.

 • Ані завтра, ані в найближчі місяці, на жаль, закон не запрацює.
 • Муніципали не зможуть евакуйовувати транспортні засоби.
 • За паркування і надалі не сплачуватимуть 90% водіїв.
 • Зупинятись і залишати машини будуть, як і раніше, де попало — “бо їм треба на пару хвилин” і “нема де більше стати”.
 • Поліція не справлятиметься з усіма порушниками правил дорожнього руху, бо є більш важливі виклики.

Чому хотіли як краще, а вийшло як завжди і хто в цьому винен?

1) Юлія Тимошенко

Саме народний депутат Юлія Володимирівна Тимошенко, на стадії підготовки проекту до другого читання, подала поправку № 343, яка була врахована комітетом, про виключення п. 2 Прикінцевих положень проекту закону.

Тут потрібно віддати належне Антону Геращенку, основному автору закону. Він пропонував в тексті закону закріпити наступну норму:

Установити, що технічні засоби фото/відеофіксації, які сертифіковані компетентним органом Сполучених Штатів Америки, Швейцарії, Японії, Австралії, Канади, держави — члена Європейського Союзу або сертифіковані за централізованою процедурою компетентним органом Європейського Союзу для застосування (використання) на території цих країн чи держав — членів Європейського Союзу, не потребують оформлення в Україні окремого сертифікату відповідності та/або позитивного експертного висновку за результатами державної експертизи у сфері технічного захисту інформації і в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, допускаються для застосування (використання) на території України при здійсненні фіксації адміністративних правопорушень в автоматичному режимі та/або в режимі фотозйомки/відеозапису.”.

За пропозицією Тимошенко Ю.В. тепер цей п. 2 в тілі прийнятого закону звучить наступним чином:

“Кабінету Міністрів України забезпечити перегляд нормативних вимог, а також практичного застосування дорожніх знаків “зупинка заборонена” та “стоянка заборонена” щодо збільшення площ проїзних частин вулиць населених пунктів України, на яких можуть бути відведені (облаштовані) місця для паркування транспортних засобів.”.

Тобто питання які прилади фото- та відео фіксації мають бути застосовані в режимі фото-відео зйомки закон про паркування не регулює.

Як наслідок, до усіх приладів, які будуть застосовані при наклаенні штрафів муніципалами (і поліцією) маємо застосовувати Закону України “Про метрологію і метрологічну діяльність”. Відповідно до п. 5 ст. 3 вказаного закону контроль безпеки дорожнього руху та технічного стану транспортних засобів входить в сферу регулювання вказаного закону.

І все б нічого, якби не той факт, що в Україні не існує стандарту за яким би можна було органу сертифікації проводити оцінку приладів фіксації інших порушень дорожнього руху окрім перевищення швидкості. Такий стандарт затверджується відповідним технічним регламентом.

Згідно Закону України “Про технічні регламенти та оцінку відповідності” право затверджувати технічні регламенти надано виключно Кабінету Міністрів України.

Це означає, що жоден штраф за новим законом не буде законним, якщо не буде використано сертифікований вимірювальний прилад.

Так як таких приладів не існує, а процес сертифікації та закупівлі приладів займе в найкращому випадку щонайменше пів року, то жодних істотних змін в сфері паркування не відбудеться.

2) Кабінет Міністрів України

Не було би щастя, та нещастя допомогло.

ЮВТ, фактично, заблокувала можливість швидкого впровадження режиму фото-відео зйомки, не давши можливість, як це планувалось, використовувати органам місцевого самоврядування будь-який мобільний телефон чи планшет з функціями GPS та камери для накладення штрафів.

Проте, відсутність сертифікації приладів в Укрметртестстандарті була б хорошою лазівкою для порушників і дала б можливість в судах скасовувати, фактично, будь-який штраф.

З огляду на це, можемо говорити, що саме КМУ є основним буксиром реформи паркування. Дев’ять місяців це більш ніж достатній строк аби затвердити відповідний технічний регламент.

Більше того, ще в лютому МВС оприлюднило розроблений проект вказаного технічного регламенту.

Чому він досі не прийнятий — питання відкрите.

За повідомленням керівника ГСЦ МВС Владислава Криклія проект постанови про затвердження відповідного тех.регламенту внесено два тижні тому на Кабмін, але поки не розглянуто.

3) МВС

Ми вже розібрались, що закон не буде застосований через відсутність сертифікованих приладів, але це не єдина проблема.

Так, закон передбачає, що Міністерством внутрішніх справ має бути розроблено Реєстр транспортних засобів і Реєстр адміністративних правопорушень, доступ до яких буде надаватись через спеціальні запити посадових осіб, які будуть виносити постанови в режифі фотофіксації (відеозйомки).

І якщо Реєстр власників транспортних засобів існує ще з 2016 року, то про існування Реєстру адмін.порушень можна говорити лише теоритично.

Крім цього, мав би бути інтернет ресурс де всі порушники могли б трекати історію своїх порушень. Такого ресурсу ще точно не існує. Ба більше, до того як такий веб-сайт розробляти потрібно прийняти ще одну постановку Кабіну, а її досі не прийнято.

Поки не прийнято порядок і немає відповідної постанови КМУ, було б чудово отримати бета-версію Реєстру порушень і веб-сайту де водії б могли:

а) перевіряти чи винесено на них штраф;

б) оплачувати такі штрафи он-лайн.


Все пропало ?

Насправді деякі норми закону таки почнуть діяти вже завтра.

Так, евакуація, яку здійснює патрульна поліція буде можлива в 16 випадках, а саме, якщо транспортний засіб розташовано у заборонених Правилами дорожнього руху місцях зупинки або стоянки, а саме:

1) поставлено на проїзній частині у два і більше рядів;

2) на залізничних переїздах;

3) на трамвайних коліях;

4) на естакадах, мостах, шляхопроводах і під ними, у тунелях;

5) на пішохідних переходах і ближче 10 метрів до них з обох боків, крім випадків зупинки для надання переваги в русі;

6) на перехрестях та ближче 10 метрів від краю перехрещуваної проїзної частини за відсутності на ній пішохідного переходу, за винятком зупинки для надання переваги в русі та зупинки проти бокового проїзду на Т-подібних перехрестях, де є суцільна лінія розмітки або розділювальна смуга;

7) на проїзній частині, де відстань між суцільною лінією розмітки чи протилежним краєм проїзної частини і транспортним засобом, що зупинився, менше 3 метрів;

8) ближче 30 метрів від посадкових майданчиків для зупинки маршрутних транспортних засобів, а за їх відсутності — ближче 30 метрів від дорожнього знака такої зупинки з обох боків;

9) ближче 10 метрів від позначеного місця виконання дорожніх робіт і в зоні їх виконання;

10) у місцях, де буде неможливим зустрічний роз’їзд або об’їзд транспортного засобу, що зупинився;

11) ближче 10 метрів від виїздів з прилеглих територій і безпосередньо в місці виїзду;

12) своїм розташуванням робить неможливим рух інших транспортних засобів або створює перешкоду для руху пішоходів, у тому числі осіб з інвалідністю на спеціальних засобах пересування та пішоходів із дитячими колясками;

13) розташовано на виділеній смузі для руху громадського маршрутного транспорту;

14) розташовано на позначеній відповідними дорожніми знаками та/або дорожньою розміткою велодоріжці;

15) перешкоджає руху або роботі снігоприбирального та іншого технологічного комунального транспорту у разі запровадження надзвичайного стану або у разі оголошення окремої місцевості зоною надзвичайної екологічної ситуації;

16) порушує схему паркування транспортних засобів таким чином, що він блокує проїзд по двох або більше смугах руху.

Раніше, поліцейські повинні були окрім факту одного із вказаних вище порушень доводити, що це порушення суттєво перешкоджало дорожньому руху. Для цього шукали свідків (потерпілих) відбирали у них пояснення. Тепер, закон чітко каже, що будь-яке із вказаних порушень, саме по собі, суттєво перешкоджає дорожньому руху або створює загрозу безпеці руху.

Тому, порада для всіх небайдужих — телефонуйте на лінію 102, якщо побачите будь-яке із вказаних порушень.

В той же час, інспектори з паркування не зможуть ніяк допомогти поліції в питанні евакуації. Згідно ст. 265–4 КУпАП муніципали можуть евакуювати автомобіль виключно за умови фіксації порушення в режиі фото-відео зйомки. Як вже було сказано, такого режиму ще довго не буде можливості впровадити.


Що ще змінить новий закон — нічого.

І що з цим всім робити?

1. Вимагати від Кабміну затвердити технічний регламент і порядок надання інформації про порушення через мережу інтернет.

2. Вимагати від МВС запустити реєстри, надати доступ до них усім зацікавленим органам місцевого самоврядування.

3. Вимагати від ОМС до того як не буде виконано п. 1, 2 не витрачати кошти платників порадів на непотрібний штат людей. Так, у Львові, за повідомленням пана Юрія Діля (керівника муніципалів) вже оголошено конкурс на 20 інспекторів з паркування і до кінця 2018 року витратять з бюджету ДВА мільйони гривень лише на їхню зарплату (при цьому ці 20 людей нічого не робитимуть).

На останок ще кілька спойлерів/фактів.

 • Фото порушень від небайдужих громадян, за цим законом, як і раніше, не будуть підставою для притягнення особи до відповідальності.Тому розробки різного роду мобільні застосунки не несуть в собі жодної added value.
 • Автоматична система фіксації порушень ПДР — це зовсім інший, відмінний від фото-відео, режим фіксації порушень правил дорожнього руху.
 • На цей 2018-й рік, в державному бюджеті було закладено кілька мільярдів гривень на впровадження системи автоматичної фіксації, яка б мала підняти рівень безпеки на дорогах to the moon. Однак ані МВС, ані Мінтранс не спромоглись освоїти кошти, відповідно, до сьогодні невідомо коли ж все таки буде запущена ця багатостраждальна система.
 • Штраф в 800+грн. за непристебнуті ремені безпеки і не передача посвідчення водія, як зміни, які істотно покращать безпеку дорожнього руху є дуже сумнівними, в той же час частина громадськості витрачає багато зусиль на просування саме цих малозначних змін.
 • Поліція та МВС ніяк не просувають ніяких змін в сфері безпеки дорожнього руху. Урядовий проект закону, зареєстрований в листопаді минулого року після трагічної ДТП в Харкові, досі не проголосований Верховною радою навіть у першому читанні (в основному через позицію МВС).
 • Рівень небезпеки на дорогах України один з найбільших у ЄС та світі, при цьому невтішна статистика не покращується.
 • План урядової стратегіїз безпеки дорожнього руху, ухваленої влітку минулого року, зменшити смертність на дорогах вдвічі до 2020 року вже провалено.
 • Перевищення швидкості руху є основним чинником смертності і травматизму на дорогах, в той час як Україна залишається чи не єдиною країною в світі, де не фіксують перевищення швидкості жодним способом вже більше 3 років.

Замість висновку:
Безпека руху — це ще та проблема, але вирішувати її можна. Вірю, що за кілька тижнів після того, як закон про реформу паркуванян запрацює в повну силу, порушників стане в десятки (якщо не сотні) разів менше.

А до цього часу, всіх кого оштрафують муніципали, можуть розраховувати на мою безкоштовну правову допомогу.

Stay tuned.

Дісклеймер. Всі світлини, які використані в публікації були отримані із використанням веб-сайту гугл без наміру присвоєння авторства. У випадку звернень правовласника будуть негайно видалені. Посилання на статтю, в якій опублікована світлина з обкладинки пулікації : https://vezha.vn.ua/sisty-u-litak-bez-dvyguna-i-lovyty-povitryani-potoky-de-i-za-skilky-na-vinnychchyni-mozhna-pidkoryty-nebo-foto/

Welcome to a place where words matter. On Medium, smart voices and original ideas take center stage - with no ads in sight. Watch
Follow all the topics you care about, and we’ll deliver the best stories for you to your homepage and inbox. Explore
Get unlimited access to the best stories on Medium — and support writers while you’re at it. Just $5/month. Upgrade

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store