15 dakikada kaliteli video çekmek düşündüğünüzden daha kolay ve basit. Herhangi bir teknik bilgiye ihtiyaç duymadan anında içerik üretecek seviyeye gelin. Yapmanız gereken tek şey kameranızın ön kamerasını silmek ve kayıt düğmesine basmak.

Görsel: Aaron Burden

YouTube’a yeni başlayacaklar için ekipman önerileri listesinde bahsettiğim ilk ekipman her zaman cep telefonudur. Çünkü telefonlar günümüzdeki birçok kameraya taş çıkartıyor. İçerik üretmek için mazeret aramanıza gerek yok.

Ekipmanınızı her gün yanınızda taşıyorsunuz. Sadece haberiniz yok..

Telefon ile mükemmel video çekmeye başlamadan önce ufak bir genel kültür ile beyinlerimize oksijen verelim.


Fırat vs. Tarık

Her şey görünür olmanın ve yazılı içerik üretmenin önemini biraz ihmal ettiğimi fark etmemle başladı.

Fark etmemle beraber görünür olma ve içerik üretme stratejimi değiştirdim. Bundan dolayı senenin başından itibaren her ay 4 yazı yazma kararı vermiştim.

Yazı yazma konusunda tecrübem olmasına karşı iyi bir içerik üretme noktasında hala eksikliklerimin olduğunun farkındaydım. Tabii ki bu durum yazı yazmama engel değildi. Koşmak için önce emeklemek sonra ise tempolu adımlar atmak gerek.

Çevrenizdeki insanların kalitesi ile yaşadığınız hayatın kalitesi arasında paralel bir ilişki var.

Yazı yazma kararı verdiğim süreçte düzenli içerik üretmek ile ilgili Kanvas Tasarım Topluluğu’nda sohbet ediyorduk. Seyfeddin Bassarac’da düzenli…


Kaynak: Mercedes CLA

Bir seri girişimci tarafından YouTube kanalınızın satın alınmak istenildiğini bir düşünün. Hem de fena bir fiyata değil. Kısaca 2020 Model Mercedes CLA 200 alabilecek bir fiyata.

Sahi ne yapardınız?

4 yılın sonunda tahmin ettiğim gibi bir teklifin gelişmesi mutluluk ve umut verici. Geçen ay yazdığım blog yazımda bir başka ön görümü dile getirmiştim. Belki bu blog yazısı süreci hızlandırdı, pek emin değilim ama başarı — motivasyon denklemine artık şaşırmıyorum.


BİM istediği herhangi bir ürünü, ekstra bir yatırım yapmadan ertesi gün 81 ilde bulunan 7.790 mağazasında satabilecek bir güce sahip. Peki bu perakende devi vahşi depolarını kullanarak online teslimata açılırsa Getir’in sonunu getirir mi?

Salgın birçok sektörün gelişmesine darbe vurmakla kalmayıp darma durman etti. Bunun yanı sıra bazı sektörlere büyük bir büyüme katsayısı sağladı. Bu büyümenin temelindeki e-ticaret ve online teslimat hizmetleri şu an altın çağını yaşıyor.

Beni asıl heyecanlandıran konu ise A101, BİM ve Getir. Kendi çıkarımlarımdan oluşan bu analizleri başta girişimciler olmak üzere birçok arkadaşıma defalarca anlattım.


Fotoğraf: https://instagram.com/alibicim
Fotoğraf: https://instagram.com/alibicim
Fotoğraf: Instagram @alibicim

YouTube Türkiye’nin içinden geçen, geçmekle kalmayıp kara delik gibi yerle bir eden adam. Üst düzey esprileri ve konu bütünlüğüne sahip eski Late Night Show Sahibi Ali Biçim’den söz ediyorum.

Herkes Ali Biçim’i ramazan ayında yaptığı Just Pide uyarlaması ile tanıtı. Arkasından bir yarışmayla ekranlarda kendini gösterdi. Okan Bayülgen’in ekibine girip birbirinden kaliteli işlere imza attı. Okan Bayülgen ile yollarının ayrılmasından sonra hayalini kurduğu Ali Biçim Show adında bir sohbet programı yaptı. Şimdi ise YouTube’un içerisinden geçip karadelik gibi işler yapıyor.

Ali Biçim — Just Pide

Peki ama neden bunları yapıyor?

Bunun arkasında bir sebep var mı?

Başarılı bir kariyeri YouTube’da…


Tarık Çayır — ©2019 Çay Kahve Stüdyo

Son dönemlerin en seksi ve en eğlenceli kelimesi kesinlikle uzaktan çalışma! İçinde bulunduğumuz bu durumdan sebep birçok kişi istemeyerekte olsa uzaktan çalışmak zorunda kaldı. Uzaktan çalışmak her ne kadar kulağa çok seksi ve eğlenceli gelse bile birçok kişi tarafından benimsenemeyecek. Hatta nefret dâhi edilecek! Ben de 2012 ve 2017 yılları arasında çalıştığım 4,5 yıllık uzaktan çalışma deneyimlerimi bir yazıda topladım. Böylelikle birçok kişiye yol göstermek istedim.

Şu an her ne kadar ofiste çalışsam da haftanın bazı günleri evden çalışmayı tercih ediyorum.


Gollum.

Bir yüzüğün insanı ne hale getirdiğinin yegane acı örneği. Kendinden bile emin değil. Gollum Cali Kartelinin ağındaki bir piyon misali bir oyana bir buyana savruluyordu.

Gollum’la benim aramdaki ortak bağlantı ise bir yüzük. Evet bir yüzük. Bir yüzük vesilesiyle koskoca 2018 yılım birdenbire şekil aldı. Olumlu giderken birdenbire olumsuzlaştı. Yapmak istediğim bir çok şeyi tam anlamıyla yapamadım.

Özeti geçen sene olduğu gibi iki bölüme ayırdım. Birincisi kişisel ve genel konuların olduğu yıl sonu z raporu. Diğer bölüm ise iş.

Yıl Sonu Z Raporu

Bu yıl toplamda 9 kitap okudum. Geçen seneye oranla üzerine 11 koymam gerekirken 10 eksilttim. Mecburiyetten eksilttim diyebilirim. …


Her şey Çay Kahve İnsan’a alternatif gelir modeli üretmekle başladı. Bir akşam Emrah ile sohbet ederken Çay Kahve İnsan’a nasıl alternatif gelir modeli üretiriz sorgulaması üzerine sohbet etmeye başladık. Çemberi biraz daraltarak iş modeli olarak aboneliği belirlemiştim. Sadece bir kere olmaktansa birden fazla ödeme gelmesinin çok daha mantıklı ve sürdürülebilir olacağına karar vermiştim.

Her ikimizinde ilk aklına gelen çay, kahve ve kitap satma fikriydi. Fikir güzel olmasına karşı 3–4 ayın sonunda bir çok abone kaybedeceğimizi bildiğim için fikri şimdilik cebe atmıştım. Alternatif modeller üzerinde kafa yormaya devam ettikçe aklımıza güzel fikirler geliyordu ama tam istediğim modele sahip olamıyordum. …


Zaman bükülebilir bir olgudan ibaret olsa gerek ki 1 yıl çok çabuk geçiyor. Bu yıl benim için verimli bir yıldı. İleriye yönelik çok güzel planlar yaptım. Bu yazıyı bugüne yazmamın diğer bir sebebi ise hayatımdaki en önemli ikinci kırılma noktasını bugün yaşadığımı düşünmüş olmam.

Özeti iki bölüme ayırdım. Birincisi kişisel ve genel konuların olduğu yıl sonu z raporu. Diğer bölümü ise tamamıyla işe ayırdım.

Yıl Sonu Z Raporu

Bu yıl toplamda 19 kitap okudum. Geçen seneye oranla üzerine 5 koymam gerekirken 6 eksilttim. İnanıyorum ki 2018 yılı hayatımda en fazla kitap okuyacağım sene olacak.

***

Bir konu varki tam beyin kötürümlemesi. Hele ki konuyla…


6 Aylık araştırma ve geliştirme sonrasında 20 Nisan’da yayın hayatımıza merhaba demiştik. Aradan geçen yaklaşık 8 aylık süre zarfında çok fazla yol kat ettik ve hayalini kurduğumuz program formatlarını 2017 itibariyle yayına almaya başladık.

Açıldığımız ilk gün yayımladığımız MutluBiEv videosunda elde ettiğimiz günlük izlenme süresini 6 ay boyunca geçememiştik. Rekorumuzu 18 Ekim’de yayımladığımız Scode’un videosuyla toplamda sadece 9 dakikalık bir farkla geçebildik. Arkasından 15 Kasım’da yayımladığımız Sorun Kalmasın videosuyla ikinci bir rekor kırdık. Son olarak 27 Aralıkta yayına aldığımız Odun Herif (Kadir Doğrubakar) ile günlük izlenme süremizi ikiye katlayarak yeni bir rekora imza attık!

Çay Kahve İnsan’ın 2016 istatistikleri genel…

Tarık Çayır

YouTube İçerik Yapımcısı ve İçerik Üreticisi @caykahveinsan , @caykahvestudyo YouTube Stüdyosu’nun Kurucusu

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store