Ölüm haberlerini almadan takip etmeye başlamanız gereken günümüz
Steve Jobs’ları

Tarik Ozket
Dec 23, 2014 · 3 min read

#1 Elon Musk

Kendisiyle yakın arkadaşım Gökay sayesinde tanıştığım Musk, takdire şayan “bugünü geçmişe gömme” vizyonuna ve cesaretine sahip.

43 yaşında; Paypal’ın kurucu ortaklarından; Güney Afrikalı; internet, temiz enerji ve uzay hakkında insanlığı ileriye taşıyacak projeler yapmak üzere yemin etmiş biri. Şu anda iki harika şirketin CEO’luğunu aynı anda yürütüyor: Tesla Motors, SpaceX.

Tesla Motors çatısı altında 100% elektrik enerjisiyle çalışan arabalar üretiyorlar. Ürettikleri arabaların yüzde yüz elektrikli olmalarının ötesinde insanı şaşkınlığa iten bir başka şey ise arabaların motorlarının birer karpuz büyüklüğünde olması. Bunun getirdiği avantajların şimdiye kadar alıştığımız araba dizaynlarını ve deneyimlerini değiştireceği su götürmez gerçek:

  • Motorlar küçük oldukları için iki tekerin arasına sığabiliyorlar. Ön tekerlerde ve arka tekerlerde olmak üzere arabada toplam iki motor bulunuyor.

Her ne kadar ilgi çekici bir yazılım tasarımına sahip olmasa da, Tesla S’in konsolunda alışılagelmiş düğmeler yerine kocaman bir dokunmatik araç bilgisayarı yer alıyor.

Tesla Motors’un üzerinde çalıştığı elektrik motorlarının, enerji tasarrufunun yanında bir diğer getirisi ise sessizlik. Aşağıdaki videoda Tesla S modelinin 0'dan 100km’ye çıkışını izlerken sessizliğe ayrıca dikkat etmenizde faydar var.

Tesla S modeli 0'dan 100km'ye çıkış.

Ayağınıza takılan bir şaft olmayınca Tesla’nın arka koltukları bildiğiniz ofis koltuğu gibi hissettiriyor.

Tesla’nın müthiş aksamı.

“Bugünü geçmişe gömme” vizyonuna gelince, Elon Musk, hemen yanda gördüğünüz muhteşem aksam dahil, Tesla Motors içerisinde üretilen her bir parçanın patentlerini herkesin kullanımına açık kaynak olarak açtığını bizzat kendi elinden bir blog yazısıyla duyurdu.


Enerji ve arabalar konusu herkesi ilgilendirdiği ve birçoğumuzun da özel ilgisini çektiği için Elon Musk’ı yazarken Tesla Motors’da yaptıkları yeniliklere öncelik verdim. Diğer şirketi SpaceX’i detaylı bir şekilde başka bir yazıda ele almayı planlıyorum. Şimdilik Elon Musk ve yaptıkları hakkında bu kadar. Umarım ilginizi çekmiştir ve Elon Musk‘ı ölüm haberinden önce takip etmeye başlarsınız. ☺ Bir sonraki Steve Jobs’da görüşmek üzere…


Eklemek istediğiniz, hatalı olduğunu düşündüğünüz bir şey olursa çekinmeden iletebilirsiniz.

    Tarik Ozket

    Written by

    I don’t worry.