Amerika’da Doğum İçin Kaç Para Lazım?

Oğlum Demir Jack, Mayıs 2016’da Florida’nın Tampa şehrinde dünyaya geldi.

Amerika’da doğum ile ilgili maddi detayları merak eden çok olunca, ben de burada neyi kaç paraya yaptığımızı paylaşmaya karar verdim. Çok uzatmadan anlatmaya çalışacağım.

Aile profilimiz:

Eşim de ben de orta halli ailelerden geliyoruz. İkimiz de 30 yaşında, yüksek lisans mezunu, özel sektör çalışanlarıyız. 5 yıllık evliyiz. İstanbulluyuz, İstanbul’da okuduk, İstanbul’da yaşıyoruz ve burayı seviyoruz.

ABD:

Uzun süredir çocuğumuz olursa yurtdışında doğsun ve ikinci bir vatandaşlığı olsun istiyorduk. Bunun için para biriktirdik. Hayatında bize göre daha fazla imkanı olsun, uzakları yakın olsun istedik. Doğumda direkt vatandaşlık veren ülkeler arasından ABD’de karar kıldık.

Eşimin hamile olduğunu öğrenince Amerika’da doğum için araştırmalara başladım. Doğum turizmi düzenleyen aracı şirketlerin pek bir katma değeri olmadığını görünce her şeyi kendim organize etmeye karar verdim. Tabi ki tamamen yasal yollarla.

Tampa Bay, Florida:

Hava durumu, güvenlik, denize ve ormana yakınlık, hastane ücretleri, kira ücretleri ve Türkiye’den ulaşım kolaylığı kriterlerine göre tercihimiz Florida eyaletinin Tampa Bay bölgesi oldu.

Yeşil ile mavinin iç içe olduğu; doğal sebze, meyve, bal, süt ve yumurtanın kolay bulunduğu; havası temiz; insanı sakin ve saygılı olan bir yer genel olarak Tampa Körfezi bölgesi.

Uçak Biletleri — 3.000 USD:

Eşim ve annem, doğumdan 2 ay önce gidip, doğumdan 1 ay sonra döndüler. Ben ilk gidişte, doğumda ve dönüşte 5’er gün kalmak üzere 3 kez gittim. Son gidişimde babam da benimle geldi. Oğlumla beraber hepimiz döndük. Lufthansa’nın Frankfurt aktarmalı toplam 6 gidiş-dönüş biletine yaklaşık 3000 USD ödedik. Ayrıca Demir Jack’in bileti için 50 Usd ödedik.

Lufthansa hem fiyatlarıyla, hem de çalışanlarının yardımseverliği ile bizi çok mutlu etti. Zira 1 aylık bebek ve kilolarca donmuş anne sütü ile yolculuk etmek kolay değil.

Hastane, Doktor, Doğum — 6.700 USD:

Doğum ve sonrasındaki kontroller Tampa General Hospital’da gerçekleşti. Doğum öncesi test ve kontroller doktorumuzun hastaneye 5 dk mesafedeki kliniğinde yapıldı. Tüm test ve kontroller, epiduralli normal doğum ve pediatri servisi için toplam 6700 USD ödedik. 3000’i doktor, 3000’i hastane, 500’ü epidural, 200’ü pediatri için. Ayrıca Mısırlı doktorumuz Demir Jack’i ücretsiz sünnet etti.

Kiralık Ev — 3.900 USD:

Hastaneye 40 dk mesafede, Clearwater bölgesinde, Largo şehrinde, orman içinde ve plaja yürüme mesafesinde, dayalı döşeli güzel bir apartman dairesine 3 ay için, faturalar dahil toplam 3900 USD ödedik.

Eşim her sabah ve her akşam 1’er saatlik orman yürüyüşü yaptı, her öğlen plaja gitti, doğum haftasına kadar her gün 1 saat yüzdü. Bu tempolu spor sayesinde doğumu çok rahat geçti ve doğumdan sonra hiç ekstra kilosu olmadı.

Kiralık Araba — 2.000 USD:

Şehir çok geniş bir alana kurulu olduğu için dip dibe dükkanlardan oluşan bir çarşı kavramı yok, mesafeler hep uzak, bu yüzden en ufak bir alışveriş için bile vasıta şart.

Uber, Taxi ya da bir araba alıp dönerken satmak da bir tercih olabilirdi, fakat biz 2000 USD ödeyip bir Toyota Scion kiralamayı tercih ettik. Rahatlık, düzenli trafik ve ucuz benzin bu kararımızda etkili oldu.

Alışveriş ve Diğer Giderler — 4.400 USD:

Mutfak, temizlik, kıyafet, ayakkabı, elektronik, hediyelik, benzin, yol, dışarda yeme içme, eğlence, gezi vb kalemlere aylık ortalama 1.300 USD gibi bir tutar harcadık.

Banka hesabı, trafik cezası, bebeğin pasaport masrafları derken 3 ay için toplam 4.400 USD’lık giderimiz oldu.

Dönerken onlarca ayakkabı, bir düzine çanta, cep telefonları, drone, kitaplar, ilaçlar, kulaklık, onlarca kıyafet, onlarca bebek kıyafeti ve bilimum ıvır zıvırla doluydu çantalarımız. Bunlar da dahil.

Toplam 20.000 USD:

Türk Lirası’na çevirince moral bozmuyor değil tabi. Doğru olduğuna inandığımız bir yatırım için, önemli bir tutar.

Demir Jack’e muhtemelen pahalı oyuncaklar almayacağız. Özel okul bütçesi de çok olmayacak. Ama üniversiteye kadar ücretsiz okuma imkanı, ömür boyu vizesiz seyahat etme özgürlüğü, arkasında onun haklarını nispeten daha iyi koruyacak bir memleketi olacak.

Amerika’da doğum bütçesi planlayanların işine yaraması için bol rakamlı bir yazı oldu.

Neyi nasıl yaptığımızdan çok bahsetmedim, yazı daha da uzar diye. Detay merak eden olursa mutlaka yardımcı olurum.

Edit-1 (Mart 2017): Çok sorulması üzerine kendisinin de izniyle paylaşıyorum: Doktorumuzun adı Dr.Atef Zakhary, kliniğinin adı Omni Medical Center, hastanemiz Tampa General Hospital. Email: international@omc4women.com

Edit-2 (Nisan 2017): Bebeğin pasaport işlemleri ile ilgili hastane yönlendirme yapıyor. Süreç basit, rahat olun. Basvurudan 15–20 sonra alıyorsunuz pasaportu, dönüş uçuş tarihini buna göre ayarlamak gerekiyor.

Edit-3 (Mayıs 2017): Bir yakınım için doktorumuz ile görüştüm, normal doğum için fiyatlarda değişiklik yapmamış. Kaldığımız ev de artık kiralık değil. Airbnb’deki $4.000 civarındaki (Yaz mevsiminde 3 ay için) yerleri öneririm.

Edit-4 (Temmuz 2017): Ekstra detaylı bilgi istekleri için email yoluyla yardımcı olabilirim. tariquinho@gmail.com

Edit-5 (Kasım 2017): Gitmeye niyetlenip de konaklama konusunda zorlananlar benimle iletişime geçebilir. Uygun fiyatlı ve güzel bir ev bulduk, yönlendirebiliriz.

Bu işle ilgili her hangi bir ticaret yapmamaktayız, tüm iletişimimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır.