Hava Araçları Bölüm 1: Tonlarca ağırlığı olan hava araçları nasıl havada kalıyor?

Günümüzde artık vazgeçilmez hale gelen hava taşımacılığı ülkemizde son 10 yılda ki gelişmeler ile birlikte anadolu’nun bir ucundan diğer ucuna çok makul fiyatlar ile bizlere seyahat yapma imkanı sunuyor. Peki, hayatın her alanında karşılaştığımız ve seyahat ettiğimiz bu araçların nasıl havada kaldığını bilmek istemez misiniz?

Uçaklar, aslında çok basit fizik prensipleri ile kanatlarının yapısı sayesinde havada tutunurlar. Kulağa çok mantıksız gelse de bir hava aracı uygun şekilde tasarlandığında motorsuz olarak da havada kalabilir. Bunun en büyük örneği planör ve yamaç paraşütü’dür. İkisi de herhangi bir motor kuvveti olmadan süzülerek belli bir hız kazanırlar ve bu hızın kanatlarda oluşturduğu etki ile havada kalırlar. Uçak motorunun çalışmasıyla birlikte hareket etmeye başlayan hava aracının yandan bakınca adeta bir yarım damla görünümünü anımsatan kanatlarından ikiye ayrılan hava akımı kanadın üst yüzeyinden daha uzun bir yol izleyeceğinden hava akımı daha hızlı hareket eder ve böylelikle kanadın üst yüzeyinde düşük basınç oluşur. Alt yüzeyinde ise üst yüzeye göre havanın izleyeceği yol daha kısadır. Bu durum da kanadın alt yüzeyinden geçen hava akımı daha yavaş hareket edeceğinden yüksek basınç meydana getirir. Buna Bernoulli ilkesi denilmektedir.

Bu sayede kanadın alt ve üst yüzeyine etkiyen hava basınçlarının farkı uçağın ağırlığına eşit olduktan bir süre sonra uçağın tekerlekleri ile pistin teması kesilir ve uçak böylelikle havada tutunur.