Çalışma(ma) Ortamı

Çoğumuz yaşamak için çalışmak zorunda. Kimimiz ofislerde, kimimiz dükkanlarda, kimimiz evde, yaşamamız için gereken parayı kazanmak için ter döküyoruz. Evinde tek başına çalışan freelancer (bu kelimenin Türkçe karşılığı yok sanırım) değilsek eğer çalıştığımız ortamlarda iş arkadaşlarımız bulunmakta. Özellikle açık ofis mantığında tasarlanan iş yerlerinde bu arkadaşlarımızla daha iç içe bir yaşam sürmek zorunda kalıyoruz. Bu çalışma sisteminin avantajları olduğu gibi dezavantajları da bulunmakta.

Açık ofiste çalışırken dikkatiniz daha çok ve çabuk dağılabiliyor. İş arkadaşlarınızın gürültülü telefonlarını dinlemek, açtıkları radyolardan gelen müziği dinlemek, kendi aralarında yaptıkları tartışmalara kulak misafiri olmak vb. durumlar bir süre sonra çok rahatsız edici olabiliyor.

Gürültüden uzaklaşmak için kulaklığınızı takıyorsunuz belki ama bu durumda da size seslenenleri veya çalan telefonunuzu duyamamak gibi diğer sıkıntılar beliriyor.

Masa başında işinizi yaparken araya başka işlerin girmesi durumu daha sık yaşanıyor. Masanızın başında olmanız yeni iş yükünün bindirilmesini nedense olağan bir hale geliyor.

Açık ofis ortamının yarattığı diğer bir sıkıntı da iş arkadaşlarınızla devamlı beraber ve iç içe olmak bir süre sonra aranızdaki ilişkiyi kötü etkileyebiliyor. 9–6 arası çalıştığınızı farz edersek haftada yaklaşık 45 saat beraber olduğunuz insanlardan biraz olsun uzaklaşmak istiyorsunuz. Uzaklaşma alanı veya vakti bulamayınca da sinirleriniz yıpranıyor.

Buraya kadar yazdıklarımı az çok hepiniz yaşamışsınızdır. Peki bu duruma nasıl çözüm getirebiliriz? Bugüne kadar çalıştığım her yerde açık ofis tasarımına maruz kaldım, o yüzden kendisine ait odası olan kişiler veya kübik ofislerde çalışan kişilerin yaşadığı deneyimleri bilmiyorum.

Kişisel görüşüm ofis tasarımları yapılırken çalışanların isteklerinin göz önüne alınmasıdır. Örneğin kişiye özel masaların mesafesi ve açısı farklı düzenlere sahip olabilir. Çalışanların kendilerine özel bir vakit ayırabilmeleri için uyku veya dinlenme odaları olabilir. Açık ofiste çalışmanın kuralları baştan belirlenip çalışanlara iletilmeli.

Önümüzdeki yıllarda da açık ofis mi kapalı ofis mi tartışmasına devam edeceğiz gibi görünüyor. Kapalı ofislerde çalışan arkadaşlardan da deneyimlerini paylaşmasını rica ediyorum.

Bu konu hakkında daha detaylı bilgiler edinmek isterseniz aşağıdaki adreslere göz atmanızı tavsiye ederim:

http://www.fastcompany.com/3019758/dialed/offices-for-all-why-open-office-layouts-are-bad-for-employees-bosses-and-productivity

http://www.fastcompany.com/3021206/dialed/how-to-create-an-open-office-that-is-more-awesome-for-both-introverts-and-extroverts

http://www.businessweek.com/articles/2014-03-13/too-distracted-to-work-the-dark-side-of-open-offices

http://www.forbes.com/sites/susanadams/2013/05/17/why-the-open-office-fails-and-a-solution/