İş Arama Sürecinize Yardımcı Siteler

Yaklaşık iki aydır evden çalışıyorum. Benim gibi “introvert” bir kişiliğe sahipseniz evden çalışmak gerçekten bulunmaz bir nimet.

Peki neden iş arıyorum diyeceksiniz? Şu anda çalıştığım yerden aldığım ücret yeterli değil ve açıkçası ikinci, üçüncü bir işe ayıracak vaktim de kalıyor. İş arama sürecinin ne kadar sancılı olduğunu bilirsiniz. Kariyer sitelerini saat başı kontrol edersiniz, başvurursunuz bu sefer cevap beklersiniz. Görüşmeye çağrılan şanslı azınlığa girersiniz bu sefer görüşme istediğiniz gibi gitmez veya insan kaynaklarındaki arkadaşın kötü bir gününe denk gelirsiniz. 35 yaşındayım ve o kadar çok görüşmeye gittim ki artık sayısını hatırlamıyorum. İş görüşmesinde yaşananları belki başka bir yazı da anlatırım.

Gelelim bu yazının asıl konusuna. İş ararken başvurulabilecek kaynaklar. Sosyal Medya üzerine çalıştığım için iş arama sürecinde beni ilgilendirmeyen site ve ilanlara bakarak vakit kaybetmemek için iş arama mecralarımı özelleştirdim. Reklam, pazarlama, tasarım gibi bölümlerde iş arıyorsanız işinize yarayabilecek bir liste oluşturdum. Gelin beraber üzerinden geçelim.

Bigumigu:

Reklamcılık ve pazarlama sektörlerinde çalışıyorsanız mutlaka uğradığınız sitelerin başında geliyordur Bigumigu.

İş ilanları konusunda da bizlere yardımcı olan sitede verilen ilanlar genelde reklam ajansları, tasarım stüdyoları, halkla ilişkiler ve medya satınalma ajansları gibi sektörel yerlerden oluyor.

Günde bir defa ziyaret etmek kafi.

Dijital Ajanslar:

Bigumigu gibi reklam ve pazarlama sektörlerindeki arkadaşların sık sık uğradığı sitelerden birisi Dijital Ajanslar.

Kariyer sayfaları ise çok sık güncellenmiyor ama yine de haftada bir veya on günde bir kontrol etmekte fayda var.

Mediacat Online:

Reklam sektörünün uzun soluklu dergisi Mediacat’in web sitesinde yer alan kariyer bölümü reklamcılıkla uğraşmak isteyen arkadaşların bakması gereken bir yer. Müşteri temsilcisi, grafiker, metin yazarı ve etkinlik yöneticisi gibi sektörün bel kemiğini oluşturan meslekler için haftada bir bakılmasını tavsiye ediyorum.

Marketing Türkiye:

Mediacat gibi reklam yayını deyince insanların aklına gelen diğer bir dergi Marketing Türkiye’nin web sitesinde de kariyer bölümü yer alıyor. Çok sık güncellenmese de ve eskisi kadar çok ilana yer vermese de arada bir bakmakta fayda var.

Reklamcılık Vakfı:

Reklamcılık Vakfı’nın sitesinde yer alan iş ilanları bölümü genelde diğer sitelerde yer alan ilanların aynısı oluyor.

Pazarlamasyon:

Sektörün öne çıkan bloglarından Pazarlamasyon’da kendi bünyesinde bir kariyer sayfası bulunduruyor. Ağırlıklı üst düzey pozisyonların yer aldığı ilanlara göz gezdirmekten bir zarar gelmez. Ayrıca ajanslardan ziyade kurumsal şirketlerin ve markaların ilanları ağırlıkta görünüyor.

Güncelleme: İş ilanları kısmı kaldırılmış.

DinoDream:

Tasarımcı arkadaşların yakından bildiği DinoDream sitesinin kariyer bölümünde tahmin edeceğiniz üzere tasarım yönünden zengin iş ilanları sizleri bekliyor. Art direktör, grafiker, UI tasarımcısı, animasyon uzmanı vb. ilanların ağırlıkta olduğu bölümde diğer sitelerden farklı olarak sizde iş arıyorum tarzında ilan verebilirsiniz.

Güncelleme: Site kapanmış.

Webrazzi:

Dijital Pazarlama, e-ticaret ve sosyal medya konularında yetkin bir blog olan Webrazzi’nin kariyer sayfası ise ilginçtir ki ağırlıklı yazılımcı ve mühendislik gibi ilanların yer aldığı bir bölüm olarak göze çarpıyor. Kariyer.net ile ortaklaşa hazırladıkları sayfada yer alan ilanlar yazılım mühendisi, sistem ve ağ yöneticisi, c# yazılımcısı, front-end developer vb. mesleklerden oluşuyor.

Reklamazzi:

Reklam ajanslarında çalışmak isteyenlerin bakması gereken yerlerden bir diğeri. Bu yazıyı ilk yayınladığımda koymayı unutmuştum. Metin Yazarı, Grafiker, Müşteri İlişkileri pozisyonları ağırlıkta yer alıyor.

Hint Kumaşı:

Yaratıcı kişilerin sektördeki iş fırsatlarından haberdar olması ve diğer yaratıcı kişilerle iletişim kurması için kurulan bir insan kaynakları sitesi.

Digitalage:

Digitalage dergisinin kariyer sayfası. Reklamcılık alanında iş arayanlara faydalı olabilir.

Digimig:

Grafik tasarımcıların ve sanat yönetmenlerinin ilgileneceği iş ilanları yer alıyor.

Bu sitelerin dışında size önerebileceğim diğer bir yöntemde Twitter. Tweetdeck veya Hootsuite gibi yardımcı bir hizmetle istediğiniz anahtar kelimeleri arattığınız pencereler yaratabilirsiniz. Örneğin art direktör kalıbını aratıp içerisinde art direktör geçen bütün tweetleri takip edebilirsiniz.

Son olarak iskolig.com’dan bahsetmek istiyorum. İş ilanları için bir arama motoru hizmeti sunan bu sitede istediğiniz meslekleri aratıp, inceleyebilirsiniz. Yenibiris, Secretcv, elemanonline, unisbul, indeed vb. kariyer siteleri içerisinde sizin yazdığınız meslekleri arayıp karşınıza getiriyor.

Bunların dışında sizin bildiğiniz iş arama yöntemleri veya mecraları bulunuyorsa yorum kısmında belirtmekten çekinmeyin.

Umarım iş arama sürecinize bir nebze de olsa katkıda bulunabilmişimdir.

Not: LinkedIn’i bile bile dışarıda bıraktım. Açıkçası LinkedIn’de yer alan ilanlar bugüne kadar benim için hiç uygun olmadı. Etrafımda yer alan eş dostlardan da bugüne kadar LinkedIn’den faydalanan birisini duymadım. Olumlu tecrübeniz varsa yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

Like what you read? Give Taylan Azimli a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.