Sosyal Medya Uzmanı Beklentileri-2

Geçen hafta yarım kalan yazıma yukarıdaki grafiği anlatarak devam etmek istiyorum. Özetle Sosyal Medya Uzmanı ne iş yaparı kendi yorumlarımla sizlere aktarmak istiyorum.

Grafiğin tepesinde Strateji yer alıyor. Alt başlıklarından da anlayacağınız üzere markanız sosyal medyada yer almaya karar verince yapılması gereken ilk iş olarak dijital dünya’da neden, nasıl, nerede yer alacağız, kime, nasıl hitap edeceğiz gibi temel soruların cevabını vermek gerekiyor. Bu soruların cevapları ile beraber KPI’ların da belirlenmesi çok önemli. Markanızın kimliğine, duruşuna, iletişimine paralel olarak sosyal medyada yer almanızın nedenlerini belirledikten sonra ikinci aşama içerikleri hazırlamaya başlayabiliriz.

İçerikleriniz bir önceki adımda belirtilen stratejiye uygun bir biçimde hazırlanmalıdır. Fotoğraflar için bütçeniz var mı yoksa kendi fotoğraf havuzunuz mu bulunuyor? Metinleri yazarken nelere dikkat etmeliyiz? Videoları nasıl, hangi mecradan yayınlayacaksınız? Yarışma ve kampanya kurguları nasıl hazırlanacak? Bütün bu konularda sosyal medya uzmanınız size yardım etmekle yükümlü.

Üçüncü aşama ise markanız ve rakipleriniz hakkındaki konuşmaları takip etmek. Aslında başlı başına bir konu başlığı olan sosyal medya monitörlemesi hakkında burada kısaca özet geçeceğim. Markanız ve ürünleriniz hakkındaki konuşma ve yorumları takip etmezseniz, olası krizlere karşı önlem almanız güçleşir. İnsanların düşüncelerini öğrenemeden iletişim planınızı ve stratejinizi oluşturmanız çok zor olur. Rakipleri ve genel olarak yer aldığınız sektörü takip etmezseniz onlara karşılık kampanyalarınızı ve yine iletişim planınızı hazırlamanız zor olur. Kısacası sosyal medya içerisinde tek taraflı iletişim yapmanız mümkün değildir.

Dördüncü aşama olan geri dönüşüm de bir önceki madde ile bağlantılı olarak ele alınabilir. Sayfalarınızı hayata geçirip, iletişime başladıktan sonra insanların geri dönüşlerini dikkatle dinlemek ve cevaplamak çok önemli. Gelen şikayetlerin cevaplanması, olumlu yorum ve önerilerin dikkate alınıp, değerlendirilmesi, kısacası takipçileriniz ve potansiyel müşterileriniz ile beraber iletişime geçmeniz hem markanız hem ürünleriniz hem de genel olarak kimliğiniz açısından olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Beşinci aşama Analiz. Yine bir önceki maddeyle beraber ele alabileceğimiz konu, gelen yorumların analiz edilip markanızın insanların gözünde nasıl göründüğü ve ulaşmak istediğiniz hedefte doğru yolda olup olmadığınızı göstermesi açısından önemli bir adım. Çıkarımlarda bulunmak, bundan sonra nasıl hareket edeceğinizi öğrenmek, bir sonraki stratejinizi oluşturmak açısından monitörleme sonrası raporları iyi okumak ve yorumlamak gerekir.

Altıncı adım ise ay sonunda veya hafta sonunda bütün bu çabanın hedeflediğiniz amaca uygun olup olmadığını göstermesi açısından önemli. Sayfalarınızın performansı ne durumda, takipçilerinizle olan etkileşim, hangi içeriğiniz beğenildi veya tepki gördü, en zayıf olduğunuz alan neresi vb. soruları yorumlamak ve bir sonraki ayın içeriklerini ona göre düzenlemek yine sevgili çalışanınız sosyal medya uzmanının yükümlülüğü altında.

Hepsini tek tek incelediğimizde sosyal medya uzmanı olarak çalıştıracağınız kişinin bütün bu saydığım konularda bilgili ve tecrübeli olması gerekir. İsterse tek başına isterse bir ekiple çalışsın, markanızın dijital dünyadaki varlığını en iyi ve sağlıklı şekilde temsil etmesi açısından sosyal medya uzmanı çalışanınızın bütün bu adımlarda yer alması gerektiğine inanıyorum.

Sonraki yazılarımda burada özetle aktarmaya çalıştığım konu başlıklarının ve daha fazlasının üzerinden geçeceğim.