Sosyal Medya Uzmanı Beklentileri

Kariyer sitelerindeki iş ilanlarını inceliyorsunuz değil mi? Hepimiz hayatımızın bir döneminde işimizi değiştirmeyi düşünüp bahsettiğim sitelerde yer alan ilanları incelemiştir. Sosyal Medya alanıyla ilgilendiğim için bu tarz ilanları araştırıyorum. Çoğu ilanda olduğu üzere kopyala yapıştır yöntemiyle veya sağdan soldan duydukları terimleri alışveriş listesi hazırlar gibi alt alta sıralayan ilanlar çok sık karşıma çıkıyor.

Lafı daha fazla uzatmadan anlamlandıramadığım örneklerden bahsetmek istiyorum:

- SEM, SEO, Google Adwords konusunda bilgi sahibi veya tecrübeli:

Acaba ilanı verirken insan kaynakları firması veya işveren yukarıda adı geçen kısaltmaların ne anlama geldiğini biliyor mu? Bu işler için farklı bir uzmanlık gerektiğinin farkındalar mı?

- Dergi, gazete, e-mailing için metin hazırlayabilen, editoryal:

Sosyal Medya uzmanlarının elbette Türkçe’ye hakim olması gerekiyor ama yukarıda saydığım işleri yapmasına gerek var mı? Varsa PR ajansınız hazırlasın o metinleri veya gerçekten metin yazarlığı yapan insanlara emanet edin o yazıları.

- Sosyal Medyayı aktif olarak kullanan:

Bu da garip bir ifade. Sosyal mecralara hakim değilse, aktif olarak kullanmıyorsa veya en azından bir kere de olsa deneyimlememişse, o arkadaş şansını başka sektörlerde denesin.

- Web sayfasının içeriklerini güncel tutacak:

Bu iş sosyal medya uzmanlarının yapması gereken bir iş mi tartışılır. İçerik editörü veya yine metin yazarı çalıştırmak istemeyen şirketlerin ucuza kaçan bir hamlesi olarak niteleyebiliriz.

Bu ve bunun gibi birçok örnek Türkiye’deki sosyal medya alanında eleman arayışının niteliklerinin ne kadar yanlış yönlendirildiğinin ve yönetildiğinin kanıtı. Eğitim hayatımızda başlayan kararsızlıkta buna etki ediyor. Bir mezun olayım da ne iş olursa yaparım anlayışına sahip kişilerde bu döngüye katkıda bulunduklarının farkında değil.

Peki bu problem için ne yapılabilir? Sosyal Medya Uzmanı ne iş yapar, nasıl yapar?

Bir sonraki yazımda bunu tartışmaya devam edeceğim.

Like what you read? Give Taylan Azimli a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.