Sosyal Medya Yönetiminiz Kime Emanet?

Şirketiniz sosyal medyada yer almaya karar verdi. Ürününüzü veya markanızı tanıtmak için sosyal medya mecralarınızı yönetmek üzere kiminle çalışacaksınız? Sosyal Medya ajanslarını mı denemelisiniz yoksa şirketinizin iletişim/pazarlama departmanına bir sosyal medya uzmanı mı yerleştirmelisiniz?

Kişisel görüşüm her iki seçeneği de göz önünde bulundurmanız. Her birinin kendine ait avantajları ve dezavantajları olduğu için iki sistemi bir arada kullanmak en iyi sonucu verecektir. Sosyal medya ajansıyla çalışmanın avantajları sahip oldukları tecrübe, yarışma ve kampanyalarınız için yaratıcı fikirler geliştirme olanakları ve şirketiniz/markanız için sağlam bir strateji oluşturabilme yetenekleridir. Ayrıca belirlediğiniz KPI’lar konusunda da analiz, raporlama ve devamlı monitörleme gibi hizmetlere sahip olacaksınız.

Sosyal medya ajansıyla çalışmanın dezavantajları ise maliyetli oluşları, sektörünüze yabancılar ise tanıma ve alışma süreci ve en nihayetinde sizin firmanıza gereken önemi vermemeleri olarak gösterilebilir.

Bünyenizde çalıştıracağınız bir sosyal medya uzmanı ise hem şirketinizi ve kültürünüzü daha yakından tanıyacak hem de devamlı yanınızda bulunacağı için kriz gibi olumsuz durumlarda daha hızlı aksiyon alabilecektir. Ayrıca üçüncü parti ajans ve kurumlarla teknik anlamda iletişim kurmanızı kolaylaştırabilir. Büyük bir kampanya veya lansman döneminde zorlanacağını düşündüğüm için proje bazlı ajanslarla çalışması sizin için daha uygun olacaktır.

Şirket içi uzman çalıştırmaya karar verdiğinizde işe alacağınız kişinin daha önceki yazılarımda belirttiğim konularda yetkin olmasını talep edin. Sosyal Medya’daki duruşunuz, hedefleriniz ve başarmak istedikleriniz, Facebook’da basit bir fotoğraf paylaşımı, üzerine de “İyi günler dileriz” yazmanın ötesine geçebilmeli.

Like what you read? Give Taylan Azimli a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.