Oyun-Arsivi: Nasıl başladı, neden kapandı?

Türkiyenin ilk oyun indirme sitesi

Oyun-Arsivi; 2006 — 2011 yılları arasında etkin olmuş, 500.000'in üzerinde üyeye ve 5.000.000'un üzerinde iletiye ulaşmış bir forum sitesidir.

Fikir Nasıl Çıktı?

Oyun-Arsivi’ni 2006 yılının şubat ayında (15 yaşımdayken, ehe) elimdeki oyun arşivine güvenerek internet üzerinden oyun satma amacıyla kurdum. Fakat daha sitenin yapım aşamasındayken “hıaa, neden satıyorum ki, elimdeki oyunları paylaşım siteleri aracılığıyla paylaşabilirim gayet” düşüncesi sardı. Bu düşünceyi takip ederekten siteyi bir portaldan ziyade forum sistemi ile kurdum. Bu “kendi oyununu yükleme” fikri özellikle şu zamanlar için basit görünse de fikir bazında (o zamanlar için) Oyun-Arsivi’ni diğer sitelerden ayıran bir site haline getiriyordu.

Kısacası; Oyun-Arsivi, dağınık bir bağlantı (link) paylaşma forumu değil, kendi yüklemelerini paylaşan, güvenilir bir paylaşım forumu olma amacıyla kuruldu. Sonradan fark ettim ki, siteyi başarıya götüren en önemli şey de bu olmuş.

İlk Zamanlar

Hatırlayanlar olacaktır, 2006 yılında belli başlı paylaşım siteleri hüküm sürüyordu internette. Bunların başında efsanevi RapidShare, MegaUpload gibi siteler vardı. Yine o zamanlar bir Türk girişimi olan HemenPaylas da bir alternatif olarak bulunmaktaydı. RapidShare ve Megaupload piyasa lideri olduklarından ücretsiz kullanıcılara türlü çileler çektirebiliyorlardı, bu yüzden bu sitelerden soğuyan güruh “NO-RAPID” paylaşımlarını doğurdu. Tabii ki biz de o güruhtaydık ve ilk oyunlarımı (Doom 3'ü hatırlıyorum mesela) HemenPaylas’a yükleyip paylaştım.

Böyle “yükledim, paylaştım” diyince basit görünüyor fakat bu yüklemeleri o zamanlar TTNet’in sunduğu 256k’lık bağlantıyla yapıyordum, yanılmıyorsam yükleme hızı da 64k idi. Bir oyunu yüklemem 7/24 aktif bir bilgisayarla 1 haftayı bulabiliyordu. Zira dosya yüklenirken son anda hata verebiliyordu, veya yüklenen dosya hatalı yüklenmiş olabiliyordu (rar hataları). İşte bunlar hep HemenPaylas’ın yeni kurulmasıyla ilgili hatalardı. Durum böyle olunca tek siteye güvenip yükleme yapmak da doğru görünmemeye başladı ve sonradan da sürekli kullandığımız alternatifli yükleme sistemine geçtik. Bu durumda bir oyun birden fazla paylaşım sitesine yükleniyordu ve insanlar bekleme yapmaksızın indirme yapabiliyordu.

Neden Kapandı?

Oyun-Arsivi’ne Türkiye’den ve Fransa’dan olmak üzere iki ülkeden işlem başlatıldı. Bu işlemlerin sonucunda sitenin kapanması için direkt bir sebep çıkmasa da, sürecin siteyi ve beni yıpratmasını göz önüne alarak siteyi kapatma kararı aldım. Sırayla işlemlerden bahsedeyim.

Türkiye’den bir muhasabe programını yasadışı paylaştığımızı iddia eden bir firma emniyete şikayette bulunmuş. Dilekçe bana ulaştığında içeriği kaldırdık. Bir savunma hazırladık. Paylaşımı yapan sadece 1 mesaja sahip, “kizartilmis_patates” rumuzlu kullanıcı. Tek paylaşımını yapmış ve koca siteden o programın sahipleri bunu bulup şikayet etmek istemiş. İlginç gelmiştir bana hep. Neyse, savunma hazırladık diyordum. Savunmada özetle “Oyun-Arsivi’nin günde binlerce mesaj alan bir paylaşım sitesi olduğunu ve atılan her mesajın birebir denetlenemeyip, kullanıcı sorumluluğunda olduğunu belirttik. (Üye olurken kizartilmis_patates bunu kabul ediyordu) Savunmanın sonuna kizartilmis_patates’in giriş zamanını, ip adresini ve eposta adresini verdik. Ardından davalar davalar. Hakim bizi suçlu buldu. Bir miktar para cezası ödedik. Fakat kapatma kararını sadece bundan dolayı almadım.

Oyun-Arsivi VIP dosya sunucuları ve site sunucuları Fransa’da bulunmaktaydı. Sunucular yasadışı dosya barındırdığı gerekçesiyle (ki yok öyle bir şey, kendi sunucumuz üzerinde yasadışı dosya barındırmadık hiçbir zaman) habersiz kapatıldı. Aldığım son yedek de 2-3 ay öncesine ait olunca (Burada sağlam bir armutluğum var, kabul ediyorum) siteyi tekrar açma isteğim iyice yok oldu. Bir süre sunucular ve son yedekler için savaşsam da bir sonuç çıkmadı ve siteyi kapatma kararı aldım.

Etkileri

 • Özellikle oyun yüklemelerinde geçerli olmak üzere çoğu yerli siteyi “kendi yüklemelerini yapması” konusunda teşvik etti.
 • Scene gruplarına saygı duyarak, her paylaşımın grubunu açıkladı. Scene gruplarının “son kullanıcı” tarafından bilinirliği arttırıldı.
 • “Scene”paylaşımlarında hızın yanında güvenirliliğin ve basitliğin önemini vurguladı.
 • Sadece günceli değil, geçmişin de her oyununu yüklemeye çalıştı ve arşivlerin sağlamlaştırılmasına katkıda bulundu.
 • Forumda kullanılan dile dikkat etti. Türkçe’yi yazı dilinde düzgün kullanmaya çağırdı.
 • Yazılı, videolu anlatımlara özellikle oyun alanında büyük önem vererek “dökümantasyon” bölümünü kurdu ve benzer bölümlerin diğer sitelerde yaygınlaşmasına ön ayak oldu.
 • “Yükleme Takımı” gibi terimlerin benzer sitelerde yayılmasına yardım etti.
 • Kullandığı SM Forum ve Portal yapısı (hala etkin olan) onlarca kopyası tarafından kullanıldı.
 • Forum kategorilerinde kullandığı isimler, yüklemelerde kullandığı kurallar, birebir kopya edildi.
 • Alternatifli yükleme sistemini teşvik etti.
 • Alışık olmayan kullanıcıları dosya indirme sistemlerine “premium” üye olmaya alıştırdı. Çoğu kullanıcıya ön ayak oldu.
 • Bir çok internet kafenin oyunlarını güncel tutabilmesi için düzenli takip ettiği bir site haline dönüştü.
 • Paralı üyelik sistemi ile özel sunuculardan dosya indirme kolaylığı sağladı.