Pillerin sonu : Büyük bir devrim niteliğinde olan haber uzun süren ve hızla tükenen şarj edilebilir cihazlar için yeni bir çağın başladığını gösteriyor olabilir. Bu haber standart pillerin sonsuza kadar gereksiz hale gelebileceğinin habercisi. Dün gece bilim dünyası yılların en büyük teknolojik ilerlemelerinden birini selamladı. İngiliz bilim adamları, fütüristik sistem ile insanlara cep telefonlarını ve dizüstü bilgisayarları saniyeler içinde tamamen şarj etmelerini sağlayacaklarını ve on yıllardır kullanılan benzinli arabaları gereksiz hale getirebileceğini söyledi.

Uzmanlar, insanların günlük hayatlarında “sismik bir etkisi” olacağını ve pilin 1800 yılında icat edilmesinden bu yana elektrikli saklamada en büyük sıçramayı temsil ettiğini belirtti.

Projenin arkasındaki beyin sandığı ekibini yöneten Dr. Ian Hamerton: “Bunun son derece heyecan verici ve potansiyel olarak oyun değişen bir gelişme olduğuna inanıyoruz” dedi.

İki önde gelen İngiliz üniversitesinden bilim insanları, yüzlerce günlük uygulamadaki pil ihtiyacının yerini alacak keskin ve yüksek yoğunluklu supercapacitors geliştirdiklerini söylüyor.

Teknoloji, cep telefonları, tabletler ve dizüstü bilgisayarları hızla değiştirebilir — ki bu piller şu anda hem güç hem de boyut bakımından standart pillerden daha avantajlı.

Ayrıca, mevcut modelleri sınırlı aralıklarla ve yaklaşık sekiz saatlik uzun şarj süreleri yüzünden kamusal hayal gücünü yakalamayı başaramayan elektrikli otomobiller için büyük bir gelişme sağlayabilir.

Bilim adamları, yeni supercapacitors’ı kullanarak, elektrikle çalışan araçların klasik bir benzinli arabaya kadar seyahat edebileceğini ve pompaya doldurulması için gereken süre kadar şarj edebileceğini söylüyorlar.

Teknoloji, toplu taşıma için de kullanılabilir. Çin’de halihazırda ilkel superkapasitlerde çalışan otobüsler var ancak bunlar verimsizdir ve her iki veya üç durak boyunca şarj edil meleri gerekiyor.

Bununla birlikte, bu devrimin ardından uzmanlar her 20–30 durağa kadar uzatılabileceğini söylüyor; şarj süreleri de sadece birkaç dakikaya indirildi.

Süper kapasitörler, enerji gibi piller gibi kimyasallardan ziyade elektrotları ve elektrolitleri kullanarak depolamakta olup, çok sayıdaki döngü boyunca elektriği hızlı bir şekilde şarj etme ve boşaltma yeteneklerinden dolayı alternatif bir güç kaynağı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yumuşak kontakt lensler üretilirken aynı teknolojiyi kullanarak geliştirilen yeni süper kondansatörler, mevcut pillerden 1.000–10.000 kat daha güçlü olduğu kanıtlanmıştır.

Araştırmayı yöneten Surrey Üniversitesi’nden Dr. Brendan Howlin, “Yeni enerji depolama teknolojisi için global bir araştırma var ve bu yeni ultra kapasiteli süperkapasite, düşünülemez heyecan verici gelişmelere kapıyı açma potansiyeline sahip” dedi.

Bristol Üniversitesi Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü’nden Dr. Hamerton, yeni teknolojinin Apple Watch gibi giyilebilir elektronik alanında ve Google Glass gibi gelişmiş optiklerde öngörülemeyen olanaklara sahip olduğunu söyledi.

Şirketin CEO’su Jim Heathcote, test sonuçlarının oldukça cesaret verici olduğunu söyledi: Yeni süper kondansatörlerdeki üretim “çok yakın gelecekte” başlayabilir.

Tesla elektrikli spor otomobil firması ve SpaceX’in milyarder kurucusu Elon Musk, daha önce, bu süper kapasitörlerin gelecekte elektrikle çalışan uçakları yapmak için bile kullanılabileceğini söyledi.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.