A legjobb szakmai könyv, avagy az újságírás tanítható

Papós Tamás
2 min readMay 18, 2018

--

(Ez a bejegyzés a már megszűnt Sportpresser blogon jelent meg 2013. június 7-én, emlékét itt őrzöm :)

Az Ünnepi Könyvhét kapcsán jutott eszembe, hogy hét éve, egyetemi tanulmányaim kezdetén sorra felkerestem a legnagyobb könyvesboltokat, de egy olyan művet sem találtam, amely részletesen és érthetően, praktikus ismeretekkel adná kezembe az újságírás alapjait. Egészen a diploma megszerzéséig kellett várnom Tóth Szabolcs Töhötöm Első leütés című munkájára, ami minden elvárásomnak megfelelt.

Azt hittem, hogy ennél nem is lehet jobb könyvet írni a témában, de januárban a Komlósi Oktatási Stúdió diákjaként a félévi vizsga miatt kezembe kellett vennem Harle Tamás tavaly megjelent, tíz évig készült könyvét, amellyel körülbelül ugyanennyi időt spórolhatunk meg, annyi tapasztalat és tanulság van benne. Nálam most már Az újságírás mestersége és művészete című alkotás a favorit. A két említett könyv közül azért is kerül ki győztesként, mert kevésbé száraz, sokkal jobban illusztrált, és segítségével egy első cikke előtt álló gyakornok számára is könnyebben átláthatóak a műfajok sajátosságai. Plusz minden oldalról lerí, hogy a szerző imád tanítani, és volt szerencsém tapasztalni, hogy mindezt nem csak a sorok között, de a teremben is stílusosan teszi.

A sportújságírás is helyet kap a könyvben, az alapvető szakmai fogásokat a legnevesebb magyar kollégák egészítik ki témaspecifikus információkkal és tanácsokkal. A körkérdésekre válaszolók között ott van például Murányi András, a Nemzeti Sport főszerkesztő-helyettese, akinek a szerző mellett a legtöbbet köszönhetek a Komlósi Oktatási Stúdió tanárai közül. Műhelyeik révén hét év újságírás után végre egy napilap szerkesztőségében sem jövök zavarba, ha klaviatúrát kell ragadnom.

Köszönöm!

--

--