TEDxKNEU 2017: Тарас Парандій

Розмова з Тарасом Парандієм, засновником “Димне м’ясо від Тараса” та спікером TEDxKNEU’17. Читайте у інтерв’ю про шлях до власної справи, життєві принципи та важливість “долини смерті” у розвитку підприємця.

Підприємництво це твій спосіб самовираження чи можливість заробити?

Для мене це свого роду гра. Взагалі, розглядаю гроші не як щось, чого ти хочеш, а як твою винагороду за принесену цінність і розуміння ситуації. Гроші — це інвестиційні можливості. Чим їх більше, тим вільніше ти себе почуваєш. А підприємництво — це гра, яка цікава для мене на даний момент.

Щоб постійно залишатись на висоті — варто розвивати декілька справ. Так, вони зростатимуть нерівномірно, але регулярно з’являтимуться хороші новини. Надалі цей бадьорий настрій підживлюватиме тебе у всіх інших ініціативах. Якщо ж ти займатимешся чимось одним, то все відбуватиметься не так динамічно. Тому я бавлюся в таку гру, отримуючи задоволення від того, що і як роблю. А добре чи погано у мене виходить — вирішує ринок.

Коли прийшло осмислене рішення бути підприємцем?

Вперше зловив цю думку після вступу у коледж. Я тоді читав купу бізнес-літератури. А потім з’явилося оточення зовсім не підприємців і ці прагнення відійшли на другий план. Це хороший урок: важливо, з ким ти спілкуєшся і хто тебе оточує. Ці люди можуть як прискорювати тебе, так і стримувати. Після закінчення університету бажання щось робити пробудилося з новою силою і я ступив на цю дорогу. Так чи інакше, є плата за вхід — певна кількість часу, щоб зрозуміти правила гри. Коли ти починаєш розуміти, як насправді працює бізнес, то моделюєш ці знання у різних нішах. Це просто питання твоїх сил, завзятості та інвестиційних можливостей. Кожен сам окреслює межу особистих досягнень.

Скільки ж років пішло на те, щоб зрозуміти правила гри?

Мій шлях розпочався у 23 з великого “фак’апу”. Зараз мені майже 30, і з’являється відчуття справжньої насолоди процесом. Тепер почуваю себе куди впевненіше. Немає якихось внутрішніх переживань, коли щось не виходить. Що б не сталося — я можу пояснити, що це і чому так відбувається.

Намагаюсь “челенджити” себе — запускаю амбіційні проекти, а потім обираю, на чому варто сконцентруватися. Вже менше дивлюсь на бізнес з точки зору миттєвої вигоди. Наприклад, сьогодні я заробляю у гривні, а мені треба через 5 років заробляти у валюті. Запитую себе: що мені треба робити зараз, щоб через 5 років мати пасивний дохід у доларах чи євро? При чому, витрачаючи мінімум ресурсів як сьогодні, так і потім.

Як змінився твій підхід до діла?

Потрібно “пахати” що є сили — це та проста істина, яку пізнаєш знову і знову. По-іншому воно просто не працює. Колись я думав: зроблю ось це, воно точно має вистрілити і все буде круто. Сидів чекав, мріяв — це не вірний підхід. Треба максимально залучати усі можливі ресурси, щоб речі в житті відбувалися.

Разом з тим, бізнес — це зовсім не гроші і не активи — це стосунки між людьми. Чим ширше твоє соціальне коло, тим простіше робити бізнес. Це найбільш ефективний ресурс, тому що інвестори вкладають гроші не у проект, а в людей, яким можна довіряти. Ти знаєш людину, її підхід, і розумієш, що все буде добре. І навіть якщо успіх прийде не зразу — ця людина реально зробить все, що в її силах. Тому треба напрацьовувати соціальний капітал та свою соціальну вагу. Знання і розуміння бізнесу прийдуть. Маючи у своєму колі потрібних людей, можна черпати від них досвід, знання та ідеї. Це серйозне підживлення. В одну мить ти почнеш займатись зовсім незрозумілими речами, але наставники допоможуть з нуля перейти на новий рівень.

А чому м’ясо(як бізнес) прийшло тільки зараз?

Раніше я працював над проектом у сфері преміальних подорожей. Він запустився буквально за місяць до подій 2013 року. Що було далі усім відомо: курс був 12, потім за ніч став 18, і я зрозумів, що з подорожами треба закінчувати. Вирішив повернутися до таких базових речей як їжа, тому що їсти будуть завжди.

У мене дорогий продукт, але як би там погано не було в країні — все одно залишаються люди, які можуть дозволити собі дорогі речі. Їх не багато, але і я не великий м’ясокомбінат. Мені просто не потрібно ним бути. Тому зараз я в їжі і поки не бачу тут значної конкуренції. “Димне м’ясо” запустилося 2 роки тому — а сьогодні надходять такі пропозиції, яких у Європі довелося б чекати десятиліття. В Україні немає ринку — тому їжа це перспективна річ, де місця ще дуже багато.

Як змінились твої життєві цілі у порівнянні з тим, що було в часи студентства?

Скажімо так, я не мрію — натомість ставлю собі конкретні цілі та роблю декомпозицію для їх досягнення. Завжди іду від зворотнього: що мені зробити зараз, щоб досягнути фінансового результату у визначений термін. Далі я запитую себе: в яких бізнесах я можу це зробити і де буде межа моїх можливостей. Якщо мені потрібно поїхати в Америку — я їду в Америку і неважливо скільки це коштує, мені просто потрібно.

Зараз у мене інший підхід: “Задумав? Розбийся, але ти повинен це зробити”. Усім байдуже, що ти чогось не можеш — придумай як. Якщо хочеться плакати ночами — плач. На TEDxKyiv 2013 Юнона Лотоцька описала концепцію долини смерті. У кожного є певна долина смерті, коли перед зльотом ти переживаєш момент найбільшого падіння. Людина має перестраждати свою проблему, прийняти її, зрозуміти, що змінити, і рухатись далі. Якщо люди ховають це в собі, щоб не напрягатися — вони ніколи не виростуть. Пам’ятаю декілька ночей, коли взагалі не міг заснути — мене трусило. Я лежав у холодному поті, тому що справді не знав, що робити. Але такі речі загартовують тебе. Ти ставиш цілі, інколи вони добряче втомлюють, але потім ти реагуєш на це зовсім по-іншому.

Як щодо того, щоб не згорати на роботі і не допускати проблем із здоров’ям?

Ну, я надто молодий, щоб говорити про якісь проблеми із здоров’ям. Якщо не працювати понад себе зараз, то я просто не розумію коли ще. Як не прикро, але з роками у тебе стає все менше сил і все більше зобов’язань . І все ж, я особисто не працюю. Я можу в неділю о 12 ночі почати працювати і буду отримувати від цього задоволення. Це не праця для мене. В цьому і вся суть підприємництва — ти нікого не слухаєш, робиш по-своєму і тільки ринок може сказати, правий ти чи ні.

У кожного є певна долина смерті, коли перед зльотом ти переживаєш момент найбільшого падіння. Людина має перестраждати свою проблему, прийняти її, зрозуміти, що змінити, і рухатись далі.

Є у тебе в житті система цінностей, на основі якої ти приймаєш рішення кожного дня?

Моєю основною цінністю є раціональність. Будь-яка дія повинна мати раціональне підґрунтя. Варто розкласти усю математику своїх бажань і зрозуміти, що треба зробити аби це відбулося. Ставиш ціль і формуєш на основі цього правильні запитання як для себе, так і для інших. Це правильно.

Я не мрію — натомість ставлю собі конкретні цілі та роблю декомпозицію для їх досягнення. Завжди іду від зворотнього: що мені зробити зараз, щоб досягнути фінансового результату у визначений термін.

Коли ж люди намагаються жити легко, жаліти себе — вони просто зливають своє життя. Так не працює. Навіть рідних людей не варто жаліти надміру — це ведмежа послуга. Потрібно забезпечувати підтримку, а не жаль. Бо долину смерті кожен проходить сам, і немає варіантів зробити це якось по-іншому.

У тебе з народження була ця раціональність, чи ти виховав її у собі?

Думаю, що перейняв це від батька. Завжди в першу чергу мізкую, що, для чого і коли мені потрібно. Емоції ні до чого не ведуть ні у бізнесі, ні у тих же стосунках. Це точкова річ, на яку не варто опиратись, коли хочеш досягнути результату.

Успіх і щастя еквівалентні поняття для тебе?

В якійсь мірі успіх це складова щастя. Але не обов’язково бути успішним у фінансах чи бізнесі. Наприклад, ти класно різьбиш по дереву — ти успішний для свого оточення і щасливий від цього. Інша річ — потрібно чогось прагнути. Людина не може відчувати себе ніким і бути щасливою. Треба довести як мінімум собі, що ти майстер свого діла. Не усі будуть підприємцями , але якщо ти класний управлінець, столяр, лікар — ціни тобі нема.

Звідки ти черпаєш натхнення?

Люблю створювати нові бізнеси. Мені подобається збирати людей у подорожі, організовувати щось нове і “фанове”. Це дуже мене заряджає. Відчуваю неймовірне задоволення, коли людям подобається те, що я роблю.

Людина не може відчувати себе ніким і бути щасливою. Треба довести як мінімум собі, що ти майстер свого діла.

Як думаєш, чому ти був обраний спікером TEDxKNEU?

Не знаю — це скоріш моє запитання до вас. Не думаю, що через якусь “успішність”. Взагалі не люблю, коли мене називають успішним. Я переконаний, що кожен може досягнути усього, що йому хочеться і не вірю у вибраність тих чи інших людей. Усі народжуються рівними. Чому я? Не знаю. Але думаю, вам просто надокучила моя реклама у Facebook і ви вирішили познайомитись з цим хлопцем (сміється).

Як учаснику TEDx взяти максимум від участі в події?

Скажімо так: прийти, послухати і йти робити. Кожного дня у світі відбувається десятки TEDx — подій. Тобі підходить не все — але ти обираєш найважливіше і йдеш втілювати. Якщо це все неважливо для тебе — сиди вдома і не слухай TEDx. Це особисте діло кожного.


Почути ідеї Тараса можна буде вже 22 квітня на TEDxKNEU Inside Out. Квитки за посиланням: https://tickerry.com/event/tedxkneu/

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.