INTERMITTANT FASTING (Aralıklı Oruç) NEDİR?

▪️Intermittent Fasting, belirli pencereler oluşturarak öğünleri atlama ve bazı zamanlarda ise tamamen aç kalarak(16–18saat) alınan kalori ile yakılan kaloriyi dengeleme programıdır.▪️

Bu internette karşıma çıkan bir tanımdı.

Bence intermittant fasting ise vücudun ihtiyacı olan kaloriyi ve gıdayı biyoritme uygun vakitte alarak vücudun doğal rejenerasyon, hastalıklara karşı bağışıklık oluşturma ve kilo kontrol yeteneğini destekleyen bir yeme alışkanlığıdır.

İlk insandan beri genlerimize işleyen güneş ışığı (sabah saat 5-6 kortizol piki) ile birlikte kalk-yemek bul ; akşam gün battıktan sonraki zamanda da tehlikelerden korunmak için yat-mağaraya geri dönüp sığın (vücudu dinlenmeye çek) şeklinde bir biyoritmimiz olduğu bir gerçek. Uyku uyanıklılıktan regl düzenimize kadar her yerde biyoritmden bahsederiz. Doğada,dünyada ve evrende her şey tam ritminde ve hep bir uyum içinde akıp giderken adeta dans ederken insan vücudunu bu müzikalden ayrı düşünenebilir miyiz?

Peki intermittant fasting nasıl uygulanır?

Temel olarak günü 16+8 ya da 18+6 saat olarak ikiye böleriz. 16saatlik kısım aç kaldığımız, 8saatlik kısım ise yemek yediğimiz kısımdır. Dikkat edilmesi gereken şey ise açlık zamanı boyunca kalori içeren herhangi bir gıda tüketmemektir. (Kremalı vs olmamak şartıyla)Kahve,çay,soda tüketilebilir, su içilebilir. Aç kaldığımız süre boyunca günlük aktivitelerimize devam edebiliriz eğer hipoglisemik semptomlardan şikayet edersek bile bunun 30–40yıllık yeme alışkanlığımızdan kalma bir alışma süreci olduğunu ve en fazla bir hafta içinde uyum sağlayacağımızı bilmeliyiz.

Peki bir yeme alışkanlığı değişikliği yaparak kilo vermeyi beklerken aynı zamanda nasıl gençleşiyoruz?

Literatür taramalarımda gördüğüm bir diğer adıyla ‘calorie restriction diet’ ,yaşlanmayı geciktirme çalışmalarında özellikle uygulanmış ve yapılan fare & insan deneylerinde de en çok kaloriyi azaltan çalışma olduğu ortaya çıkarılmış.

Bunu biraz detaylandıralım..

Güneşin batışıyla birlikte vücudumuzun kendi kendini onarma faslı başlamış olur. ‘Otofaji’ yani hücrelerin kendini temizleme mekanizması için gereken zaman başlamış demektir.

Örnek vermek gerekirse gün batışıyla birlikte vücudun günlük işçileri yerini temizlik işçilerine bırakıyor fakat biz yiyip içmeye devam ettikçe, erken uyumayıp onun yükünü hafifletmedikçe bir anlamda günlük işçilerle temizlik işçilerinin shift zamanını bozmuş oluyoruz. Tüm bu senaryoda temizlik yapılamadıkça bakım onarım da yapılamıyor ve doğal ritmimiz aksıyor.

Gece yatmadan tv yi kapatırız değil mi? Ama bazılarımız fişten de çeker. Onlara bunun sebebini sorduğumuzda televizyonlarının elektrik yükünü azalttıklarını ifade edeceklerdir. Benzer örnekle anlaşılmasının kolay olacağını düşündüğüm şey ise şu: Intermittant fasting diyetiyle kapattığımız tv‘mizin gece açlığı ve erken uyumak ile fişini de çekmiş oluyoruz. Çünkü gece açlığı ve erken yatmakla salgılanışı artan Melatonin ve Growth (büyüme) hormonları ,hücre yenileyici ve onarıcı yani vücuda reset atan hormonlardır ve biz yaş aldıkça üretimi azalan ama ihtiyacımızın arttığı rejeneretif süreçler için olmazsa olmazımız olduklarını bu yazıdan sonra artık hepimiz -televizyonlarını kapatırken fişten çekenler de dahil- biliyoruz.

Peki intermittant fasting hastalıklara karşı da koruyucu mudur?

Vücudumuza giren kaloriyi azalttığımız zaman vücudun kendini koruma mekanizması devreye girer. Sirtuin (SIRT) genleri dediğimiz genler aktive olur ve bu genler bir çok hastalıktan korunmamızda büyük rol oynarlar.

Ayrıca gastrit gibi bazı hastalıkların tedavisinde akşam yemeğini az ve erken yemek, uzun süren açlık ve bol su tüketimi olduğunu hatırlatmak isterim.

Herhangi bir bilgisayarda veya teknolojik aksamla çalışan bir sistemde bile gereksiz uygulamalar biz farkına varmadığımız veya varsak da önemsemediğimiz için arka planda çalışmalarını sürdürmeye devam ettikleri sürece bizim tek yaptığımız o teknolojik aletimizin çalışma hızını azaltmak, verimli kullanılabilecek zamanını kısaltmak olur. Kaldı ki vücudumuz sahip olduğumuz en teknolojik alettir -yaratılışa inananlar için- sağlıklı bir vücut bize verilen en değerli ve biricik nimettir, ona nasıl baktığımız da tamamen bizim sorumluluğumuzdadır. Bu yüzden etraflıca araştırıp onu doğru kullanmayı öğrenmek ve varsa bildiklerimizi de doğruluğundan emin olarak paylaşmak durumundayız.

İnsan vücudu açlığa dayanıklıdır.

Vücudumuz çok yemek yemeye müsait değil evet ama ne yediğimizdense ne zaman yediğimiz aslında çok daha önemli.

Yani ritmimize uygun olmayan zamanda yediysek vücuda faydalı iyi gıdalar yemiş olsak bile bu vücudumuz için sorun teşkil edebiliyor.

Sık sık az az yemenin ne kadar büyük bir yanılgı olduğu son çalışmalarla ortada. Sık beslenme furyasının çıktığı zamanlar ile hastalıkların artışı arasında doğru orantı bulunduğu alanında uzman hekimler tarafından biliniyor. Şunu ifade ediyorlar; ne kadar sık beslenirsek o kadar çok acıkıyoruz aslında. Çünkü her beslenme beraberinde insülin piki ve ardından düşüşü getirir. Hani o ellerimizi titreten, içimizi uçurup bizi bayıltacak gibi yapan bu ciddi semptomlar sık yemeyi kestiğimizde geçecektir.

Doğada bir memeli gösterebilir misiniz her saat başı ara öğünüm geldi deyip beslenen? Çoğunlukla doyurucu bir tam öğünle beslenip uzun süre açlık için vücutlarına izin verirler. Evet bunu bilerek yaptıklarını sanmıyorum:) Ama artık biz biliyoruz.

Bir diğer yanlış bilinen şey ise açlığın metabolizmayı düşüreceğidir. Metabolizmayı düşüren,bağırsakları durduran, vücut rengini değiştiren açlık 3 günden fazla süren açlıktır.

Burda bahsettiğimiz intermittant fasting (bir günlük bir açlık) sırasında adrenalin oluşumu sayesinde metabolizmayı artırıyor bile!

Peygamberimiz sofradan tam doymadan kalkın der. Midenin 1/3 ünü yemek, 1/3 ünü su ve 1/3ünü havayla doldurmayı öğütler.

Dinimizde ‘az yemek’ marifet olduğu gibi kızılderililerin de az yemekle ilgili çok güzel özdeyişleri vardır ve uzakdoğu kültüründe de uzun yaşamın sırrı olarak az yemek gösterilmiştir.

Hepimize sağlıklı,mutlu,güzel,güneşli günler diliyorum.

Sevdiklerimizle buluşup tasasızca sohbet ettiğimiz çimenlere basıp güneşi yudumladığımız o karantinasız günleri bir an evvel görmek dileğiyle🤍

Soru➡️ ig: drtugbatunckaya

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store