Image for post
Image for post

Uygulamalarınıza arama altyapısı hizmeti sağlayan Algolia, San Fransisco merkezli bir şirkettir. Bu yazıda Algolia’nın sağladığı faydaları, performansı ve Ruby on Rails uygulamalarınıza nasıl entegre edebileceğinizden bahsedeceğim. Sizde bu yazı sonrasında uygulamanıza daha esnek ve güçlü bir arama yeteneği kazandırabilirsiniz.

Ülkemizde daha çok aldığı yatırımlarla tanınan Algolia aslında 2012 yılından beri hizmet veriyor. Ölçeklenebilir yapısı, hızı, sunduğu güzel özellikleri ile Algolia’ya şans vermenizi öneririm.

Öne Çıkan Özellikleri

  • Gelişmiş yönetim paneli
  • Canlı destek
  • Gelişmiş facet yapısı
  • Detaylı sıralama kontrolü
  • Düşük response time
  • Koordinatlar ile lokasyon bazlı arama
  • Detaylı ve bir çok dilde dökümantasyon

Fiyatlandırma

  • Hacker (10k kayıt, 100k operasyon): Ücretsiz
  • Starter (100k kayıt, 1M operasyon): $49 /…


Görülmesi gereken yerler, tavsiyeler ve fotoğraflar…

Ekim ayında İlkay‘ın doğum günü süprizi olarak ayarladığı ve beni çok mutlu eden Kapadokya gezimize dair aklımda kalanları yazıya dökmek ve bu sayede tecrübelerimi ve önerilerimi paylaşmak istiyorum.

Geziden geriye kalan tüm bilgilerimi detaylı bir şekilde aktarmaya çalışacağım. Herhangi bir konuda bilgi almak isterseniz yorum yazarak bana ulaşabilirsiniz. Ayrıca yazıda kullandığım tüm fotoğraflara ve tüm gezi albümüme buradan ulaşabilirsiniz.

Kapadokya, (Kappadokia) Bölge 60 milyon yıl önce; Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkmıştır.

Öncelikle bilinenin aksine Kapadokya bir şehir, ilçe ya da semt adı değil Unesco Dünya Miras Listesi’nde yer alan ve başta Nevşehir olmak üzere Kırşehir, Niğde, Aksaray ve Kayseri illerine yayılmış bir bölgedir. …


Image for post
Image for post

Hayatını teknoloji ve peşi sıra gelen nimetlerden kazanan biri olarak teknolojinin getirdiği ya da zamanın bize getirdiklerinden ve götürdüklerinden bahsetmek istiyorum.

Serdar Kuzuloğlu‘nun “Anılarımız nerede yaşacak?” adlı yazısı uzun süredir aklımda olan bu yazı için beni teşvik etti diyebilirim, bu yüzden kendisine teşekkür eder, yazısını okumanızı tavsiye ederim.

Başlıkta belirttiğim JPEG en çok bilinen ve kullanılan, Joint Photographic Experts Group (Birleşik Fotoğraf Uzmanları Grubu) tarafından standartlaştırılmış bir sayısal görüntü kodlama biçimidir. Bununla birlikte .jpg, .jpeg ya da .jpe uzantılı JPEG standartlarındaki dosyalarında genel ismidir.

JPEG standartları 1994 yılında belirlenmiş ve kullanılmaya başlanmış olsa da bu kavramla tanışmamız dijital fotoğraf makinelerinin hayatımıza girdiği 1996 yılına dayanıyor. Hatırlarsanız ucuzundan pahalısına onlarca dijital fotoğraf makinesi toplumda yer etmeye ve analog fotoğrafçılığı tehdit etmeye başlamıştı. …

About

Tolga Gezginiş

software developer

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store