Bagan — Myanmar

Burası Sulamani tapınağı. Resimde görülen kişi de budist dostlarımdan biri. Budizmi size daha sonra anlatacağım şimdi konumuz Bagan tapınakları.

Bagan Myanmar’da yer alan antik bir kent. Küçük sayılabilecek bir alanda 2200 adet tapınak var. Tapınak derken tapınak, manastır ve pagoda(dini işlevi olmayan kule gibi bişey) var. 11.yüzyılla 13.yüzyıl arasında inşa edilmişler. Aslında toplam yapı sayısı 10.000 civarı ama depremler falan derken günümüze 2.200 tanesi ulaşabilmiş. Zaten onlar da hala depremlerle boğuşuyor yıkılsa da ya yeniden aslına uygun yapılıyor ya da restore ediliyor. UNESCO dünya mirası listesinde zaten. Özellikle alanın hepsini görebilecek bir tapınağa çıkarsanız burda efsane gün batımı var. Hakkaten çok etkileyici yer. Şahane yer. Kamçboçya’daki meşhur Angkor ile kıyasalanabilecek kadar güzel bir yer ki Angkor’u da size daha sonra anlatacağım.

Bagan şehrinde tapınaklardan başka bişey yok. Bina bile yok diyebiliriz. Hep tek katlı bambudan ya da tahtadan işte klubelerde yaşıyolar. Tek geçim kaynakları tapınaklar desek yalan olmaz.

Neyse bu tapınakların bir çoğu geçen hafta meydana gelen depremde yıkıldı ya da ciddi şekilde hasar gördü. Yukarıdaki Sulamani tapınağı da buna dahil malesef. 6 ay önce ordaydım. Çok üzüldüm. Umarım yeniden eskisine uygun şekilde restore edebilirler de siz de gidip bu gerçekten çok etkileyici tapınakları görürsünüz.

Bunu googledan çaldım. Bahsettiğim meşhur gün batımı
Budist dostlarım
Yöresel şemsiyeler, arkasında ise 2.200 yapıdan sadece biri