Herkes masumdur aslında, içlerde bir yerde kalmıştır bir parça vicdan duygusu, en ummadığın insanda bile. Belki daha dikkatli bakmak gerektir görebilmek için, belki de çok diplerde derinlerdedir ne kadar uğraşırsan uğraş çıkaramazsın onu olduğu yerden. Şimdi nerden geldi durup dururken bu yazma isteği diye sorarsınız bilirim. Az önce balkonumda oturup bir şeyler okurken bir ses duydum karşı caddeden, kafamı çevirip bakmama kalmadan şamarı yiyiverdi el kadarcık oğlan. Sebebini göremedim ama sanırım yere düşürdüğü bir şişe yüzündendi ,peki asıl sebebi neydi acaba? Annesi neye sinirlenmişti bugün ? Babasına mı ? Kayınvalidesine mi ? Kendine mi ? Yoksa çocuğuna mı diyemeyeceğim! Kusura bakmayın ama 3 yaşında ki bir çocuk ne yapmış olabilir ki annesini üzmek için. Çocuk daha etrafını tanımaya , camın cam ,plastiğin plastik olduğunu anlamaya 4 – 5 yaşlarında başlar ,her şeyden önce zekası izin vermez bunları ayırt etmeye. Onun tek bildiği ve öğrendiği annesidir. Anne onun için dünyada ki tek varlıktır o yaşlarda. Annesinden emzirildiğini hissetmek dünyada ki en büyük tatmin duygusudur onun için. Ne yalan söylemek ne bilerek birini öfkelendirmeye çalışmak. Çocuktur işte.

Bazen düşünüyorum da acaba çok mu bilinçsizce çocuk getiriyoruz bu dünyaya. Her şeyden önce kendi bilgimiz yeterli değil buna. Önce bir durup düşünmemiz gerekmez mi , ben bu çocuğu iyi bir birey olarak yetiştirebilecek miyim , ona sağlıklı koşullar hazırlayabilecek miyim , kendi hayatımdan onun için fedakarlık edebilecek miyim.. Ben kendimi bir birey yetiştirebilecek onun sorularını yanıtlayabilecek kadar olgun ve donanımlı hissediyor muyum. Bence çoğu Avrupa ülkesi bunları düşündüğü için doğum oranları çok düşük. Türkiye’de ise bilinçsizce bir yaşam söz konusu fakat kimseyi suçlayamam. Bunun tek ve en büyük sebebi eğitimsizliktir. Türkiye ‘ de ki eğitim sisteminden bahsedecek olursak da vah halimize. İstediği kadar özel okul olsun yıllık ücreti 50.000$ olsun, bizim eğitimden (genel olarak) anlamadığımız çok açık. Neden mi? Çünkü tembeliz. Çok basit ve açık oldu. Bence bir ülkedeki öğretmenlerin çok özenle ve dikkatle seçilmesi gerekir. Çünkü öğretmenler bir ülkenin gelecek bireylerini yetiştirir. Bilgisiz ve özensiz bir öğretmenin yetiştireceği bir nesilden çok da bir beklenti içinde olmamak gerekir , tabi ki çocuğun kendi çabası ve çalışması dışında. Bize daha bilgili verimli,akıllı veliler ve öğretmenler lazım.

Lütfen eğer bir çocuk sahibiyseniz ;Açın bir pedagojik kitap okuyun. Çocuğunuzun gelişimini öğrenin, çocuğum niye böyle davranıyor diye sorduğunuz her sorunun cevabını o kitaplar içinde bulacaksınız. Bu kitapları bulmakta öyle pahalı filan değil hatta internette çoğu kitabı ücretsiz olarak bulabilirsiniz. Lütfen televizyondan kafanızı kaldırın ve bir çocuk yetiştirmenin ne kadar önemli ve aynı zamanda tehlikeli olabileceğini de kavrayın. Siz geleceği yetiştiriyorsunuz. Benim çocuğum en akıllı, benim çocuğum en güzel diyerek değil de ona hatalarını ,arakadaşlarıyla paylaşmayı öğretin. Bir hata yaptığında şamar atılması gerektiğini değil.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.