Photo by Stanley Dai on Unsplash

iOS gelistirmeye yeni baslayanlardan sikca duydugum bazi sorular ve bunlarin cevaplarini bu yazida detayli bir sekilde anlatmaya calisacagim.

Bundan 1 yil once alicanbatur ile beraber Turkce iOS gelistirmek isteyenlere icerik uretmek icin Swifthane podcastine baslamistik. O surecte aldigimiz geribildirimler cok guzel oldu ve genclerin akillarindaki sorulara cevaplar bulmaya calistik. Bu sorular “iOS gelistirmeye nereden baslamaliyim?” dan “iOS gelistirme ogrenebilecegim staj yeri nasil bulurum?” a kadar cok farkli alanlarda oldu. Bu surecte iOS gelistirmeye bir sekilde baslamis olan kisilerin CV’lerinde bircok eksik oldugunu gordum. Yeni basladiginiz icin CV’nizin bos olmasi normal bir durum olsa bile, CV’nize bir kac ufak dokunus yaparak…


Yes you heard it right, Wireless Debugging 👻 We were waiting for this moment and finally Apple announced wireless debugging feature on Xcode 9 at WWDC 17.

First lets look at how Apple introduce this feature on their website:

Cut the Cord
Choose any of your iOS or tvOS devices on the local network to install, run, and debug your apps — without a USB cord plugged into your Mac. Simply click the ‘Connect via Network’ checkbox the first time you use a new iOS device, and that device will be available over the network from that point forward. …


photo by apple.com

We are in the WWDC ’17 week and Apple release new beta versions of iOS 11 and Xcode 9 yesterday. A lot of curious developer like me installed the iOS 11 right away 👻 And now we have a problem. When you try to run a project from Xcode 8 to our iOS 11 Beta installed device, we get this:


Photo by Federico Beccari

21–27 Kasım ’16 Mobil Dünyadan Gelişmeler

Geçtiğimiz hafta 5 günlük İtalya seyahati sebebiyle haftanın özetini yazamadım. Bu ufak tatil bana iyi geldi. O yüzden bu hafta biraz daha dolu dolu geliyor. İşte haftanın özeti:

 • Geliştiriciler olarak yaptığımız üründen sorumlu muyuz ? Ne istiyorlarsa onu yapıyoruz demek bizi kurtarır mı ? Ya yazdığınız ürün etik olmayan işler yapıyorsa ?
 • count.ly ‘den Görkem Çetin kullandıkları servisleri artıları ve eksileriyle güzelce listelemiş.
 • App Store arama kısmına yeni gelen reklam alanı hakkında denemeler yapıp tecrübelerini paylaşmışlar. Reklam vermeyi düşünenlerin okumasında fayda var.

http://blog.supertop.co/post/153268162187/search-ads

 • App Store’da eski uygulamaların temizleneceği Apple tarafından açıklanmıştı ve bu temizlik…

Photo by Oliur Rahman

7–13 Kasım ’16 Mobil Dünyadan Gelişmeler

Geçen haftanın yoğun geçmesi sebebiyle maalesef bir hafta ara vermek zorunda kaldım. Her seferinde yoğunluğu bahane etmek hiç isime sinmiyor. Bundan sonraki haftalarda daha disiplinli bir şekilde yazıp, ara vermemeyi düşünüyorum. Bu süreçte sana da çok iş düşüyor. Düzenli olarak takip ediyorsan Twitter’dan ya da Medium’da yazıyı beğenerek bana destek olabilirsin. İşte bu haftanın özeti:

 • Geçtiğimiz hafta finalistlerini paylaştığımız Big Bang 2016 Pazar günü güzel bir etkinlikle kazananlarını açıkladı. İçlerinde çok güzel projeler var.
 • Geçtiğimiz hafta düzenlenen ING Hackathon sonuçları:
 • Apple TV hakkında çok güzel bir inceleme olmuş. Burada şu söz dikkatimi çekti.

‘Televizyonun…


Photo by Héctor Martínez

24–30 Ekim ‘16 Mobil Dünyadan Gelişmeler

Uzun süredir ara verdiğim haftanın özeti yazılarına bu hafta itibariyle yeniden başlama kararı aldım. Ara verdiğim süre boyunca takipçilerden bir çok geribildirim aldım. Bir şekilde yazılarımın insanlara faydalı olduğunu görmek benim için motivasyon kaynağı oldu ve işte yeniden başlıyoruz 👻

Yeni başlangıçla beraber isim değişikliğine de gitmek istedim. Daha önce Z-Raporu projesi kapsamında try! log() ismiyle 12 hafta yazdığım yazılara kaldığım yerden Mobil Dünya ismiyle devam edeceğim. Konsept aynı kalmakla birlikte mobil dünyada yaşanan gelişmelere daha çok yer vereceğim. Doğal olarak işim gereği iOS içeriği fazla olabilir, o kadar da olsun artık 😁

 • Apple…

Photo by Apple

WWDC’de neler oldu ? Bu gelişmeler bize ne ifade ediyor…

iOS geliştiriciler olarak bizler için yılın en önemli haftasını geride bıraktık. Uzun zamandır beklediğimiz WWDC ve bize getirdikleri açıklandı. Yeni özellikleri araştırmaya, beta sürümleri denemeye başladık. Bu özellikleri ve hayatımızda nelerin değişeceğini bir developer gözünden madde madde anlatmaya çalışacağım.

Bu yazı try! log() isimli haftalık gelişmeleri değerlendirdiğim serinin WWDC özel yazısıdır.

Keynote

Pazartesi günü WWDC’nin en önemli günüdür ve özellikle Keynote için herkes nefeslerini tutup ekran başına geçer. Biz de planımızı yaptık ve ING Bank’ın yeni açılan Digital Inovasyon Merkezi (OrangeLab)’de hep beraber izlemek için ekran başına geçtik. Geçen sene WWDC’yi…


Photo by Jaxon Stevens

Swift, iOS, teknoloji, tasarım bilgi paylaşım denemeleri. Her hafta tek doz

3 ay önce başladığım bu seride 12. sayıya kadar geldik. Bu süre boyunca düzenli yazma alışkanlığı elde etmeye çalıştım. Yazılarımda hep sizlere faydalı olacak, bunu öğrendiğim iyi oldu diyeceğiniz bilgiler paylaşmaya çalıştım. Gelen tepkilerden ve düzenli okuyucu sayısının sürekli artmasından güzel şeyler yaptığımı anlayabiliyorum. Umarım siz de severek okuyorsunuzdur. Gelelim geçtiğimiz haftanın özetine:

iOS Dünyası

 • Bir iOS Developer için yılın en eğlenceli zamanına doğru yaklaşıyoruz. WWDC ’16 için nefesleri tuttuk bekliyoruz. Önümüzdeki hafta yerinde olmasa bile 😐 canlı yayından izleyeceğiz 🤗. Haftaya WWDC özeti şeklinde bir yazı yazmayı düşünüyorum. 13. sayı…

Photo by Kevin Curtis

Swift, iOS, teknoloji, tasarım bilgi paylaşım denemeleri. Her hafta tek doz

Yaz gelmeden önceki son try! log()’a geldik. Havaların ısınmasıyla insanlar bi rahatladı gezmeye, tozmaya başladı sanırım ki bu hafta pek fazla içerik göremedim 🤔 Bu hafta biraz kısa bir yazı olacak. İşte haftanın özeti:

iOS Dünyası

 • WWDC’ye 2 hafta gibi bir süre kaldı. 13 Haziran’ı sabırsızlıkla bekliyoruz. Tabi ki zaman yaklaştıkça yenilikler hakkında söylentiler ve tahminler gelmeye devam ediyor. Bakalım bu süreçte neler göreceğiz 🤔
 • Bu tahminlerden biri de Instant Apps hakkında. Geçen haftalarda Google IO’da sunulan Instant Apps’den bahsetmiştik. Apple’dan da bu tarz bir hamle gelir mi diye düşünceler var…

Photo by Burcu Türkmen

Swift, iOS, teknoloji, tasarım bilgi paylaşım denemeleri. Her hafta tek doz

Bu haftanın özeti her zamankinden biraz daha geç oldu. Çeşitli bahaneler, yoğunluk, yorgunluk derken bir sayıyı daha kendime verdiğim sözü tutmak için geç de olsa tamamlıyorum. Sonlara doğru biraz zorlansam da 10 haftalık bir seri yakalamak benim için çok güzel bir duygu. Ayrıca her hafta paylaştığım linklerden faydalanan insanlar olduğunu görmek, sizlerin sorularını cevaplamak ve her hafta daha fazla kişiye ulaşmak beni daha da motive ediyor. try! log() serisi hakkında olumlu ya da olumsuz düşüncelerinizi benimle paylaşırsanız daha da çok mutlu olurum. Gelelim şimdi haftanın özetine..

 • Bu hafta Google…

ahmet yalcinkaya

iOS Developer and Blogger at http://ahmet.ws/

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store