Girişim Sloganı Nasıl Olmamalı

Kullanıcı Gözünden Sloganlara Bakış


Türkiye’de yeni girişimlerin çoğu slogan seçerken belli kalıpların dışına çıkamıyor. (Slogandan kastım ürünü anlatan ilk cümle - One-Sentence Pitch ) “Türkiye’nin ilk ve tek …. sitesi / uygulaması”, “….. yapmanın en kolay/akıllı yolu” , “Türkiye’nin En Büyük Online … Sitesi” gibi kalıplar artık yerleşmiş durumda. Bu tarz başlıklar bana çok inandırıcı gelmediğinden bu sitelere karşı ilk izlenimim kötü oluyor.

Dünyadan girişimlere baktığımızda ise slogan seçiminde bizden farklı bir yaklaşıma sahipler. Onlar slogan seçerken girişimlerinin insanlara ne kattığına odaklanıyorlar. Örnek vermek gerekirse, haber kaynaklarını kişiselleştirip, insanlara sadece ilgi duydukları haberleri sunan bir girişim düşünelim.

İlk akla gelen sloganlar:

  • Türkiye’nin ilk ve tek kişiye özel haber uygulaması
  • Haberleri Görmenin en kolay yolu
  • İlgili olduğunuz haberler tek tıkla cebinizde

Bence olması gereken sloganlar:

  • Zamanını Gereksiz Haberlerle Harcama, Sadece Sana Özel Haberler “…..” ‘da
  • İlgili duyduğun haberleri “….” ile keşfet
  • Sana Özel Haberleri Kolayca Bul . Zaman Kazan !

Türkçe slogan bulmak gerçekten zor,kolay değil.Ayrıca İngilizce sloganlar kadar şekil olmuyor maalesef. Üstte yazdığım her slogan kullanılabilir,doğruluğu yanlışlığı ürüne ve pazara göre değişebilir.

Demek istediğim sizin sitenizin ilk olup olmaması beni ilgilendirmiyor. Sen bana ne katıyorsun ? Neden senin servisini kullanayım ? Bana bunları açıklaman gerekiyor. Beni ikna etmek için çok az süren var. Her an siteden ya da uygulamadan çıkabilirim. O yüzden ilkim,tekim ben şöyleyim böyleyim demeyi bırakıp, bana kattığın değeri açıkla.

Bu konu hakkında dünyadan birkaç örnek vermek gerekirse:

http://twitter.com/jasonfried/statuses/400733165964099584
“İşte bizim ürünümüzün yapabildikleri” ve “İşte bizim ürünümüzle yapabilecekleriniz” benzer gibi görünüyor, fakat tamamen farklı yaklaşımlar. -Jason Fried

Features vs. Benefits

http://www.useronboard.com/features-vs-benefits/

People Don’t Buy Products, They Buy Better Versions of Themselves

https://blog.bufferapp.com/people-dont-buy-products-they-buy-better-versions-of-themselves

Sonuç olarak günümüzde insanlara hizmet veren çok ürün var. Gün geçtikçe yeni girişimler ortaya çıkıyor ve hepsi bizlere bir şeyler anlatmaya çalışıyor. Eğer ürününüz farklı olsun, etki bıraksın istiyorsanız, bizlere ürününüzü anlatmayın. Ürünün bizi nasıl daha iyi hale getireceğini,hayatımızı nasıl kolaylaştıracağını anlatın. Yukarıda da yazıldığı gibi:

İnsanlar ürünleri satın almazlar, kendilerinin daha iyi versiyonlarını satın alırlar.

Yazıyı konu ile ilgili bu güzel TED videosu ile bitirelim.(İsteyenler için Türkçe altyazı mevcut)

http://www.ted.com/talks/simon_sinek_how_great_leaders_inspire_action#t-285792

Yazıyı beğendiyseniz “Recommend” butonuna basarak daha fazla kişinin yazıyı okumasını sağlayabilirsiniz. Yazıyla ilgili yorumlarınızı Twitter(@ayalcinkaya_)’dan bana ulaştırabilirsiniz.

Show your support

Clapping shows how much you appreciated ahmet yalcinkaya’s story.