Night of Chances 2017: Najlepšia noc po škole!

Zdroj: Nexteria

V stredu 3. mája 2017 sa v priestoroch univerzitnej knižnice TU v Košiciach uskutočnil po prvýkrát Večer príležitostí, alebo Night of Chances. Hlavným organizátorom bola Nexteria, neziskovka, ktorá sa venuje rozvoju študentov. Bohatý program zahŕňal panelové diskusie s expertami, workshopy a prednášky na zaujímavé témy a v neposlednom rade možnosť využiť speed dating s niektorými zo spíkrov.

Článok adaptovaný z osobného blogu:

Night of Chances osobne považujem za doposiaľ najlepšiu (nielen) kariérnu príležitosť, aká sa študentom slovenských univerzít dostáva.

Je to nadupaný večer so zaujímavými hosťami, kde sa priamo na pôde domácej univerzity stretáva pracovná (a tiež hybná) sila Slovenska s tými, ktorí majú možnosť týchto ľudí zamestnať — či aspoň usmerniť. Veľmi oceňujem možnosť zakúpenia si lístkov viacerými spôsobmi, napríklad cez SMSku, a úplne perfektné je to, lístok je ozaj student-friendly (3€).

Mojim osobným highlightom bola prvá diskusia a neskôr speed dating.


Večer sa začal hlavnou panelovou diskusiou na tému Vízia hlavného mesta východu. Diskusiu viedol Adam Gala a diskutovali Gabriel Galgóci z AT&T, Ing. Marián Pavlík, PhD. zo Škoda Auto a Pavol Miroššay z IT Valley.

V neposlednom rade sa do diskusie zapájali aj študenti, ktorých bolo hojne. Otázky zo strany študentov zastrešovala spoločnosť Slido, ktorá sa postarala o online fórum, kde sa o jednotlivých otázkach dalo aj hlasovať.

Táto diskusia ma naozaj potešila a namotivovala vďaka vyjadreniam jednotlivých odborníkov. Samozrejme sa riešila téma smart city a všetko, čo k tomu patrí. Jedna z otázok publika znela takto:

Aké sú silné stránky Košíc?

„Talent, ktorý tu máme,“ odpovedal pán Galgóci z AT&T. „Košice diferencujú ľudia a skillset, tá energia chcieť niečo zmeniť.“

Podľa Galgóciho majú Košice všetky potrebné faktory na rozvoj. Túto myšlienku potvrdil aj Pavlík, ktorý dodal, že Košičania majú výhodu flexibility. Tiež upozornil na to, že hoci Košičania sa vedia prispôsobiť a odísť kedykoľvek, je problém dostať mladých ľudí naspäť na Slovensko.

Prečo by sa človek mal vrátiť do krajiny, kde sa do práce dostanem len cez výmole a v nemocniciach nie je ani toaleťák?

Takto znela otázka študenta, ktorý poukázal na to, že na Slovensku mnohokrát nie sú vytvorené ani tie základné potreby, nieto kariérne. Tiež sa tým poukázalo na fakt, že ľudia, ktorí riešia kariéru na vyššej úrovni majú aj vyššie nároky, ktoré mnohokrát nepĺňa naše mesto či vedenie krajiny.

Touto otázkou sa zaoberalo dlhšie a všetci diskutujúci uznali, že zodpovednosť vytvárania podmienok, do ktorých sa študenti po skúsenostiach v zahraničí budú vracať, je aj na ich pleciach. Avšak nezabudlo sa ani na to, že nech máme hocaké možnosti stáže a hocaké pracovné benefity, pokiaľ bude správa krajiny a mesta upadať, ľudia zostávať chcieť nebudú.

Výstup z diskusie: Bez nás to nejde!

Diskutujúci svorne apelovali na študentov, aby sme sa vracali domov so skúsenosťami. Môžeme odísť a vzdelávať sa v zahraničí, no nemáme zabúdať na naše Slovensko, ktoré sa bez nás nikam neposunie.


Speed Dating s Tigranom Aleksanyanom

Musím povedať, že stretnutie bolo veľmi príjemné, hoci kratunké. Tigran bol spolu s kolegom prívetivý, usmievavý a vôbec som sa necítila pod tlakom. Práve v tomto je toto podujatie jedinečné, že tie bariéry medzi „študentíkmi“ a „profíkmi“ nie sú tak viditeľné, profíci sú dosiahnuteľní a tým pádom vnímam možnosť sa od nich aj niečo reálne priučiť.

Počas rozhovoru som sa venovala primárne programu pre začínajúcich podnikateľov. Chcela som vedieť, kde môžu študenti získať peniaze na svoje mnohokrát super nápady. Na tomto programe sa mi páči (v porovnaní s nejakými pôžičkami), že SLSP pomôže pri zrealizovaní nápadu krok za krokom.

Je to veľmi komplexný program, prihláška naň je veľmi podrobná avšak donúti človeka zamyslieť sa, či to má ozaj prepracované alebo jeiba snílek. Zároveň je to skvelý spôsob, ako zadarmo zistiť, ČO je vlastne potrebné urobiť na to, aby si človek mal úspešné podnikanie.

All in all

Night of chances považujem skutočne za najlepší kariérny event pre študentov na Slovensku a som nadšená z toho, že sa konečne odohral aj v Košiciach. Je to perfektná príležitosť namotivovať sa, spoznať, aké má študent možnosti, nájsť si prácu či stáž a porozprávať sa so zástupcami firiem. Siaha to nad hranice kariérneho veľtrhu a nie je to ani obyčajná odborná konferencia. Je to fúziou týchto eventov a posúva možnosti vzdelávania mládeže na úplne inú úroveň. Už teraz sa teším na ďalšie ročníky!

Celý článok v pôvodnom znení nájdete aj na mojom blogu www.timkablog.sk: