Github Pages’i Özel Domain ile Kullanmak

Birsüredir GitHub kullanma alışkanlığı edinmeye çalışıyorum. Bu süreçte rastgele bakınırken GitHub’ın bir özelliği olan GitHub Pages’i keşfetmiş bulundum. GitHub kullananlar mutlaka biliyordur ama yine de açıklamak gerekirse, projeleriniz için GitHub repositorysinde host edilen bir web site yayınlamanızı sağlayan hoj bir özellik.

Fazla üstünde durmamıştım, daha doğrusu kendi kişisel websitemi buradan yayınlamak gibi bir fikir dahi gelmemişti aklıma. Daha sonra Twitter’da rastgele gezinirken Fatih Acet’in Adem ilter’e attığı mentionu gördüm.

Bu mention üzerine geçen yıl almış olduğum ancak herhangi bi’ yerde host etmediğim furkan.kim domainimi değerlendirmeye karar verdim ve Google’da “GitHub Pages’i Özel Domaine Bağlama” vb. aramalar yaparak araştırmaya başladım. İngilizce birçok içerik olmasına rağmen Türkçe olarak neredeyse hiç içerik yoktu. İşte bu tam olarak bu yazıyı bana yazdıran sebep oldu.

Yapılması Gerekenler

  • İlk olarak GitHub profilimize geliyoruz, Repositories’a tıkladıktan sonra New diyoruz ve repository adını kullanıcıAdınız.github.io şeklinde belirliyoruz.
  • Daha sonra repository’nin içindeyken sağ üst tarafta bulunan Create New File’a tıklıyoruz.
  • Dosya adını CNAME olarak belirleyip, 1. Satıra domainAdınız.com(ya da uzantınız her neyse) yazıyoruz ve kaydediyoruz.
  • GitHub’da işimiz bitti. Şimdi domain aldığınız sağlayıcıdan panelinize girip 2 adet A Kaydı oluşturmanız gerekiyor. Ben isimtescil.net’den aldığım için buraya göre anlatacağım.
  • Domain panelinden Detaylı Yönetim sekmesine tıklayıp, Gelişmiş DNS kısmından 2 tane A Kaydı (A Record) oluşturuyoruz ve şu değerleri giriyoruz:
  • 192.30.252.153
  • 192.30.252.154

Hepsi bu kadar. Bu işlem ile birlikte DNS yönlendirmemizi yapmış olduk. İsimtescil harici diğer sağlayıcıların da mutlaka A Record ekleyebildiğiniz bir paneli var olmalı, kurcalayarak bulacağınıza inanıyorum. Bu işlemin sonuç vermesi sunucunun durumuna göre 24 saate kadar çıkabilir. Buradan sonrası tamamen klasik Git işlemleri. Oluşturduğunuz repository’e commitlediğiniz her dosya domaininizde, Adem ilter’in de deyimiyle, şıkır şıkır görünecek. :)

Faydalı Linkler: 1, 2

CNAME dosyası veya canlı örnek için benim repositorymi veya domainimi inceleyebilirsiniz: Repository, Furkan.kim(Hazır template var şimdilik :/)

Geri dönüşleriniz bu tarz yazıların tek motive kaynağı, bu yüzden az çok demeyelim yorum eksik etmeyelim. Teşekkürler. :)