10 častých chyb webů

Tomáš Hrabec
4 min readSep 29, 2017

--

1# Klikatelné kontakty

Nechte všechny telefony a emaily na webu prolinkovat tak, aby uživatel na tabletu či telefonu mohl pouze kliknout a hned volat. Pokud to tak není, musí uživatel složitě přeskakovat z webu na klávesnici vytáčení a číslo opisovat.

2# Uvádějte svoje IČ

Pokud jste podnikatelský subjekt, mějte v kontaktu své IČ, popř. DIČ. Je to nejen povinnost, ale také tak usnadníte uživatelům práci, když třeba chtějí na Vaše IČ vystavit fakturu.

Pokud jste zapsán v ŽR, neměla by chybět informace, ve kterém městě jste jako živnostníci vedeni.

3# Investujte do fotografií

Investujte do svých vlastních fotek a videí a vyhýbejte se fotobankám. Lidé to většinou poznají, že fotka není Vaše, ale je stažena za pár dolarů. Snižuje to důveryhodnost celého webu a také Vaší služby či produktu.

4# Ukážte svou tvář

Nebojte se vyfotit a dát svou nebo fotku kolegů na web. Zvyšujete zase důvěryhodnost Vaší celé firmy a najednou jde krásně vidět, že za firmou stojí reální lidé.

5# Dejte na web své USP

Jedinečný prodejní argument (Unique Selling Proposition). Ukažte na webu, v čem jste dobří, co Vaše služba nabízí navíc, proč by vlastně měli službu koupit od Vás. USP Vám pomohou v rozhodovacím procesu zákazníka ve Váš prospěch.

6# Nekopírujte texty

Duplicita Vašemu webu škodí nejen z pohledu vyhledávačů, ale i uživatel většinou pozná, že text je zkopírován přímo od výrobce. Investujte do kvalitních a originálních textů, protože uživatel chodí pořád za obsahem na Váš web a ne za grafikou.

7# Držet text zkrátka

Kontrolujte, zda text nemá příliš dlouhé řádky. Ty se velice špatně čtou. Kontrolujte také své texty na různých zařízeních, jestli mají dost výraznou barvu, jsou dostatečně velká a je použito dostatečné řádkování. Myslete také na to, že černé písmo na bílém podkladu se čte o 32% rychleji než bílé na černém.

8# Fixujte důležité informace

Vyberte to nejdůležitější ze stránky a přichyťte to na horní část prohlížeče tak, ať to má uživatel stále po ruce a nemusí zbytečně skrolovat zpátky nahoru. Fixovat můžete ale i na stránách, jako třeba airbnb takto drží na očích cenu za noc a rezervační formulář pro objednání.

9# Myslete na retinu

Loga a jiné ikonky nevkládejte v jpg nebo png, ale využívejte vektorových formátů. Dnes se využívá formát SVG, nejen že bude vypadat logo krásně ostře na 4K monitorech či Retina obrazovkách, ale vektor Vám také zrychlí web kvůli jeho velikosti.

Pro ikony se dá také použít SVG nebo sada ikon ve fontu, používám například Fontastic — http://fontastic.me/.

10# Rychlost načítání webu

Doba za jak dlouho se načte Váš web je klíčový pro Google a ovlivňuje pozice webu ve výsledku vyhledávání. Důležitý je ale i pro samotné uživatele. Ty nebaví čekat na pomalé weby a rychlost úměrně ovlivňují konverzi na webu. Třeba Walmart zjistil, že každá 1 vteřina k dobru mu zvýší konverzi o 2%.

Je potřeba tedy optimalizovat obrázky na webu. Používám nástroj Tiny PNG — https://tinypng.com. Zrychlení webu je také hodně na Vašem kodérovi a programátorovi, který má možnost zrychlit web. Pokud plánujete web sestavit na šabloně, pozor na jejich výběr. Stále spousta šablon je pomalá.

Může Vás zajímat9 tipů pro optimalizaci e-shopu 1/2

Více o mně na mém web www.tomashrabec.cz

--

--