9 tipů pro optimalizaci webu 2/2

#1 Google Tag Manager — GTM

V minulém článku o optimalizaci webu 1/2 jsem psal, že rychlost načítání webu je důležitá a analytické nástroje nám web zpomalují. Lepší řešení je implementace těchto nástrojů přes Google Tag manager, kde kód pak nevkládáme do hlavičky webu, ale do kontejneru. Ten se vkládá jako jediný pak do webu. Do kontejneru pak jednoduše přidáváme a mažeme kódy nástrojů podle toho jak potřebujeme. Můžeme přes něj implementovat hotjar, smartlook, smartsupp a spousta dalších.

#2 UTM parametr

Píšete články třeba jako já a rádi by jste věděli, z kterého článku Vám chodí nejvíce lidi na web? Návštěvnost můžete měřit pomocí UTM parametru, který přídá k Vašemu odkazu rozpoznovací parametr. Ten se pak propíše do Google analytics, takže vidíte, z jakého článku kolik uživatelů přišlo.

Google má přímo generátor na UTM parametr, najdete ho zde. Doporučuji si udělat v Google sheets pomocnou tabulku, kde si jednotlivé parametry budete zapisovat, aby jste i za půl roku věděli, co znamená který.

Takový upravený odkaz na můj web může vypadat takto:
https://tomashrabec.cz/optimalizace/?utm_source=medium.com&utm_medium=clanek_optimalizace2-2

#5 Řeště konverze (vizuálně)

Stále se dočítám, jak konverzní tlačítka musí být zelená, protože zelená funguje nejlépe. Tento mýtus klientům vyvracím a vždy záleží jak vypadá web. Konverzní tlačítko by mělo být nejvýraznějším prvkem na webu a pokud máte web zelený, tak to určitě nebude zelená barva.

#6 Dávejte kontakt i s časem

Pokud zobrazujete na webu zákaznickou linku nebo jen telefonní kontakt na Vás, připiště také čas, kdy se Vám klienti mohou dovolat. Klient neví, že jste v kanceláři do 17 hod a pokud bude volat v 17:15, tak bude zklamaný nebo naštvaný.

#7 HTTPS

Zabezpečený přenos https se dnes už stává standartem, ale stále si spousta klientu myslí, že https má smysl pouze pro obrovské weby / eshopy nebo pro weby, kde chceme citlivé udáje uživatele. HTTPS má smysl pro všechny, protože:

  1. Google dává přednost webům s protokolem https
  2. https vizuálně zvyšuje důvěryhodnost uživatele. Prohlížeče čímdál více zvýrazňuji červeně, že web neběží na https.

#8 hlídejte si, jestli Vám nespadnul server

Rozjedete kampaň, na které celý tým několik týdnů pracoval, vše spustíte a za půl dne zjistíte, že Vám web spadnul a nikdo to neřeší. Katastrofa! Nástrojů pro hlídání serveru Vašeho webu je spousta, umí to například zdarma i český marketing miner.

#9 řešte fold webu

Najeďte si na svůj web a aniž by jste skrolovali, zkuste se podívat, co uživatel vidí. Toto přesně je fold. Pokud bez skrolování vůbec nemáte tušení, co Váš web nabízí, je něco špatně. Také se zamyslete, že každé zařízení může mít fold jiný. Jak vypadá průměrný fold Vašich návštěvníků zjistíte přes nástroj hotjar.com.

Může Vás zajímat — 9 tipů pro optimalizaci e-shopu 1/2

Díky za Váš čas. Více o mně na mém web www.tomashrabec.cz .

UX / UI designer, my website: www.tomashrabec.cz

UX / UI designer, my website: www.tomashrabec.cz