Jaký email zvolit pro svou doménu

Po mnoha letech jsem se rozhodl přejít na placené služby od Googlu. Důvodů bylo hned několik:

  • Jiné podmínky a pravidla používání než u služeb zdarma.
  • Mail je směrován přes mou doménu, a tak v případě, že z nějakého důvodu již nebudu chtít využívat mail od googlu, případně mi Google z nějakého důvodu účet zablokuje, nepřijdu o adresu, která je na vizitkách, registrována v různých službách atd.
  • Docházelo mi místo sdílené mezi emaily, dokumenty …
  • Směrování pošty z více domén bez hostingu do jedné gmail schránky.

Především první dva důvody pro mě byly hodně důležité. Na mailu je dnes člověk v podstatě závislý, většina účtů, domén, služeb je přímo spojena s mailovou schránku a její ztráta by nebylo nic příjemného. Někdo bude určitě namítat, že stačí pořídit hosting za pár korun a jeho součástí je i webové rozhraní k mailům, nebo speciální hosting na maily. Vyjde to levněji než G Suit a pod jednou doménou můžete mít hned několik samostatných emailových účtů (pro spolupracovníky, rodinu) v základní ceně. Já ale nechtěl přijít o rozhraní Gmailu, na které jsem si zvykl. Kromě samotného mailu využívám hromadu dalších služeb jako je Drive, Sheets, skripty nad mailem v Google apps script atd. O přechodu na G Suite jsem začal uvažovat i díky vlastnictví několika domén a chtěl jsem přijímat maily z více domén do jedné schránky. V G Suite Stačí přidat doménu ke své organizaci a alias k uživatelskému účtu. To už k hostingu za pár kaček ročně běžně nedostanete.

S tímto rozhodnutím se ale pojí jedna nepříjemnost. Když vlastníte doménu prijmeni.cz je to jednoduché. Váš email bude typicky jmeno@prijmeni.cz. Problém nastane, když tak jako já, takovou doménu neseženete. Vlastním doménu v podobě jmenoprijmeni.cz. Jakou předponu mailu pak zvolit? Ideálně tak abych ji už nemusel v budoucnu měnit. Rozhodování bylo o to těžší, že změna původního bezplatného mailu na mail na vlastní doméně zabere hodně času a v znovu jí už nechci absolvovat. Rozhodl jsem se tedy udělat rychlý průzkum používaných předpon, jmen před doménou. Jako reprezentativní vzorek jsem si vybral cca 200 kontaktů z katalogu profesionálů na stránkách navolnenoze.cz. Níže uvádím zjednodušenou statistiku jmen před doménami jmenoprijmeni.cz:

Na co jsem tedy ve snaze porazit rozhodovací paralýzu přišel?

  • převažuje především free mail jako gmail, seznam, yahoo. Očividně podobu svého mailu tolik lidí neřeší :).
  • dle očekávání, když už někdo má doménu s příjmením, prakticky ve 100% má podobu jmeno@prijmeni.cz. Občas se objevuje info@.
  • část emailů využívá virtuální obchodní název, značku.
  • překvapilo mě především jméno: jsem@.
  • další méně častá jména v emailech, které jsem neuváděl v tabulce: ja@, hello@, contact@, posta@, atelier@, me@, ahoj@.

Ve výběru zůstali dvě varianty:

info@

+ nejvíce používaná

+ kratší než varianta se jménem

- neosobní, nic neříkající název

tomas@

+ druhá nejčastější varianta

+ na prvním místě oslovení, jméno, nikoliv obecná zkratka

- opticky dlouhé

Nakonec jsem se rozhodl pro info@. Není to ideální a ani nijak originální. V tom je ale i výhoda, zákaznicí se s touto předponou, jménem na začátku mailu setkávají pravidelně a tak nepůsobí ani neprofesionálně a ani nevyvolává reakce: co to je za mail?

Like what you read? Give Tomáš Večeřa a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.