Marketingowo — technologiczne podsumowanie tygodnia 03.04 –09.04 | 002

Cześć, w tym cyklu znajdziesz informacje ze świata marketingu, nowych technologi, rozwoju ciała i ducha, a czasem nawet życiowe przemyślenia. Mam nadzieję, że Ci się spodoba i zostaniesz tutaj na dłużej.

Nowe technologie

  1. Pierwsza rozmowa telefoniczna z hologramem już za nami. Trzeciego kwietnia pracownicy Verizon (USA) i Korean Telecom (Korea) przeprowadzili pierwszą rozmowę telefoniczną (a może holograficzną) przez sieć 5G. Rozmowy holograficzne to tylko część pakietu jaki rozwija Korean Telecom, obecnie testują już takie połączenia jak Sync View, 360 video na żywo oraz Omni-View. Rozmowy z hologramem wymagają bardzo szybkiej sieci 5G, której rozwój dać nam możliwość rozmowy z kimś z drugiego końca Świata w taki sposób, jakbyśmy siedzieli razem w pokoju czy biurze…
  2. Tesla warta więcej niż Ford. Również trzeciego kwietnia cena akcji Tesli wskoczyła do poziomu 292 dolarów za sztukę. Dało to łączną wycenę na poziomie 47,77 miliarda dolarów co pozwoliło Tesli przebić wartość Forda szacowaną na 44,7 miliarda dolarów. Tesla zanotowała wzrost wartości cen akcji po publikacji wyników finansowych za 1 kwartał 2017 roku. Marka sprzedała aż 69% samochodów więcej niż w analogicznym okresie 2016 roku. Wszystko wskazuje na to, że akcje będą jeszcze droższe w związku z planowaną na najbliższe miesiące dostawą pierwszych Tesli Model 3 czyli “budżetowej” wersji elektryka, która ma być autem dla mas.
  3. Marzy Ci się trochę inna praca niż obecnie? Szukasz nowych wyzwań? Mam dla Ciebie świetną propozycję. NASA właśnie opublikowała serię plakatów promujących rekrutację do misji na… Marsa. Więcej informacji na stronie organizacji mars.nasa.gov Znajdziecie tam również więcej plakatów promujących tą nietypową pracę.
Źródło: mars.nasa.gov

4. Adidas (który zrezygnował z reklam w TV o czym pisałem tydzień temu) opublikował właśnie informację, że do masowej produkcji trafią buty, które wydrukowano w technologii 3D. Do końca 2018 roku ma ich powstać nawet 100 000. Buty powstają oczywiście w Amerykańskiej Dolinie Krzemowej, a producentem jest firma Carbon (startup finansowany przez Google i GE). Podobno ta metoda produkcji jest znacznie szybsza niż tradycyjne szycie obuwia, a w dodatku odpada koszt i czas transportu z Azjatyckich fabryk. Cena butów nie jest znana, ale z wstępnych plotek mają kosztować ok 333$. Świetne jest to, że każdy będzie mógł zaprojektować tylko swoje buty (coś podobnego robił Nike, ale ze znacznie mniejszym rozmachem), które będą idealnie dopasowane do stopy. Więcej o butach zobaczycie na filmie poniżej.

5. Twitter wycofał zarzuty wobec Homeland Security (Departament Bezpieczeństwa Narodowego) po tym jak rząd wycofał się z żądania ujawnienia informacji kto stoi za anty-Trumpwskim kontem na Twitterze, które mocno wyśmiewało i hejtowało nowego POTUS’a.

6. Apple wypuszcza Clips — nową apkę do tworzenia filmów. Najfajniejszą funkcją jest “Live Titles” czyli to co mówimy od razu pojawia się na GIF’ie w formie tekstu (fajne do tworzenia filmów do social media gdzie nie zawsze odbiorcy mogą go włączyć z głosem).

7. Facebook wkrótce udostępni za darmo narzędzie dla firm na wzór Slack’a czyli Workplace. Podstawowa wersja będzie za darmo, natomiast premium będzie płatne w zależności od liczby użytkowników. To kolejny krok Facebook’a w kierunku przejęcia rynku dotąd niezarezerwowanego dla platform social mediowych.

Marketing

  1. Twitter publikuje kalendarz głównych wydarzeń w USA na kwiecień 2017. W mojej opinii kalendarz powinien być publikowany zdecydowanie wcześniej. Jeśli prowadzisz brand, którego zasięg wkracza do Stanów Zjednoczonych to koniecznie zapoznaj się z kalendarzem poniżej, będziesz mógł dostosować swoje plany sprzedażowe / marketingowe do sytuacji i nastrojów w Stanach.
Źródło: socialmediatoday.com

2. Trudno powiedzieć czy Messanger z funkcją sugestii bardziej nadaje się do zakładki technologia czy marketing, ale postanowiłem go umieścić tutaj, bo pewnie ta funkcja będzie mocno wykorzystywana przez marketerów. Messanger został oficjalnie (ale narazie tylko w USA) asystentem wyposażonym w sztuczną inteligencję. Messanger będzie rozpoznawał kontekst wypowiedzi i sugerował różne akcje na tej podstawie. Świetne narzędzie do promowania firm chociażby turystycznych gdy dwoje znajomych opowiada o planach na wakacje pojawia się popup czy sugestia, że może warto lecieć na przykład na Karaiby z r.pl ;) Więcej na video poniżej

3. Coraz więcej popularnych marek idzie mocno w cyfrową sprzedaż i prezentację produktu. Tym razem Ralph Lauren (bardziej pewnie znany kobietom) ogłosił, że zamyka swój flagowy sklep w Nowym Jorku aby wzmocnić działania w e-commerce. To dobry znak dla marketerów — będzie tylko coraz więcej pracy, ale oczywiście trzeba się mocno specjalizować i być na bieżąco z nowymi trendami i technologiami.

4. Chcesz stosować efektywny marketing? Musisz być w kilku kanałach jednocześnie. W tym artykule jest znakomicie pokazane jak obecność reklamowa w wielu kanałach pomaga domykać sprzedaż i zwiększać konwersję. Wiadomo, że takie rozwiązanie jest po pierwsze drogie (musimy inwestować w różne kanały) jak i wymaga dobrego przygotowania całego lejka sprzedażowego oraz przygotowania kampanii re-marketingowych, ale wzrost skuteczności reklam jest naprawdę przekonywujący. Chcesz sprawdzić jak to wygląda u Ciebie? Wejdź do Analytics, a następnie Konwersja → ścieżki wielokanałowe → najważniejsze ścieżki konwersji.

5. Nie było by news’a o marketingu bez Snap’a. Tym razem firma dodała nową funkcję, która pozwala na przeszukiwanie treści wrzucanych przez różnych użytkowników. To spora zmiana, bo jak się okazuje treści już niekoniecznie znikną po 24 godzinach — wszystko zależy od tego czy temat jest popularny wśród innych użytkowników.

6. Reklama wchodzi do Snapchata — wkrótce będziemy mogli reklamować nasze brandy na Snapie. Geofiltry, maski — wszystko to będzie mogło być sponsorowane. W dodatku wszystkie video reklamy będą mogły być nie tylko wyszukiwane przez Stories, ale również na żywo komentowane przez innych użytkowników.

Odkrycie tygodnia

Znalazłem ostatnio fajny artykuł o zwiększaniu swojej efektywności. Jako freelancer muszę ciągle trzymać rękę na pulsie w tej kwestii aby przypadkiem nie przyzwyczaić się za bardzo do robienia nieproduktywnych rzeczy podczas czasu zarezerwowanego na pracę. Poniżej cytat, który najbardziej mi się spodobał, chociaż tekst jest wyładowany fajnymi tip’ami.

Deliver 10x the value of the fee you charge.

Cały artykuł dostępny jest tutaj http://www.influencive.stfi.re/10x-method-exploding-business-growth/

Cytat tygodnia

“Do what you can’t.” koniecznie zobacz to video aby lepiej zrozumieć ten cytat.

Bonus

Michał Szafrański na konferencji #ILoveMKT opowiadał o promocji jego książki, którą wydał metodą self-publishing czyli bez pomocy zewnętrznego wydawcy. Jest to kompendium wiedzy marketingowej odnośnie promocji produktu. Wiem, że to nie jest odkrycie zeszłego tygodnia, ale ten materiał jest tak świetny, że koniecznie musisz to zobaczyć, link https://goo.gl/5Gh74c

The End

To tyle w drugiej już odsłonie, do przeczytania w przyszłym tygodniu. Zapraszam do dyskusji tutaj oraz na Twitterze.

PS: wiem, że podsumowanie powinno ukazać się wczoraj, ale miałem tyle spraw związanych z wyjazdem, że nie udało mi się go opublikować.

Show your support

Clapping shows how much you appreciated Tomasz Pasko’s story.