Weekly.best: marketingowo — technologiczne podsumowanie tygodnia 21.06–27.06 | 012

W dzisiejszym podsumowaniu tygodnia 🆕 przeczytasz między innymi o multimedialnych oknach, języku sztucznej inteligencji, rosnącej przewadze Instagrama nad Snapchatem, VR’owej rewolucji Apple, świetnym przykładzie real-time marketingu, nowych narzędziach dla administratorów grup na Facebook’u oraz o nowym ransomware, który zablokował takie firmy jak Raben czy TNT. W bonusie 🆓 poradnik jak efektywniej zarządzać stronami na Facebook’u, narzędzia do tworzenia treści oraz zestaw trików dla posiadaczy iPhone’ów. Zapraszam 📖

Nowe technologie

 1. Drutex prezentuje jako pierwszy producent okien na świecie multimedialne okna z panelem dotykowym, na których można oglądać TV czy przeglądać internet. Okna posiadają również opcję wirtualnych żaluzji zaciemniających. Do okna można podłączyć m.in. USB, czy myszkę. Więcej.

2. Sztuczna inteligencja z własnym językiem? Naukowcy z FB poinformowali, że boty zaczęły rozwijać własny sposób komunikacji. Boty pozostawione bez nadzoru potrafią komunikować się językiem innym niż ludzie. (Niby-Prasówka). Więcej.

3. Dwa miliardy użytkowników miesięcznie — taką liczbą pochwalił się ostatnio Zuckerberg. Facebook wie jak nas zatrzymać na ich portalu. YouTube ma ich 1,5 miliarda. Więcej.

4. Instagram Stories vs. Snapchat. Jak widać różnica jest ogromna i to na korzyść Instagrama. Skąd te przewaga? Instagram jest zintegrowany z Facebookiem oraz jest zdecydowanie bardziej intuicyjny niż Snap.

5. VR od Apple to jedna z lepszych platform do tworzenia tego typu rozwiązań. Można ją wykorzystać na wiele sposób. Jednym z nich, jest wirtualny metr. Często potrzebuję coś zmierzyć i to będzie idealne rozwiązanie. Zobaczcie też na pozostałe wideo.

6. OnePlus 5 to nowy smartfon z podwójną kamerą od chińskiego producenta. Trzeba przyznać, że te ich produkty są coraz lepszej jakości. Więcej.

Marketing

 1. Ukochany przez wszystkich świąteczny spot Allegro zdobył Brązowego Lwa na Cannes Lions 2017. (Niby-Prasówka). Więcej.
 2. Dzień Ojca za nami. Oto przegląd najlepszych kampanii z tej okazji. Ikea najlepsza?
 3. Facebook udostępnia narzędzia do lepszego prowadzenia grup. Między innymi statystyki czy planowanie postów. Więcej.
 4. Okazuje się, że video na Facebook’u wcale nie konwertuje tak super jak się mówiło. Tylko 20% użytkowników ogląda cały film. Marketerzy się smucą i szukają innych miejsc do pokazania wideo. Więcej.
 5. Jak robić dobry real-time marketing? Uczcie się od Bosha, zrobili to fenomenalnie. Dziwi fakt, że duże koncerny nie inwestują pieniędzy w Brand24 czy SentiOne, bo za bardzo małe pieniądze mogą zrobić sobie bardzo dobry PR. Brawo Bosh. Więcej.
 6. Nie wiem czy też tak mieliście, ale ja często słyszałem, że nie kręci się pionowego wideo, bo to nieprofesjonalne. Okazuje się, że pionowe wideo jest teraz trendy i to najbardziej pożądany format dla osób konsumujących tego typu treści na urządzeniach mobilnych. Więcej.
 7. Nowa kampania reklamowa od EB, która jak widać celuje w nową grupę docelową, iście life-stylowym spotem. Więcej.

8. Snapchat wprowadza mapy Snap’ów. Od teraz w bardzo łatwy sposób przeglądniecie nowe wrzutki z waszej okolicy. Już teraz przychodzi mi kilka ciekawych pomysłów na promocję restauracji w ten sposób. Niestety ta funkcja, która domyślnie jest włączona bardzo mocno narusza prywatność użytkowników Snapchat’a o czym przeczytasz tutaj.

9. Facebook i Google posiadają 77% całego rynku reklamowego. Więcej.

Ciekawostki

 1. UWAGA! Kolejny, groźny ransomware w natarciu. W Polsce ofiarami są międzyinnymi TNT, Raben czy InterCars. Zabezpieczcie swoje komputery i zastanówcie się dwa razy jak otwieracie załącznik, którego się nie spodziewaliście. Więcej.
 2. Od czerwca tego roku każdy kierowca w Polsce obligatoryjnie będzie przechodził badanie trzeźwości przy kontroli policyjnej.
 3. Naukowcy z Oxfordu przeanalizowali 50.000 wiadomości z polskiego Twittera. 1/3 z fikcyjnych kont. Przykład: firma hejtujące na zlecenie partii politycznych inne partie ma 40.000 kont. Fikcyjne postacie mają zakaz wchodzenia ze sobą w interakcje by nie wzbudzać podejrzeń podobieństwem stylu. Duża część fikcyjnego ruchu nadaje z Rosji. Głównie tweety wzmacniające nacjonalizm, niechęć do UE, wrogość do Ukrainy. PL Twitter to 4 mln osób (InfoPiguła).
 4. Google przestanie czytać Twoje maile. Pewnie się nie spodziewaliście, że Google je w ogóle czyta. Tak, jeszcze czyta. Po co? Żeby dostarczać Ci lepiej spersonalizowane reklamy. Więcej.
 5. Widzieliście prezent dla fanów Harrego Pottera na Facebook’u? Jeśli nie, to sprawdźcie tutaj.
 6. Amazon (tak, znowu oni) wprowadza usługę Prime Wardrobe. Zamów, przymierz, odeślij to, czego nie chcesz. Zwrot towaru jest oczywiście darmowy. Więcej.

7. Czytam właśnie Finansowego Ninję gdzie jest spory rozdział o tym, jak negocjować, ale okazuje się, że może już wkrótce nie będę musiał, bo Facebook i jego AI zrobią to za mnie. Więcej.

Cytat tygodnia

“There are no original ideas. But there are original executions.” poznaj historię cytatu.

Bonus

 1. Poradników jak prowadzić fanpage na Facebook’u jest sporo. Warto czasem te wszystkie porady przefiltrować przez dane, których Sotrender ma pod dostatkiem. Więcej.
 2. Macie iPhona? Oto zestaw mniej znanych sztuczek w iOS 10. Więcej.
 3. Jak dobrze robić reklamy na Facebook’u? Sprawdźcie ten poradnik.
 4. Tworzysz treści do mediów społecznościowych? Zobacz koniecznie na ten zestaw, który pomoże Ci ogarnąć kreatywne prace.

The End

Dzięki, że czytasz ;) Jeśli uważasz, że to, co piszę jest fajne podziel się tym artykułem ze znajomymi wysyłając im ten link https://goo.gl/BnUofH

Like what you read? Give Tomasz Pasko a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.