Weekly.best: 016 | 20.09–26.09

Cześć, w tym podsumowaniu tygodnia przeczytacie między innymi o nowym przejęciu Google, nowej erze internetu, którą tworzą Microsoft i Facebook, zmianach na Instagramie, które zniszczą tysiące kont, budowaniu strategii content marketingowej. Dowiecie się również o tym na co Zuckerberg wydał 13 000 000 000 dolarów. W bonusie kilka poradników dla marketerów i startupowców. Dodałem też rubrykę z ciekawymi osobami do śledzenia.

Nowe technologie

Google przejmuje pracowników HTC odpowiedzialnych za Pixel (telefon). Łączna wartość kontraktu to 1,1 miliarda USD — czyli jeden pracownik kosztował Google ok 500 000$. Połączenie ma na celu rozwinięcie jeszcze lepszych projektów AR/VR’owych gdzie mocn wkroczyło Apple. Więcej.

Mocnym krokiem w AR jest iOS 11, który to dał deweloperom bardzo szerokie możliwości tworzenia aplikacji w rozszerzonej rzeczywistości. Z dnia na dzień aplikacji przybywa, ale tutaj znajdziecie najlepsze, które były dostępne zaraz po debiucie nowego oprogramowania.

Jobs był człowiekiem, który szedł pod prąd — tą samą cechą wykazuje się autor tego wideo, który… wmontował gniazdko jack do nowego iPhona. Jak tego dokonał i jak skończyła się ta historia zobaczycie na poniższym filmie.

Mozilla pracuje nad nową przeglądarką, która nazwa jest dosyć interesująca — Quantum Browser. Podobon jest szybka ani Usain Bolt ;) W dobie filmów 4K oraz ilości danych jakie pobieramy przeglądając choćby Facebook’a to szybkość przeglądarki prócz szybkości internetu ma kluczowe znaczenie w wygodzie używania internetu. Więcej.

15 sztuczek w nowym iOS 11, które sprawią, że korzystanie z iPhona będzie jeszcze przyjemniejsze.

Amazon pracuje nad tym, co nie udało się Google’owi — czyli nad smart glasses. Nowe “mądre okulary” od Bezzos’a mają być wspomagane przez Alexę i ściśle z nią współpracować. Amazon coraz mocniej wchodzi w różne rynku (sklepy internetowe, sklepy stacjonarne, asystent domowy itp.), że takie okulary mogą być kombajnem do połączenia tego wszystkiego. Więcej.

Koniec z Uberem w Londynie. W związku ze zmianą regulacji prawnych firma z USA nie może wozić pasażerów po stolicy Anglii. Jak to wpłynie na transport i poziom bezrobocia poczytacie tutaj.

Facebook wraz z Microsoftem łączą Europe… kablem. Nowy projekt dostawy szybkiego internetu kablem z Wirginii w USA do Bilbao w Hiszpanii. Szybkość transferu jest tak duża, że można by przesłać 200 kopii Wikipedii na sekundę. FB i Microsfot już mają ogromną ilość naszych danych, a jak będziemy jeszcze korzystać jeszcze z jego internetu to będą wiedzieć o nas wszystko. Jestem przekonany, że będzie to miało negatywny wpływ na naszą prywatność w Internecie — mimo całego bla bla bla marketingowego, które amerykanie nam próbują sprzedać. O projekcie poczytacie tutaj.

Marketing

Instagram wprowadza nowy układ zdjęć. Wkrótce zamiast 3 pojawią się 4 kafelki. Ta zmiana będzie prawdziwym “pain in the ass” dla marketerów, którzy tworzyli pięknie wyglądające konta z układzie 3 kafelkowym… Więcej.

Wydaje Wam się, że gazetki czy ulotki nie działają? Nic bardziej mylnego. Słyszeli “nie oceniaj wszystkich swoją miarą”? To sama zasada działa również w marketingu. Mimo, że Ty szukasz okazji na Ceneo, łowisz promocje na Fejsie czy Grupach Sprzedażowych to Twoja mama czy babcia może szukać promocji właśnie w gazetkach, a jej banerem może być ulotka na rogu, a tam AdBlock nie działa (przynajmniej nie w formie, którą znamy z internetów ;)). Więcej.

Znacie Facebook’a tylko z przyciskiem Like? Gimby nie znajo ;) Ale do rzeczy — Facebook testuje nowe zestawy przycisków, kolejną nowością są ankiety przygotowane z gif’ów (jak na wideo poniżej). Wszystkie nowości do przeczytania tutaj.

Aż 85 nominacji przyznano w tegorocznym konkursie Effie Awards. Wśród agencji mediowych najwięcej otrzymały Zenith, Mediacom Warszawa i MEC, a wśród agencji reklamowych — Ogilvy & Mather i Saatchi & Saatchi IS. Ciekawe kiedy nominację otrzyma NotBoring Agency 🤔? Więcej.

Jeśli akurat Dziki Trener nie jest w okolicy to co zrobić aby zachęcić ludzi do treningu? Można spróbować tego, co zrobiła marka The North Face wraz z piosenkarką Maggie Rogers — aktywność fizyczna w nowej bluzie od North Face odblokowywała nam przedpremierowy kawałek. Sprytne, ale to nie jedyna tego typu akcja. Więcej.

Na nieszczęście miłośników kotów (i marketerów) wrzucanie gifów z kotami przestało generować ruch i robić zasięgi. Jeśli więc tworzysz strategię marketingu treści dla siebie lub klientów to zapoznaj się z poniższą infografiką. Cały poradnik tutaj. Warto też odpowiedzieć sobie na kilka krótkich pytań.

  • Co? — jakiego rodzaje treści (prócz kotów) istnieją w internecie, które mogą rozbawić, zainteresować lub zaangażować Twoją grupę docelową
  • Do kogo? — dopasowanie rodzajów contentu do person.
  • Dlaczego? — przypomina o potrzebach, kontekście oraz obiekcjach odbiorców.
  • Kiedy? — dopasowanie czasu publikacji do person
  • Jak? — którymi kanałami dotrzesz z komunikacją (earned, owned, paid)

Spece od rozwijania reklamowej gałęzi Facebook’a cały czas myślą o tym, co jeszcze zrobić abyśmy wydawali tam więcej pieniędzy. O połączeniu Power Editora z Menadżerem Reklam pisałem tydzień temu, a już teraz pojawiło się świetne narzędzie do testów reklam (bye bye AdEspresso?!). Jeszcze nie testowałem, ale jak tylko to zrobię to coś więcej o tym napisze. Więcej.

Reklamowe boty to udręka marketerów. Kliknięcia są, ale konwersji nie ma, a jak jest już konwersja to ciągle za niska. Wszystko może być spowodowane tym, że nawet 40% kliknięć (sic!) może być generowane przez boty. Kiedyś ten problem bardzo mocno dotyczył AdWords’a, ale Google udało się to “naprawić”, ale wciąż część kliknięć pochodzi z botów dlatego Google zwróci reklamodawcom środki wyklikane przez nieludzi o czym poczytacie tutaj. Obecnie druga co do wielkości platforma reklamowa — Facebook stoi przed ogromnym wyzwaniem kontrolowanie adbotów.

Czy upadek Snapchat’a to tylko kwestia czasu? Jak pokazuje wykres, Instagram coraz mocniej rozpycha się na rynku i wyprzedził Snap’a pod względem nowych instalacji. Więcej.

Rezerwowaliście kiedyś pokój na Booking.com? Jeśli tak, to wiecie, że firma do perfekcji opanowała “rush marketing” czyli strategię gdzie “straszy” się odwiedzającego, że oferta, którą ogląda zaraz wygaśnie. Analiza + informacje jak użyć takiej strategii u siebie do przeczytania tutaj.

Ciekawostki

Linie lotnicze to takie firmy, które często robią ładne (i ciekawe) reklamy. Przypomnijmy sobie kilka ciekawych spotów tutaj. Idą Święta, a to oznacza, że nadchodzą nowe, jeszcze lepsze kampanie. Dla mnie Emirates & Ronaldo wymiatają

Nie każdy tekst Jacka Kotarbińsiego mi się podoba, ale ten o tym dlaczego wszyscy powinniśmy uczyć się personal brandingu od Lewandowskich jest naprawdę dobry. TL:TR — bądźmy dumni z bycia polakami ;) Więcej.

Co byście zrobili z 13 000 000 000 dolarów? Mark Zuckerberg (CEO takiego portalu gdzie większość z nas spędza za dużo czasu) przekazał taką ilość pieniędzy na cele charytatywne. Ma gest, trzeba przyznać. Więcej. PS Przychód Facebooka sięgnął w II kwartale 2017 roku 9,32 mld dol., firma zanotowała zysk netto w wysokości 3,89 mld dol., a liczba użytkowników przekroczyła 2 mln.

54% polskich internautów robi zakupy w Internecie. Mimo, że prym wiedzie Allegro to jednak wciąż jest miejsce na małe sklepu internetowe — w szczególności jeśli sprzedajecie coś niszowego. Z e-commerce’m jest jak z ciążą — bo według różnych badań sklep po 9 miesiącach powinien przynosić już zyski, a kluczowe jest pierwsze 30 dni — to właśnie tam powinna pojawić się pierwsza sprzedaż. Jeśli jej nie ma to nie trudno wywnioskować, że coś jest źle. Jeśli sami nie potraficie wygenerować sprzedaży lub nie wiecie w czym problem to napiszcie do nas tutaj — pomożemy 👍🏻Więcej o zachowaniach polskich internautów poczytacie tutaj.

Niebezpieczenik wrzucił ostatnio fajną grafikę jak powinny wyglądać przejścia dla pieszych aby zwiększyć bezpieczeństwo. Zgadzacie się?

Jeśli jesteś z Bielska lub okolic to sprawdź koniecznie wydarzenia organizowane przez Startup Podbeskidzie. Najbliższe już 16 października. Będą prelekcje o badaniach marketingowych oraz o nieszablonowych podejściu do sprzedaży. Zapisz się na event tutaj.

Jak Facebook zmienił sposób przeglądania internetu i sam internet? Warto poświęcić kilka minut na obejrzenie poniższego filmu. O wpływie Facebook’a na wybory w USA poczytasz tutaj.

Piractwo nie jest takie złe jakim je opisują firmy, które na nim tracą. Tak wynik z badań Unii Europejskiej, których to Unia nie chciała pokazać publicznie. Gdyby nie piractwo to Bill Gates byłby pewnie 80% bogatszy, ale też Windows, Office i komputery osobiste nie byłyby tak popularne. Więcej.

Cytat tygodnia

“Hard choices = easy life, easy choices = hard life.”

Warto śledzić

Doktor Ania — z marketingiem i nowymi technologiami ma mało wspólnego, ale świetnie obnaża papkę marketingową przemysłu spożywczego.

Jakub Mrugalski — redaktor Niebezpiecznika robi ciekawe podsumowania z news’ami skierowanymi do wszystkich działających w branży IT.

Bonus

Masz pomysł na biznes, ale wciąż szukasz sposobów jak go skutecznie uruchomić? Przeczytaj ten poradnik, który napisali ludzi z akceleratora YC — jednego z najlepszych w USA. Na samym dole jest Pocket Guide — powieś nad biurkiem ;)

Buffer jest znany z pisania świetnych poradników dla marketerów. Tak jest i tym razem. Jeśli robisz content marketing to zapoznaj się z tym artykułem o tym jak pisać tytuły aby były klikane.

Mark Zuckerberg co roku wybiera nowy challenge na cały rok. Takie wyzwanie ma sprawić, że staje się w czymś lepszy. Ty też możesz! Jak opracować skuteczną strategię na “Getting Better At One Thing In One Month”? Jak planować naukę przeczytasz tutaj. Warto też zapoznać się z tym artykułem.

Jak czytać aby zapamiętać to, co się przeczytało? Mam nadzieję, że ten poradnik działa. Dajcie znać jak spróbujecie. Ja zamierzam to wkrótce zastosować.

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —

Dzięki, że czytasz. Jeśli uważasz, że to, co piszę jest fajne podziel się tym artykułem ze znajomymi wysyłając im ten link: https://goo.gl/rW7byS ✌🏻

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.