The problem with a mass-used product, like a social network, is that people get used to outdated user experience, or non-consistent user interface, very easily—with no other option on the table, users use it so often, they just don't mind after some time. What it eventually does is that it cripples public perception of UX. Facebook always did a terrible job at this. Until now.

Facebook users always had plenty of time to get used to a new version.

And they always hate it.

The problem is Facebook never really set a good standard for UX nor UI. With so many visitors, its responsibility towards the education of how a digital product should look and feel was always very low.

Other products are just not that lucky and even when trying to use modern standards, are often perceived in the optics of a commonly used product — like Facebook. Users often don't get the latest UX, because it's just so easy to use. So easy…


Příběh je pokračováním prvního dílu seriálu Krátké příběhy o UX (shortuxstories.com). Pokud jej neznáte, přečtěte si na začátek úvod do tématu Proč vyprávět příběhy. Každý příběh je zaměřen na jednu část procesu, který nás dovede k funkčnímu výsledku, ať už v digitálu, či reálném životě. Pokud vám tento postup není známý, stáhněte si napřed úvodní mapu.

Berete si něco nepromokavého? Říkali, že má nahoře pršet.

Sakra, na to jsem nepomyslel, zastavil se Emil ve dveřích s již zabaleným batohem a vrátil se ke stolu. Na něm ležela velká spousta věcí, na které se nedostalo, třeba objemný spacák. …


Příběh je prvním dílem seriálu Krátké příběhy o UX (shortuxstories.com). Pokud jej neznáte, přečtěte si na začátek úvod do tématu Proč vyprávět příběhy. Každý příběh je zaměřen na jednu část procesu, který nás dovede k funkčnímu výsledku, ať už v digitálu, či reálném životě. Pokud vám tento postup není známý, stáhněte si napřed úvodní mapu.

Někdo zaklepal na dveře.

“První na vrcholu B vyhrává.” prohlásil bez pozdravu v momentě, kdy mu otevřeli.

Emil se letmo podíval do mapy o jakou horu se jedná a dal se do balení. Postupoval rychle, systematicky. …


Podezřele často odpovídám na otázku, co je to user experience. Rychle si uvědomím, že žiju v bublině, ve které by tu otázku položil málokdo. To vážně všichni neví, co je UX?

Ilustrace: Vítek Mecner →

Odpovědí se snažím, aby druhý pochopil rychle a snadno.

Ostatně o tom UX také je.

Odpověď mě proto donutí vynechat technické a odborné termíny, příjemná změna ze všech epik, entropií a journeys. Jak to tedy podat co nejjednodušeji, lámal jsem si poprvé hlavu a sáhnul po příběhu.

Z reálného života.

Situaci, kterou každý zná, nebo si ji minimálně dokáže dobře představit. Screenflow a layout se totiž představuje dost špatně.

Před nějakou dobou jsem měl přednášku na téma story-telling v UX popisující, že nejlepší UX je podáno jako dějová linka, jeden příběh, kterým procházíme. Lidé totiž milují příběhy, od prvních pohádek…


Když jsem měl před nedávnem možnost přednášet o své práci na pražské Scholastice, donutilo mě to reflektovat poslední dekádu. Začínal jsem s ničím, dnes mám práci i život, kterému nic nechybí (což si neplést se stagnací). Do té další si tak odnáším hlavně touhu, vědomosti a pravidla, která to umožnila.

Pár jsem se jich rozhodl sepsat a třeba vám v novém desetiletí pomohou najít větší smysl v tom, co děláte. Dozvíte se třeba:

→ Proč je nutné, abyste občas byli za blázny

→ Proč říkat občas “ne”

→ Jak vybrat, čemu budete věnovat vaši energii

→ Co dělat, pokud nevíte, jak dál

→ Kolik projektů vám přinese pouhá empatie

→ Jak znásobit svou pracovní výdrž

→ Proč zkusit okopírovat cizí práci

→ Kam vás posune otázka “proč?”

It’s a new dawn. It’s a new day. It’s a new life. For me. And I’m feeling good. I’m feeling good. Picture by Matt Flores.

Buďte za blázny

První vlastní “studio” jsem s Martinem Šetkem z Point.FM zakládal v 16 letech.

Jasně, každý se tomu smál a poučoval mě, jak mě…


Jediné tajemství které potřebujete znát pro dosažení úspěchu.

by Martin Faltejsek

Ten title mě baví. Teď vážně.

Cesta. Cíl.

Že jsem si vybral to první mi vždy dochází ve chvíli, kdy se mi povede něco, co by ještě před rokem bylo z říše snů. A teď mi to příjde normální, dokonce stále nedostatečné, když vím, kde jsou skutečné limity. Mám se tím vůbec chlubit? Pomůže to někomu?

Občas je fajn vytrhnout se ze své reality a prolnout ji s jinou, třeba s tou, kterou jste měli vy sami před nějakou dobou. Než se vaše maximálka stala vaší rozcvičkou.

Sklidíte obdiv, přitom vy sami spokojeni nikdy nejste. Chcete víc.

Většina lidí chápe…


Někomu nestačí pouze jedno. Potřebuje více, baví ho množství věcí, kterým se chce adekvátně věnovat. Obecné poučky nás od podobného jednání zrazují. Měli bychom si vybrat jednu věc, která nám jde nejlépe, zbytku se zbavit a plně se soustředit na jediný směr. Co když to ale tak snadno nejde?

Road signage, by Romain V on Unsplash

Možná se jen nedokážeme rozhodnout. Třeba jsme zahledění a namlouváme si, že nám jde vše stejně. Nebo pro nás každá věc znamená tolik, že ji nelze opustit. Rozdíl je občas minimální a vyžaduje pořádnou míru sebereflexe. Jít proti proudu a dělat naplno několik nesouvisejících věcí zároveň je nesmírně obtížná disciplína. Jak ji lze zjednodušit, udělat ji snesitelnější?

Možná jste to právě vy, kdo se věnuje jedinému s naprostým zápalem, dostává se vám uspokojení, jste v tom dobří. Není to však jediná věc, která vás baví. Za zavřenými dveřmi se věnujete něčemu dalšímu. Je to čistě koníček.

Snažím se možná kostrbatě…


V prvním díle jsme načali, jak významně je ve skutečnosti propojený svět duševní a fyzické aktivity, vyznávající velmi podobnou filosofii, a jak se zlepšení ve sportu ovlivňuje s pracovním výkonem. Je možné, aby vás sport naučil více než samotná kariéra? Co za tím stojí?

Zkušenosti je třeba rozdělit do několika kategorií. Pro tento článek jsou zásadní dvě a věnovat se budeme zejména jedné z nich.

První skupina je navázána na vědomost a její získání, udržení a aplikování. Souvisí s učením a novými zážitky, které později dokážeme aplikovat do různých situací našeho života. V této oblasti dominují pracovní situace a zkušenosti.

Druhou skupinu pak tvoří zážitky, které se promítají do našich dovedností, ať již čistě manuálních, tak duševních, jelikož nelze oddělovat fyzický a duševní trénink, jak si popíšeme později. Tyto zkušenosti nám umožní vytrvat déle, pokud jsme unavení, umožní nám zlepšit pracovní flow, nebo soustředění…


Přichází čas roku, kdy i lidé běžně nesledující sporty zapínají obrazovky a stávají se vlastenci. Pokud se tedy daří, samozřejmě. Tak jako tak mnozí z nich dost možná poprvé postřehnou jednu zásadní změnu. Jejich hrdinové nenesou na dresech nic, co by alespoň vzdáleně připomínalo národní symbol.

MS 1938 v Československu

V pátek 10. května začně první mistrovství světa v hokeji, kterého se český národní tým zůčastní bez typického velkého státního znaku.

Důvodů pro změnu bylo hned několik a ten hlavní je zcela očividný — použití státního znaku nelze nijak licencovat, tudíž si může dres nároďáku vyrobit a zejména prodávat prakticky kdokoliv. Vzniknul tak symbol zcela nový. O jeho kvalitách se nyní rozepisovat nebudu, skvěle je shrnula např. vedoucí ateliéru grafického designu na Fakultě Ladislava Sutnara v Plzni Kristína Fišerová v článku na Czech Design.

Pro symbol jsem použil spojení “zcela nový”. A to je ten problém.

Česká hokejová reprezentace se…


Že je změna času nesmyslná, nezdravá a násilná potvrzují desítky vyzkumů za poslední roky. Statistika ukazuje obrovský nárůst nehod nebo infarktů ve dnech následujících po zásahu do našeho biologického rytmu. Neexistuje žádný jednoduchý trik, jak se se změnou rychle vyrovnat. Adoptováním pár následujících zásad však lze celý proces urychlit.

Celý problém posunu času zasahuje primárně náš cirkadiánní rytmus. Jde o vnitřní hodiny, které ovlivňují střídání noci a dne, bez nadsázky tak ovlivňují celý náš život. Jak asi správně tušíte, alfou a omegou je spánek. Jeho důležitost si lépe popíšeme v jednom z pozdějších článků, níže zmíněná pravidla se totiž nedotýkají jen období po změně času, ale obecně vám pomohou k lepšímu spánku i aktivnější bdělosti.

Na co se tedy soustředit ve dnech po přechodu na letní čas?

  1. Choďte spát o 30 minut dříve.Cirkadiánní rytmus dospělého člověka je na jednom ze svých “lows” kolem 10–11 hodiny večer. Respektujte to nyní…

Tom Garcy

Stories about Design, User Experience, Productivity & Health. Founder of Thisisgarcy.com & Workoutdaily.cz

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store