YGA SIRADIŞI BİR LİDERLİK OKULU

YOUNG GURU ACADEMY SIRADIŞI BİR LİDERLİK OKULU

Genç Liderler Projesi’nde sorumluluk alırken tanıştığım Genç Liderimiz Atakan ile konuşurken “Neden YGA’yı kendi deneyimlerimiz ışığında anlatmıyoruz?” sorusunu birbirimize sorunca bu yazıyı sizlere ulaştırmaya karar verdik.

Liseye başladığım sene bir arkadaşım aracılığıyla tanıştığım ve üniversiteyi kazanıp hazırlık sınıfında sorumluluk almaya başladığım deneyimleyerek kendimi geliştirdiğim ve keşfettiğim bir liderlik okulundan bahsedeceğim.

Projelerde gönüllü olarak sorumluluk aldığım 4. Dönemimde bugüne kadar deneyimlediğim atmosferden kısaca bahsedip ardından merak ettiğiniz “YGA Nedir?” sorusunun cevabını da ekleyeceğim.

YGA’da sorumluluk alırken deneyimlediğim noktalardan birisi sürekli öğrenme ve gelişme açlığı oldu. Kendimi geliştirmek için her birimize tanınan özgürlük ile hiç cesaret edemeyeceğim etkinliklerde çeşitli sorumluluklar aldım. Liderlik yetkinliklerini öğretilerle içselleştirirken saha olarak adlandırdığımız görme engellilerle birlikte çalıştığımız Hayal Ortağım, lise öğrencileriyle çalıştığımız Genç Liderler, Suriyeli mülteciler ile çalıştığımız Mülteciler, yetimler ile çalıştığımız Yüreğinden Güç Alanlar ve ilkokul öğrencileriyle çalıştığımız Yıldızlar Liderlik Projeleri’nde deneyimlediğim birlikte başarma ekosisteminde işselleştiriyorum. İlk kez deneyimlediğim sorumluluklarda Elbette ki hatalar yaptım ama bu atmosferde hata yaparak öğrendiğim çok şey olduğunu gördüm. Hata yaptıktan sonra enerjim düştüğünde beni ayağa kaldıran dostlarla çalıştım. Hiçbir paylaşımın, fikrin ya da hayalin sözde kalmadığı değerlendirilip geliştirilip daha iyisinin birlikte oluşturulduğu projelerin hayata geçtiğine tanık oldum. Unvan ya da pozisyonların güç bariyeri oluşturmadığı bu atmosferde herkesin birbirinden beslendiği, kendi gelişiminin yanı sıra birlikte çalıştığı arkadaşları için gelişim fırsatları ve bildirimleri sunduğu ortak bir hayalin izinde kişisel çıkarların geride kaldığı bir iklimde yetişen lider adayları ile dostluklar kurdum. Üniversite öğrencisi olarak değişimin ve gelişimin bendeki sürecini üniversite programında kısaca böyle özetleyebilirim. Ancak birlikte keşfedip, birlikte projelendirip, birlikte hayata geçirdiğimiz liderlik programının Lise segmentini ise Görme Engelli Genç Lider Atakan Nalbant’tan dinleyelim.

Birlikte düşünüp birlikte hayata geçirmek derken tam da bunu kastetmiştik aslında.

YGA’yı Görme engellilerin gazetelere, kitaplara, dergilere, köşe yazarlarına ve sinemada sesli betimlemeli bir biçimde filmlere ulaşabildikleri Hayal Ortağım aracılığıyla duymuştum.

O zamanlarda YGA’yı araştırdığımda “Sıra dışı bir liderlik okulu, Liderlerin övdüğü liderlik okulu” gibi yazılar görüyordum. İlk başlarda tamamen reklam amaçlı, abartı birkaç slogandan öte bir şey olmadığını düşünüp ortaokul dönemlerimde olmam sebebiyle de peşine düşmemiştim. Geçtiğimiz sene sosyal medya da tekrar zirve tanıtımlarını görünce çevremde olan YGA mezunlarıyla konuşmaya karar verdim. Onlar anlattıkça kafamdaki soru işaretleri gidiyor, heyecanlanıyordum ancak bir yandan da sorular büyüyordu. En sonunda bu soruların içinden ancak zirveye giderek çıkabilirim diye düşündüm ve başvuru yaptım.

Başvurumun onaylandığını gördüğümdeki gülümsemeyi çok nadir görüyordu ailem yüzümde o dönemler. Çünkü tamda bir şeyler arıyor, kendimi sorguluyordum sürekli.

Sonra da bu birlikte başarma iklimine dahil oldum.

Yakında YGA projelerinde 1 yılımı dolduracağım. Peki, bu 1 yılda liseli genç liderler olarak ne yaptık, kendimizi nasıl geliştirdik?

Zirvenin ardından belirlenen genç liderler ekibinde 7 ilden toplamda 50 genç vardı. Lise, puan gibi unsurların olmadığı, tamamen kendinizle beklendiğiniz bu sürecin ilk adımı kendini keşfetme atölyeleri oldu.

İstanbul, İzmir ve Ankara’da yapılan atölyelerde önce donanım kanadımızı güçlendirdik, kendi değerlerimizi belirledik. Ardından atölyelerde içselleştirmek istediğimiz şeyleri işselleştirebilmek için 50 liseli genç olarak sahaya indik. Hayal Ortağım atölyelerinde 6–7. Sınıf öğrencisi görme engellilerle birlikte bilim, teknoloji, yenilenebilir enerji alanlarında seanslar gerçekleştirdik. Onların hayallerine ortak olduk, nasıl hayata geçirebiliriz’i yine birlikte konuştuk. Projelendirdik. Yaptığımız şeyler atölyelerimizde kalmadı, hayata geçirdik ve 250.000 görme engelliye dokunmak istedik. Dünyada ilk kez sinemada sesli betimlemeli film izleme keyfini Hayal Ortağım ile yaşattık. Bir kez daha GSMA’de ödüle layık görüldük. Bu ödülleri alırken en büyük ödülü YGA’daki özgür ve özgün atmosferde birlikte geçirdiğimiz kendi gelişim süreçlerimize almıştık aslında, atölyeler sonunda birlikte tartıştığımızda hepimizin farklı farklı alanlarda kendini geliştirdiğini keşfettik. Eksik alanlarımızı birlikte belirledik, gelişimlerimizi takip ettik.

Yaz döneminde 2017 yılında hayata geçecek bir inovasyon için çalıştık, daha önceki lise hayatımızda almadığımız sorumluluklar aldık, temellerini attık.

Şimdi asıl aklınızdaki sorulara gelelim: “YGA Nedir, Neler yaptı, yapıyor ve yapacak, Nasıl bir süreç beni bekliyor?”

YGA; uluslararası bir sivil toplum örgütüdür, 2000 yılında Türkiye’de kurulmuştur. Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmayı hayal eder. Bu hayalini geleceğin liderlerini keşfederek ve onları bensiz liderler olarak yetiştirerek gerçekleştirir. YGA Liderleri liderlik kabiliyetlerini, daha iyi bir dünya için birlikte hayal kurup, projelendirip, hayata geçirirken; hayatın içinde geliştirirler.

YGA’ya her yıl 200 üniversiteden 50.000’in üzerinde üniversite öğrencisi başvurur. 5 aşamalı mülakatla seçilen 50 kişi; YGA Liderlik Programında üst düzey yönetici, akademisyen, sanatçı ve bilim insanlarından oluşan, aralarında Prof. Doğan Cüceloğlu, Ahmet Bozer, Prof. Aziz Sancar gibi isimlerin yer aldığı YGA Hayal Ortaklarından 1.000 saatin üzerinde eğitim alırlar.

YGA Liderlik Programını üstün başarı ile tamamlayan YGA’lılar, Londra, New York, Boston ve Silikon Vadisi’nde gerçekleştirilen YGA Liderlik Kampı’na katılma hakkı kazanırlar. Harvard, MIT, Stanford ve UC Berkeley gibi seçkin üniversitelerle global stratejik işbirlikleri geliştirirler.

5.000 saatin üzerinde gönüllü çalışan YGA’lılar; görme engelliler, yetimler, yenilebilir enerji konularında birlikte ürettikleri ve hayata geçirdikleri projelerle dünyada ilklere imza atarlar. Bu kapsamda;

v Teknoloji dünyasının Oscar’ı olarak gösterilen GSMA’de ikinci kez dünya birinciliğine layık görülen Hayal Ortağım projesi görme engellilerin hayatında devrim yarattı. Hayal Ortağım 200.000 görme engellinin teknolojiye ve bilgiye erişimini sağlıyor.

v Birleşmiş Milletler nezdinde dünyadaki en iyi örnekler arasında gösterilen Hayal Ortağım projesi Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nde yapılan konferansta 150 ülke temsilcisine anlatıldı.

v “Hibrit Jeotermal Güneş Enerjisi Santrali” ve “Yüzer Güneş Enerjisi Sistemi” projeleri yenilenebilir enerji alanında dünyada ilkler arasına girdi

v MIT ve Forbes dergisi tarafından Yılın Öncü Yenilikçisi ödülüne layık görüldüler: 2 YGA lideri Cemil Cihan Özalevli ve görme engelli Duygu Kayaman

v YGA, yarattığı birlikte başarma iklimiyle Great Place to Work seçildi

Linklere tıklayarak konuyla ilgili kısa videolara ulaşabilirsiniz.

Ve 19 Kasım’da yapılacak olan YGA Zirvesi yeni Egosu küçük, kalbi büyük, zihni berrak, elleri hızlı liderleri bekliyor.

Son başvuru tarihi ise 29 Ekim!

Zirve hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak ve başvuru yapmak için tıklayı