Kryptovalutor
Det är kanske inte helt rätt att kalla de för valutor än, ingen av dem beter som etablerade valutor som vi är vana med utan de används mer som aktier med spekulationer. Den mest kända är Bitcoin vilket är också den första som har än så länge bevisat att ett helt decentraliserat system kan säkerställa besittning av en delmängd.
Det kryptovalutorna gör som ingen annan valuta kan, är att säkerställa transaktioner och att transaktioner är beständiga. Ingen kan ta ifrån dig en del av kryptovalutan så länge du har din nyckel i besittning. Detta görs med hjälp av en teknisk lösning som heter Blockkedja där alla transaktioner lagras i olika block och nästkommande block har en matematisk signatur som är beroende på föregående block.

Dock så har ingen av dem något riktigt ekosystem för användning av valutan. Varor som kan handlas med Bitcoin har oftast köpts för Amerikanska dollar eller annan nationell valuta vilket gör att handlarna absolut inte vill ta risken att förlora pengar och hela tiden anpassar varornas priser direkt mot dollar eller vald valuta.
Men Bitcoin är inte den enda, utan den första att lösa ett problem som har gycklat länge, hur säkerställer man att ingen pysslar med kopiering av pengarna eller i värsta fall pumpar ut ny valuta i ofantlig mängd det vi ser som hyperinflation.
Det är inte tillämpningen valuta som gör dessa kryptovalutor intressanta utan tillämpningen av ägandet och den inbyggda verifikationen av ägandet som är det intressant och som kommer att revolutionera väldigt många branscher samt öppna dörren till teknologiska lösningar. Just nu är många helt förblindande av det ekonomiska värdet, det är det tekniska värdet vi skall titta på.

Vi tar steget längre, tänk dig ett system som har samma säkerhet som en kryptovaluta som du kan utveckla små program i, exekvering av programmen görs av de som vill tjäna en liten hacka. Helt plötsligt har vi en valuta som är kopplad till processorkraft. Vilket i ett större perspektiv gör det till en dator som inte går att stänga av. Ett sådant system som fått mycket uppmärksamhet är Ethereum.
Inte fattat grejen än? Nedan följer ett klipp av pionjärer inom Ethereum som förklarar vad de har gjort av tekniken.
Microsoft med på ett hörn

Microsoft annonserade nyss att de är med på tåget genom att leverera stöd för Ethereum på deras molnplattform Azure. Detta är inte för välgörenhet utan de ser möjligheterna att vara med i ett tidigt skede som kan förändra hur vi ser på tjänster i framtiden.
Så vad är det som driver Microsoft till denna vansinnesfärd? De ser att banker söker sig till tekniken, även svenska banker SEB och Nordea tittar på tekniken. Detta kan gynna Microsoft eftersom plattformar som baserar sig på blockkedjan som bankerna vill kunna tillhandahålla måste leveras på någon tillförlitlig tjänst. Detta avslöjar endel om vad det är för blockkedja som bankerna arbetar med tillsammans med företaget R3CEV. Det kan möjligtvis vara Ethereum.

Likt Bitcoin har Ethereum en valuta i sig som heter Ether, det är med denna du kan köpa exekveringar i systemet, kostnaden kallas för Gas och beror på komplexiteten av programvaran.
Så för att sammanfatta det hela så har vi Bitcoin som var först med att bevisa att en helt decentraliserad kryptovaluta kan fungera, sedan har vi Ethereum som vill bevisa att vi kan ha en helt decentraliserad dator där vem som helst får exekvera programvara till en kostnad.
Vad händer i Sverige då?
Än så länge har jag bara hittat en svensk akademisk kandidatuppsats om Ethereum på Chalmers.
Företaget Evry AB nämner Ethereum i ett whitepaper Blockchain: Powering the Internet of Value som nämns i detta pressmeddelandet på deras webbsida.
Allt har ett pris
Och även Ether, sedan 2015–07–30 har Ethereum varit i skarpt läge. Det säljs på endel växlingtjänster som vuxit fram via Bitcoin, just nu får du 1 Ether för 0.01410 Bitcoin vilket är i svenska kronor ungefär 50 kr. Vad det betyder får framtiden utvisa.
