Kredi Notu Öğrenmek Ve Kredi Notundaki Anlamlar

Kredi Notu Renkleri Ne Anlama Gelir, Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Bankalardan kredi kullanmak isteyen kişiler bin bir umutla bankaya giderek kredi başvuru formu doldururken ne yazık ki bunların büyük bir bölümü bankadan elleri boş çıkıyorlar. Bunun en önemli nedeni ise bilinçsizce yapılan kredi başvuruları ve bankalarca yetersiz bulunan kredi notu ortalamaları olarak gösteriliyor. Bu tıpkı üniversite sınavında alınan puana dikkat edilmeden ülkenin en iyi üniversitelerini tercih etmeye benziyor. Bu durumda nasıl açıkta kalıyor ve üniversiteye giremiyorsanız aynı şekilde yapmış olduğunuz yanlış tercihler nedeni ile de bankadan kredi kullanamıyor ve acil nakit para ihtiyacınıza bir çare bulamıyorsanız. Peki, kredi notu renkleri ne anlama gelir, kredi çekmek için kredi notu kaç olmalı?

Çok Riskli Kredi Notu Ortalaması (Kredi Notu 0–799 Aralığı)

Findeks kredi notu sorgulaması sonucunda kredi notunuz bu aralıkta yer alıyorsa ya henüz bankalarla hiç çalışmadınız ya da bankalarla olan geçmişiniz oldukça sıkıntılı geçmiş demektir. Bankadan daha önce kredi çekmek, kredi kartı kullanmak ya da kredili mevduat hesabı açtırmak için başvuruda bulunmayan kişilerin bankalarca değerlendirilecek bir verileri bulunmadığı için bu kişilerin sıfır kredi notu ortalaması olduğu varsayılır.

Bankadan kredi kullanmak için ilk kez başvuruda bulunan kişilerse kırmızı kredi notu ortalaması olduğu için kredi ret kararı ile karşı karşıya kalmaktadır. Buna ek olarak bankadan daha önce kullanmış olduğu krediler, kredi kartları ve kredili mevduat hesabı ödemelerini yapmadığı için hakkında yasal takip başlatılan kişilerde bu grupta yer alır ve bankadan kredi kullanmaları kesinlikle mümkün değildir. Yani üzgünüz, çok riskli kredi notu ortalaması içerisinde yer alıyorsanız bankadan kredi kullanma hayallerinden hemen uyanmanız gerekir.

Orta Riskli Kredi Notu Ortalaması (Kredi Notu 800–1299 Aralığı)

Turuncu kredi notu ortalaması olarak ta bilinen bu aralıkta bulunan kişiler bankalara olan borçlarını zorda olsa ödeyen, ancak bu süreçte bankaların sıklıkla arayarak rahatsız ettikleri kişilerdir. Ne yazık ki bankanız şimdi sizden intikamını alıyor ve bu seferde sizin onları sürekli aramanıza neden oluyor. Bu grup içerisinde yer alıyorsanız üzgünüz ama kredi alma şansınız çok ama çok az, kredi notu 1200 puan ve üzeri olan kişilerin ipotekli kredi paketler için başvuruda bulunmaları halinde düşükte olsa bir şansları bulunuyor.

Az Riskli Kredi Notu Ortalaması (Kredi Notu 1300–1499 Aralığı)

Bankaların şüphe ile yaklaşmasına rağmen yine de azda olsa güvendikleri gruba hoş geldiniz. Bankalarla olan ilişkiniz çok iyi olmasa da çok ta kötü değil. Şimdiye kadar kullanmış olduğunuz kredili ürünlerin ödemesini birkaç günlük gecikmelerle yaptınız demektir. Ya da kredi kartı ödemeleri için en azından kredi kartı asgari ödeme tutarı borcunuzu yatırıyorsunuz. Bankalar için çok parlak müşteriler olmasanız da en azından hala kredi verilebilir müşteri grubu içerisinde yer alıyorsunuz.

İyi Kredi Notu Ortalaması (Kredi Notu 1500–1699 Aralığı)

Bankaların tam da kredi kullandırmak istedikleri değerli müşterileri sizsiniz. Şimdiye kadar ya kullandığınız kredilerin çok düşük bir bölümünde birkaç günlük gecikmelere düştünüz ya da ne yazık ki ödemeleriniz düzenli olmasına rağmen gırtlağınıza kadar borca battınız. Ödemelerinizi düzenli yapmaya devam edin ve bankaya olan borçlarınızı azaltmaya bakın. Bunu başarırsanız bir üst kademe olan çok iyi kredi notu ortalamasına erişebilir, bankalardan daha düşük kredi faiz oranları ile kredi çekme fırsatı yakalayabilirsiniz. Üstelik bunu başarırsanız kredi başvurularınız bankalar tarafından ışık hızı ile onaylanacak demektir.

Çok İyi Kredi Notu Ortalaması (Kredi Notu 1700–1900 Aralığı)

Tebrikler her bankanın aradığı müşteri sizsiniz. Hatta bankalar cep telefonunuza sürekli olarak mesajlar göndererek kredi kullanmanızı istiyor, kredi kartı ürünlerinden size vermek için adeta yarışıyorlar. Her banka tarafından diğer müşterilerine örnek olarak gösterilen müşteri profili sizsiniz. Bankaların kredili ürünlerini sıklıkla kullanıyor ve ödemelerini mutlaka en geç son ödeme tarihinde yatırıyorsunuz. Asla gecikmeye düşmüyor banka hesabınızı aktif olarak kullanıyorsunuz. Zaten bankalar size kredi notuna göre kredi kullandırdığı için diğer kişilerden daha düşük kredi faiz oranları ile kredi kullandırıyor. Kredi mi çekmek istiyorsunuz, sadece ne kadar çekmek istediğinizi bankanıza bildirmeniz yeterli…

https://finanskredirehberi.com/kredi-notu-ogrenme-yollari-ve-yontemleri-nelerdir/

Like what you read? Give Tufan Demirci a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.