École 42: Ögretmenlerin, eğitim kitaplarının ya da okul ücretinin olmadığı bir mühendislik okulu

May 4, 2015

Fransız okulunda, hoca yok, kitaplar yok, yurt, gym, laboratuvar ya da öğrenci merkezleri de yok. Hatta okul ücreti de. École 42 mühendislik alanında eğitim veren belki de en ilginç okullardan biri.

Projenin kurucusu Xavier Niel, Fransa’nın en başarılı teknoloji girişimcilerinden. Niel, daha önce öğretmenleri eğitmek için kullanılan bir hükümet binasında 2–3 yıllık yoğun bir program ile başarılı yazılım mühendisleri yetiştirmeyi hedefliyor. Projeye 70 milyon Euro bağış ile başlanmış. Kendisi de bilyoner olan Niel’in projeden herhangi bir kazanç elde etme hedefi yok.

“Bildiğim bir şey var o da nasıl yazılım geliştirileceği,” diyor Niel. “Oldukça çok para kazandım ve şimdi ülkeme bir şeyler katmak istiyorum.”

Nicolas Sadirac (Ecole 42 kurucu ortağı) — Xavier Niel (CEO) — Pascal Cagni (Apple Avrupa, Orta Doğu and Afrika Başkan Vekili)

Okulun kendi kendini döndürebilmesi için mezunların gelecekte yardımcı olacağını düşünüyor. Eğer bir iki tanesi kendi gibi çok zengin olursa belki de okulun devam etmesi için ciddi bağışlarda bulunabilirler.

École 42’de her yıl 800–1000 öğrenci Paris’in merkezinde tek bir binada toplanıyor ve zor programlama problemleriyle baş başa bırakılıyor. Problemlerim çözümü ile ilgili ufak ipuçları veriliyor öğrencilere. Böylece öğrenciler internetten araştırma yaparak çözüme ulaşabiliyorlar. École 42’deki öğrencilerin %40 henüz liseyi bile bitirmemiş. Geri kalanı ise Stanford, MIT ya da diğer prestijli okullardan mezunlar. Okula girmek için aradıkları tek şart 18 ile 30 yaş arasında olmak.

Niel öğrencilere daha önce ne yaptıklarıyla ilgili hiçbir soru sormadıklarını belirtiyor ama buraya girmek Harvard’a girmekten daha zor. 2013 yılında 70,000 kişi online sınava girmiş. Sınavı tamamlayan 20,000 kişiden 4000’I Paris’e dört haftalık bir eleme sürecine davet edilmiş. Bu eleme sürecinden sonra okula 890 öğrenci kabul edilmiş. Kabul edilen öğrencilerin yaş ortalaması 22 ve %11’ini kadınlar oluşturuyor.

Okulun yöneticisi ise Nicolas Sadirac, Fransız bir girişimci ve eğitmen. Sadirac ve Niel bazı prestijli üniversitelerin bu eğitim yaklaşımıyla yakından ilgilendiğini ve benzer okullar açmayı düşündüklerini belirtti.

News # apple, Coding, École 42, ecole42, education, eğitim, france, kod, mühendislik, paris, xavier niel, yazılım


Originally published at www.tugbakibar.com.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.