Günün Anlam ve Önemi Üzerine

(Yazı 14 Şubat akşamı kaleme alınmıştır.)

Birazdan 22 yıllık ömrümün 22. Sevgililer Günü’nü de partner olarak yalnız geçirmenin haklı gururu içinde uykuya dalacağım.Yalnız olsam da yorucu ve güzel bir gün oldu benim için. Tartışmasız beni en çok seven kişiyle yani annemle gezerek geçirdim bugünümü. Günün anlam ve önemine yakışan bir etkinlik oldu sanırım.

Günün çoğunluğunu dışarıda geçirdiğim için bir sürü çift gözlemleyebildim bugün. Bazıları çok tatlıydı, imrenmedim değil ama bazılarıysa yalnızlığa şükrettirir nitelikteydi, onlara teşekkür ederim. Bir de makyajları sayesinde yüzlerinin üşümeyeceğini düşünsem de altlarındaki eteklerle nasıl bu soğukta gezebildiklerini anlamadığım bazı hemcinslerimle karşılaştım. Kat kat geziyor olmama rağmen ben üşüdüm onların yerine de. Peki onlar benim yerime de çiçek aldı mı bilmiyorum. Ben baya alışveriş poşetleriyle geçtim önlerinden, bu kısmı kötüydü.

Tabi büyük bir buketle eve dönmemiş olmanın burukluğu yüzünden yazmıyorum bu satırları. Çiçeklerin dallarında daha güzel olduğunu düşünüyorum hatta. Fakat işte ne yaparsınız kadınlık damarlarım tutuyor arada. Normal bir zamanda da otobüse çiçeklerle binen bir kadına dikkatle baktığım oluyor. Sanırım ülke olarak eşine, sevgilisine çiçek alan erkekler görmeye çok alışkın olmadığımızdan hep bunlar. Neyse konumuz bu değil.

Konumuz; günün ne kadar içinin boş olduğu. Yalnız olduğum ve hafif bunalımlı bir dönem geçirdiğim için demiyorum bunu. Tamam mutlu çiftlere bir süredir gıcık bakışlar atıyor olabilirim ama günle ilgili problemim bu değil. Problemim; sevginin yapaylaşması, yapmacıklaşması… Herkesin aynı gün, aynı şeyleri yapıp, başka bir gün yokmuş gibi tüm sevgi gösterilerini tek bir güne sığdırmaya çalışması. Sevginin hissel boyutunun kaybolması. Aşkın hissettirilmesi değil; belirlenen bir günde hatırlatılmaya, canlandırılmaya çalışılması. Kişiye verdiğin değerin alınan hediyelerin pahası üzerinden tartılması. İki kişinin arasındaki güzelliklerin görücüye çıkarılması. Ve daha sayabileceğim nice nice nedenler.

Böyle bir şey değil ki sevgi. Herkes için aynı kavrama bile karşılık gelmeyen sevgi, nasıl aynı güne oturtulabiliyor anlamıyorum. Ya da neden belirli bir güne ihtiyaç duyuyor ki koskoca sevgi? Özel saydığımız 14 Şubat tesadüfi olarak denk gelmediği sürece 13 şubattan nasıl manen farklı olabiliyor?

Manen demişken Happy Valentine’s Day olarak değil de gerçek bir sevgililer günü nasıl olur biliyor musunuz? Bence askerdeki genç için aylardır görmediği yarine sarıldığı zamandır sevgililer günü. Mevlana için ise sevgiliye kavuşma gecesi, Şeb-i Aruz’dur. Aya “Sevgililer günü ne zaman kutlanmalı?” diye sorsan, “güneş tarafından tutulduğum gün olsun.” cevabını verebilir belki.

Ha bir de çaylak da olsam bir reklamcı olarak eleştirmemem gerektiğini bilerek eleştiriyorum bugünü. Kapitalizm, bugün sizi aldığınız hediyeler sayesinde çok mutlu etmiş olabilir ama güvenmeyin ona. Ne hain, ne içten pazarlıklıdır o. Uzun birliktelikler para etmediği için bugün el ele dolaştığınız kişiyle birlikte yaşlanın bile istemez kapitalizm. Hızlı tüketimi, sadece ürün ve hizmetlerde değil sevgilerde de görmek ister. O yüzden tekrar ediyorum bugün yüzünüzü güldürdü diye güvenmeyin ona, sizin için anlam ifade eden zamanları kutlayın. Yani, gün size ne yapacağınızı söylemesin; siz o güne mana yükleyin.

Özel olan bir şey nasıl evrensel olabilir ki? Özel dediğin, en sevdiklerinin doğduğu gün, saattir. Aşık olduğun adamla tanıştığın gün, ilk kez sarıldığın andır. Nikah memuruna evet dediğin zaman senin için özeldir. Hele bir de bebeğini ilk kez kucağına aldığında hissettiklerin vardır ki, düşüncesi bile çok özeldir. Bunların hiçbiri , herkes için aynı güne tekabül etmiyor sanırım.

Bu kadar yazdıktan sonra seven ve karşısındaki kişi tarafından sevilen şanslı kişilere seslenerek bitirmek istiyorum yazımı. Umarım aşk dolu bir gün geçirmişsinizdir. Gözlerinizdeki ışığın baki olmasını dilerim. Umarım her gününüz sevgililer günü tadında geçer. Ama unutmayın, sevginin gün sınırı da, verdikçe azalan bir yapısı da yok; geniş zamanlarda, sözde değil özde sevin birbirinizi. Sevdiklerinizi kollarınızla değil, yüreklerinizle sarın. Onların ellerinden değil, kalplerinden tutun ve bırakmayın. Mutlu olmak için de özel günleri beklemeyin, birlikte olduğunuz her anı sevgililer günü gibi yaşayın. Ha bir de çok rica ediyorum aşk acısı çekenlerin önünde abartmayın.

Sevgiyle kalın…

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.