Yazamamak Üzerine

Bundan tam 1 yıl önce bu mecradaki ilk paylaşımımı yaptığımda büyük bir enerji ile devamının geleceği üzerine sözler vermiştim. 1 yıl 22 gün geçmiş; arada birkaç başarısız denemeyi saymazsak işte buradayım. Kendimce haklı sebeplerim var, -sebepler genelde kendince haksız olmuyor zaten- yazamadım ama neden yazamadım bir sorun. Yok şimdi sormayın, o 1 yılı ayrıca anlatacağım; kenardan çalışmalara başladım. Bugün yakın geçmişten bahsedeceğim.

Dün gece aklımda iki yazı şablonu oluşturdum ve uyumak üzere yatağa gittim. Telefonumu baş ucumdaki şarja taktım. Son günlerde kendinden beklenilenin çok üstünde bir performansla bizi sevgiye boğan kedimi ayak ucuna göndermeye çalıştım; başarısız oldum. Instagram ve whatsapp’taki en sevgili kız grubumdan seri mesajlar gelmeye başladı; -Bella Hadid üzerinden yaptığımız hararetli bir tartışmanın ortasındaydık- zaten hiç uykum da yoktu, mesajlara şöyle bir göz atmaktan zarar gelmezdi; ‘Hayatım Bella’ya ben de bayılmıyorum, bir Gigi değil ama kadının vücuduna laf söylemek olacak iş değil.’di…

Uyandım. Saate bakmak üzere dün gece baş ucumdaki şarjda bıraktığım telefonumu aldım. Umduğumdan çok geç olmuştu. Yazmam gereken iki yazı, yapmam gereken 1 lt süt reçeli ve 1 cheesecake vardı (Neden diye soranları buraya alalım: https://goo.gl/aMo2Ev). Ama biraz instagramda takılmaktan zarar gelmezdi; hem zaten bu benim işimdi. Sahi günde kaç tane tarif, mekan, yemek fotoğrafı incelediğimden sizin haberiniz var mıydı? Ah bugün Black Friday’di! Dün gece hazırladığım alışveriş sepetindeki ürünler yerinde duruyor muydu? Yok ya bunların hiçbirine ihtiyacım yoktu. Ama bak Biletix’teki indirim çok iyiydi, birkaç tiyatro bileti kapsam fena olmazdı. Aaa bu konser de güzel gibi bak -iyi de ben bu adamı sevmem ki-. ‘İndirimden kıyafet falan almadım tabii ki, birkaç oyun vardı görmek istediğim, onlar indirimde olunca affetmedim.’ miydi? Zaten hepsi tükenmiş, sağlık olsundu.

Hala kahvaltı etmediğimi fark ettim. Dükkana gelip ‘sağlıklı yaşam’ temalı profilinde paylaşmak üzere ‘Avokadolu yumurtalı bir şeyler yapabilir misiniz?’ diye soran kız hikayesinde ‘Black Friday çılgınlığına inanmayın, biz minimalist yaşıyoruz.’ dedi. Biz dediği takipçileri, topluluk olarak biz. Avokadolu yumurtalı ekşi maya ekmeklerini sevenler grubu olarak biz -Hele yumurta poşe olursa bayılırım doğrusu- Konumuz bu değildi -ya da bu muydu?- Neyse ne, bu sitedeki indirim de mobilden düzgün görüntülenmiyordu ki, macbooktan baksam iyi olurdu -işte kalkmak için gerçek bir sebep-.

Yataktan kalktım. Bir süre daha Black Friday, Süper Hafta Sonu, Muhteşem Cuma indirimi inceledikten sonra dedim ki ‘Tuğçe yeter bu tüketim çılgınlığı, sen minimalist yaşıyorsun, artık bir şeyler ye!’ Yedim. Ama önce evin ışığını ayarladım, tabağımın güzel bir fotoğrafını çektim, instagram hikayemde paylaştım. Bu arada yan taraftaki camiden bugünün gerçek cuma olduğunu hatırlatır sesler yükseldi; duymamak için tüm panjurları kapadım. Sayfayı açtım: ‘Yazamamak üzerine’ O arada gözüm telefona takıldı, en sevdiğim whatsapp grubumda 22 mesaj vardı, Udemy’de istediğim kurs indirimdeydi, dur şu fotoğrafı beğenmem lazımdı.

4 saat sonra yazıyı tamamladım. Dün gece planladıklarımı değil ama bunu.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.