PLAG** UYGULAMA DENEYİMİ

Bilgi Üniversitesi Pub111 sınıfı olarak Plag uygulamasını deneyimledik. Bu platform üzerinde sosyal medya becerilerimizi geliştirdik, troll ve trollception gibi kavramları bu platformda daha iyi tanıdık. Eğlenceli anılar edinmemizi sağlayan bu uygulama hakkında bilgiler ve deneyimlerimizi aşağıda sizlere sunuyorum.

PLAG uygulaması nedir?

PLAG size resim,gif,video ve uzun yazılar paylaşmanıza, farklı sitelerdeki paylaşımları yeni iletinize entegre etmenize, anketler yapmanıza olanak tanıyan bir sosyal medya platformudur. PLAG’da takip etme veya arkadaşlık gibi bir sistem yerine konuma bağlı olarak iletilerin yayıldığı görülmektedir. Paylaştığınız veya yaydığınız paylaşımlar çevrenizde bulunan herhangi belirli sayıda kişiye gönderilir. Uygulamaya ilk girdiğinizde iletileri çevrenizdeki herhangi 4 kişiye yayarsınız. Bu sayı uygulamadaki aktifliğiniz ve paylaşım sıklığınız ile artmaktadır. Bu sistemi PLAG kurucuları daha eşitlikçi bir platform olarak değerlendirmektedir. Bu platform sayesinde güncel haberler bir VEBA(Plague) gibi yayılacaktır. Bu uygulamada paylaşımlar 1 hafta kalmaktadır. Süresi dolan paylaşımlar silinerek Arşivinize kaldırılmaktadır.

Ben şuan uygulamada ne durumdayım?

Uygulamaya başladığım günden bu yana 109 adet paylaşımım bulunmaktadır. Bu iletileri İstanbul, Dünya ve Plag Birlik Adayları(Plag’ı geliştirmek adına uygulamada aktif olanların paylaşımlar yaptığı bir konum) konumlarında paylaşmış bulunmaktayım. Uygulamadaki puanım 749 olup, iletilerim ve yaydıklarım 13 kişiye gitmektedir.

109 paylaşımımı siyasi içerikli memeler, güncel memeler, haberler, uygulamayı geliştirmek adına fikirler, güzel anonim fotoğraflar, komik gifler, spor anketleri, kişisel anketler, komik videolar, youtube’dan video, kişisel sorular oluşturmaktadır.

Bu farklı temalardaki paylaşımlarımda ki yayılan kişi sayısı farklılıklar göstermektedir. Bu paylaşımlarım arasından en çok yayılan, en çok yorum alan, en çok oy kullanılan anketleri ve konular/yayılma sayısı üzerine kısa bir değerlendirmeyi size sunuyorum.

En çok yayılan paylaşımım;

3892 kişiye yayılan bu paylaşımım beğendiğim bir anonim manzara fotoğrafıdır. Bu temalı tek paylaşımım olduğu için genel bir değerlendirme yapamasamda, Plagda manzara, grafiti çizim gibi sanat paylaşımlarına oldukça sık rastladığımı söyleyebilirim. Kaliteli bulunan sanatsal içeriklerin genelde yayılma sayısı bu uygulamada yüksektir. Bu tarz paylaşımlar yapıldığında resim ile ilgili görüş, tepki veya buranın konumu hakkında bilgiler yorum kısmında paylaşılmaktadır. Görüldüğü üzere bu paylaşımımda 1 hafta içerisinde Plag kullanıcılarının büyük bir kısmına ulaşmıştır.

Ancak diğer paylaşımlarım arasında Komik Memelerin, Kişisel anketlerin (Kitap/Film, Köpek/Kedi, Ps/Xbox vs.) ve uygulamayı geliştirmek adına ürettiğiniz fikirlerin paylaşımlarımın en yüksek paylaşım oranına ulaştığını söyleyebilirim.

En çok yorum alan paylaşımım;

296 kişiye ulaşan bu anketimin altına görüldüğü üzere 23 tane yorum yazılmıştır. 100 kişi tarafından oy kullanılan bu anketim Paris saldırılarından hemen sonra ‘Işid islamı doğru yansıtıyor mu?’ sorusu ile paylaşılmıştır. Bu anketim 109 paylaşımım arasından en çok yorum alan paylaşımım olmuştur.

Bu örneğinde gösterdiği üzere paylaşımın yayıldığı kişi sayısı ile yapılan yorum sayısı arasında önemli bir etkileşim bulunmamaktadır. Bu örneğinde desteklediği üzere tartışma yaratmaya yönelik olan paylaşımlar altına yorum almaya oldukça müsait iletilerdir.

En çok oy kullanılan anketim;

Bu anketim ‘Hangisi?’ sorusu üzerine Kedi ve Köpek seçeneklerini sunmaktadır. 1293 kişiye ulaşan bu anketimde tam 520 kişi tarafından oy kullanılmıştır. Bu sayıları oranladığımızda bu iletiyi görenlerin yüzde 41'inin yani yaklaşık olarak her 2 kişiden birinin bu ankette oy kullandığını görmekteyiz.

Ancak belirtmek isterim ki bu anketim en çok paylaşılan anketim değildir. Bu anketimden çok daha fazla yayılıp daha az oy kullanılan anketlerim mevcuttur. Bu durum bize oy kullanma sayısında pek çok önemli faktörün olduğunu da göstermektedir.

Bu anketimde de görüldüğü üzere iletiyi görenler için soru ve seçeneklerin bait oluşu kullanıcıların bu iletiyi geçmeden önce oy kullanmasını sağlamıştır. Soru ve seçeneklerin kısa bir biçimde verilmiş olmasının yanı sıra sorunun kullanıcılar arasında yarattığı farklılaşma insanların bu ankete verilen sonucu merak etmesini de sağlamaktadır.

Troll ve Trollception deneyimim;

Plag uygulamasının aslında haberlerin çabuk bir biçimde yayılmasını esas aldığı zaten bilinmektedir. Bizde bu durumu göz önünde bulundurarak aslında bir troll haber yaparak bu durumu sınamayı düşündük. O dönemde ki siyasi olayları göz önünde bulundurarak belirlediğimiz siyasi troll(sahte) haberleri hesaplarımızdan soru cümlesi ile paylaştık. Yani o olayın gerçekleştiğine dair bir söylenti olduğu ve doğru olup olmadığını sorarak aslında hem hikayeyi yamış olacak hemde bu hikeyi biz oluşturmamış ve kesin bir biçimde iletmeyerek kendimizi güvence altına alacaktık. Bu şekilde yaptığımız troll haber iletileri beklediğimiz düzeyde yayılmasa da daha sonrada bu haberi belirli bir hashtag (#) altında paylaşarak yayılma hızını arttırdık ve twitterdan bile bazı kullanıcıların bu hashtag’i paylaştığını gördük.

Biz bu troll kampanyasını yürütürken bize bu uygulamayı deneyimleme ödevini veren öğretmenimizin adına bir hesabın bize atfen paylaştığı bir yazıyı Plag uygulamasında görünce bu haber kampanyamıza hemen son vererek paylaşımlarımızı silmiş bulunmaktayız. Öğretmenimizin adına olan bu hesap yaptığımız troll haberlerin ne kadar yanlış olduğu ve yapanları tespit edip gerekeni yapacağı gibi çeşitli sert ifadeler bulunan paylaşımlar yapmıştır.

Ancak bu kişinin aslında bizim kendi troll kampanyamızda bulunan bir arkadaşımız olduğunu öğrenmiş bulunmaktayız. Bu arkadaşımızın, yaptığımız Troll’e bir başka troll ile cevap vermesi ile bu durumu ‘Trollception’ olarak adlandırmaya başladık. Lakin arkadaşımızın bize yaptığı bu troll bizim sosyal medya’da dikkatli olmamız için o kadar iyi bir ders oldu ki burada sizlere yürüttüğümüz troll haberlerin detaylarını bile vermekten kaçınmış bulunmaktayım.

Bu uygulamayı bizlere ödev olarak veren Erkan Saka hocamıza teşekkürlerimi iletiyor ve bu yazıyı okuyan herkese bu uygulama hakkında yeterli bilgiyi verdiğimi umuyorum.

Tuğkun Zeroğlu

Like what you read? Give Tugkun Zeroglu a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.