Takip ettiğim bültenler

“A display shelf filled with art and culture magazines” by Rita Morais on Unsplash

Nereden çıktı?

İnternet malumatı ayağımızın altına, gözümüze ve kulağımıza serdi. Bize düşeni alabildik mi, emin değilim. Hakikate oldukça uzak geçen günlerimizde doğru içeriğe ulaşmanın birçok zorluğu var, her zorluk da kendisini aşacak yollarla geliyor.

İlgi alanlarımızda üretilen yüzlerce içeriğin en doğrusuna ulaşmak için, çoğu zaman, ne enerjimiz ne de zamanımız var. Bu konuda gözümü açan iki kişi ve ürün oldu; Fahri sayesinde Offscreen ile tanıştım, Erman sayesinde de Revue ve curated bültenlerle.

İkisinin de ortak özelliği seçiciliğine ve zevkine güvendiğimiz insanlar tarafından seçilmiş içeriklerin bize sunulduğu mecralar olmaları. Biri matbu, diğerleri ise dijitalde.

Benim de bir parça dahil olduğum bültenlerden takip ettiklerimi aşağıda derledim.

Curated Bültenler

3. Dalga Esnaflık

Kurumsal hayattan ya da yaptığı işten sıkılıp yeni denizlere açılmak isteyenler için tecrübeli bir isimden (gerçekten tecrübeli, her anın şahidiyim) detaylı bilgiler.

Dijital Ürünler — Erman Taylan

Erman’dan müthiş bir emek. Ben bu yazıyı hazırlarken 59. sayısına ulaşmıştı. Birçok insanı bülten işine sokan Erman, yazmaya başladığından beri kariyer bile değiştirdi ama içerikleri ne aksattı ne de kalite azaldı.

Güncel Sanat Bülteni

Ne yalan söyleyeyim Erman’ın bültende bile ara ara atladığım yerler oluyor :) Tek satır atlamadan okuduğum tek bülten. Dolu dolu içerik, aydınlatıcı ve derin.

Şahsi İçerik Pazarlaması 2.0

Henüz bir sayı çıkmasına rağmen çok hızlı bir giriş yaptı. Bu bültende deneyimlenmemiş hiçbir şey yok! Peki nedir “Şahsi İçerik Pazarlaması” derseniz, buyrunuz.

Gözlemevi

Levent’in startup camiasından sıyrılıp kendini yollara vurması ile zirveye çıkan yolcuğunun notları. Artık yazmıyor ama yazıların hiçbiri güncelliğini kaybetmiş değil. Bakarsınız bir gün geri döner, kim bilir.

Hype oldu!

Hype oldu!, bir süredir yok oldu. Hype konuları yakalamakta çoğu zaman zorlanıyor(dum), Mert’i takip etmek iyi geldi. Hep ilgi ile okuduğum, zaman zaman da okurken çok şaşırdığım bir bülten.

Offscreen Dispatch

Offscreen’in yaratıcısı ve uygulayıcısı Kai Brach’ın bülten projesi. Bazen o hazırlıyor bazen de bir konuk editör. Her sayı ilham verici.

Diğerleri

Ethos

Dünyanın her yerinde işlerini “farklı” yapmaya çalışan insanların hikayesi. Hem dergi hem de bülten çok güzel.

Sherpa Blog

Sherpa’nın blog bülteni bir şirket blog bülteninden çok daha fazlası. Güvenilir insanların elinden çıkmış temiz içerikler.

Daha birçok bültene aboneyim ama sayı kaçırmadan okuduklarım bunlar. Önerileriniz varsa beklerim :)

Girişimcilik ve growth ile ilgiliyseniz aşağıdaki bültenler de ilginizi çekebilir:

Hiten Shah

Alfred Lua

Tunguz

Kendi bültenimi eklememişim :)

Like what you read? Give Tunca Üçer a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.