Türkiye’deki Bombalar Niye Avrupa’dakilerden Daha Sessiz Patlıyor?

Milletçe kısa zamanda çok acı çektik. Bir o kadar da balık hafızalıyız. Ama göz ardı edilemez bir gerçek var ki uluslar arası basın tarafından, Avrupa’da yaşanan terör saldırıları yanında bizde yaşananlar (maalesef) önemsiz olarak algılanıyor. Bunun birçok sebebini sıralayabilsek de hepimizin zoruna gidiyor.

Bunun niye böyle olduğunu anlamak ve anlatmak istiyorum.

Hepsinden önce soğuk gerçekle yüzleşip, kendimizin dahi ülkemizde yapılan saldırıların çok da üstünde durmadığımızı görmemiz gerekiyor. Sosyal medyada terörle yaşamanın normalleşmemesi için çığlıklar atan öngörülü insanlara rağmen her saldırıda “gene patlamış” deyip geçmeye başlıyoruz. Canımı daha da yakan ise artık şehit haberlerinin 45 saniyelik bile değeri kalmadı.

Her şehit haberinde, toplumun aksine, canım daha da çok yanıyor. Düşünmeden edemiyorum ailelerini, arkadaşlarını ve hatta geleceğin farklı rotaya akışını. Bir an için siz de düşünün lütfen, şu an hayatınızı kaybetseniz yakınlarınız ne yapar? Hayatları nasıl şekil alır? Haberlere 45 saniye bile çıkmayacak olsanız da çevrenizdeki herkesin 45 yılını ne hâle sokarsınız? İşte bu kadar net aslında olan biten.

Bir şehit eşinin acısı, onbinlercesinden biri…

Şimdi insan demeden edemiyor ; biz bile kendi acılarımızı görmezden gelirken nasıl Avrupalının canı bizimkinden kıymetli olmasın?

Tabi sadece böyle deyip geçiştirmek de vicdansızlık olur. Nüfus olarak Dünya’nın azınlığı olsa da Avrupa ve Amerikalıların sesinin daha gür çıktığı gerçek. En büyük basın kuruluşları, en büyük şirketler, en güçlü finans kuruluşları hep onlardayken kaçınılmaz sonuç budur. Aynı teröristlerin kurbanı bile olsanız sizin yüzlerce şehidiniz yüzlerce sivil kaybınız, en büyük şehriniz ve başkentinizde patlayan bombalar, Avrupa’da tüp patlaması kadar önem görmeyebilir. Bunun en çarpıcı örneği 19 Mart 2016'da İstanbul’da yaşanan canlı bomba saldırısı oldu sanıyorum.

19 Mart 2016 saldırısında öldürülen ve yaralananlar

Nedeni şu ki (böyle sayılar asla kıyaslanmaz ama) henüz 13 Mart’ta Ankara’da çok daha fazla kişinin hayatını kaybettiği bir saldırı olmasına rağmen 19 Mart İstanbul’da öldürülen kişilerin yabancı uyruklu olmasından dolayı uluslararası basında daha fazla yer bulduğunu gördük. Bu kişisel gözlemim, dilerim biri çıkıp yanılıyorsun der… Ancak iç basında da aynı şey oldu. Sanki 13 Martta hiçbirşey olmamış gibiydi artık. Şubat ve Ekim 2015'teki olayları unutalı zaten çok olmuştu…

Bir üzüntüyü de bu yazıyı yazarken yaşadım. Yazımda unutmayı anlatırken ayrıntılarda yanılmayayım diye 19 Mart tarihini googleda arattım. Karşıma bugün itibariyle olaydan sadece 5 gün sonra çıkan sayfa şu oldu ;

Daha da aşağılarda da farklı şeyler yok, sayısal loto sonuçları, o gün yayımlanan bir dizinin haberi vesaire. Oysa konu gündemde kalsa (ki öyle olmalıydı) bu konuda haberler, yorumlar, yazılar ilk sayfayı kaplamalıydı. En azından bir adet olsun sonuç gösterilmeliydi. Zannetmeyin ki bu arama sonuçları google ile alakalı. Çok gösterilen gümdemde kalan sayfaların googleda daha üst sıralarda çıktığını hatırlatmam gerek.

Son olarak bir kez daha çuvaldızı kendimize batıralım diyorum ve sormak zorunda kalıyorum ; Ortadoğuda yaşananlardan bizim ne kadar haberimiz var? Avrupa’yı bize önem göstermiyor diye suçlarken Bağdat’da patlayan bombalara ne kadar ses çıkarmıştık? En azından haberimiz olmuş muydu? Irak’ta 2 milyon sivil hayatını kaybederken ne yapıyorduk? Acı ama başlıkta sorduğum sorunun cevabı tam da bu.