Medium’dan Bir Duyuru

Image for post
Image for post

2016 bizim için büyük bir yıl oldu. Medium’daki Türkçe topluluğu büyüyüp gelişti ve her ay Medium’da binlerce Türkçe yazı yayınlanıyor.

Bu yılın başlarında sizin de okumuş olabileceğiniz gibi, size mümkün olan en iyi platformu sunmak için Medium’da bazı değişiklikler yapıyoruz. Bütün çalışmalarımızı şimdilik San Francisco’daki merkezimize toplama kararı aldık. Ne yazık ki, bu Medium Türkçe yayını ile Twitter ve Facebook üzerindeki etkinliklerimizi durduracağımız anlamına geliyor.

Medium’da Türkçe yayın yapan birçok yayın ve yazar var ve 2016 sonundaki yazımızda bu yayın ve yazarların en çok okunanlarını duyurmuştuk.

Medium’da Türkçe yazılar, Türkçe yazan yazar ve yayınlar için de arama yapabilirsiniz. Medium’da Türkçe yazan bir yazarsanız, kendi yayınlarınızı oluşturabilir ve diğer yayınlara katkıda bulunarak okuyucu kitlenizi büyütmeye devam edebilirsiniz.

Bu süre içerisinde, dilinizdeki muhteşem içerikleri bize iletmek için her zaman @Medium’a tweet veya tips@medium.com adresine bir e-posta gönderebilirsiniz.

Medium’u kullandığınız için teşekkürler. Kısa zamanda sizi tekrar Türkçe dilinde görmeyi umuyoruz.


Image for post
Image for post

Okumak ve Çapraz Okuma Yöntemi Hakkında Birkaç Şey

3 dakikalık okuma — Ahmet Çığşar

Meraklı olduğum alanlardaki teknik kitapları saymazsam, lise son sınıf yıllarıma kadar kitap okuma alışkanlığım olduğunu söyleyemem. Öğretmenlerim sıkça değinirdi oysa “okuyun çocuklar, okumak şöyle, okumak böyle…” fakat tahminim kendileri de okumazdı. Kitap okuma söz konusu olduğunda sorardım “Son okuduğunuz kitap hangisi hocam?” branşı fark etmez, bir öğretmeninin son okuduğu kitap Dostoyevski olmamalı, onu çoktan okumuş olmalı. Belki o zamanlar, şimdiki gibi kahve kombinli kitap fotoğrafları akımı olsaydı, farklı kitap isimleri verebilirlerdi.

Hiçbir Konuda Uzman Olmadan, Her Konuda Fikri Olanlar

3 dakikalık okuma — Dr. Selçuk Can Güven

Arkadaşlar bir araya gelince siyaset bilimcilere taş çıkarırcasına Türkiye’yi mi kurtarıyorsunuz? Berberde milli takımın kadrosunu olması gereken şekilde yeniden mi kuruyorsunuz. Köşedeki restoranı siz işletseydiniz para mı basardı? Doğru! Hiç bir konuda uzman olmadan her konuda uzman fikir beyan etmekten kaçınmıyoruz. …


Boş durma, boşa çalış…

3 dakikalık okuma — Emre Aksoy

Ankara’da buz gibi bir kış günü. Saat sabahın 7'si… İyice kasvetli olan kış sabahları devlet babamızın “enerji kaygıları’’ yüzünden yerini zifiri karanlığa bırakmış. Günaydın bile diyemeden sıcacık yatağımdan mesaiye yetişmek için kalkıp hazırlanmaya başlıyorum…

Gurbet aidiyetsizliği ile medeniyetsizlik arasındaki ince çizgi

3 dakikalık okuma — umami

İtiraf etmeliyim ki buraya geldiğimizde en çok böyle kavramlar üzerinden insanlarla iletişim kuracağımı hayal etmemiştim. Buradaki mevcut politik koşulların da etkisiyle sanki hepimiz CNN’de demeç verircesine insanoğlu varoluşuna itibar; çeşitliliğe saygı duymak; konuşma ve düşünce özgürlüğü; kadın hakları; duvar inşası; göçmenlik; mülteci olmak gibi kavramları farklı ülke vatandaşları ile defalarca konuşur olduk kendi meşrebimizce.

Hayırlısı…

2 dakikalık okuma — Olcayto…


Image for post
Image for post

Westworld: Ergen Gibi Dizi İzlemeyin

13 dakikalık okuma — ImmanuelTolstoyevski

Westworld, GoT, Breaking Bad, Lost, The Americans vb üzerinden, iyi bir hikaye ile plot twist dolu bir hikayenin farkı

“Freeze all motor functions”

Tüm teori kasma, gizem çözme fonksiyonlarınızı durdurun! Sadece öykücülük üstüne konuşacağım. Bir öykü nasıl anlatılır, nasıl takip edilir?

Dijital habercilikte 2017'ye bir bakış

6 dakikalık okuma — Sukru Oktay Kilic

Medya organizasyonlarının dikkatini, trendler ve teknoloji çok mu dağıttı? Kendi filtre balonlarının birer parçası mı oldular? Gerçek insanlarla konuşmayı unuttular mı?

Hayatı planlamak mümkün mü?

8 dakikalık okuma — Gürcan Öztürk

Kabul edelim hepimiz yarın ölmeyecekmişizcesine yaşıyoruz. Her gece gözlerimizi ertesi gün işimizde, okulumuzda, sporda ya da herhangi başka bir etkinlikte ne yapacağımızı düşünerek kapatıyoruz. Sabah oluyor ve hayat tüm olasılıklarıyla planlarımıza muhalefet etmek için kıyıda köşede bekliyor. …


Image for post
Image for post

Ödüllü harita ve gerçek dünya…

7 dakikalık okuma — Tevfik Uyar

Yukarıda gördüğünüz harita, 2016 yılı Good Design Award ödülünü aldı. Bu ödül prestijli bir tasarım ödülü. Ödül verilen bu haritanın özelliğiyse, Dünya gezegeni üzerindeki kara parçalarını gerçek oranlarına yakın resmedebilmesi.

Hani kilo verecektim?

2 dakikalık okuma — runaway turk

Tayvan’a taşınacağımı söylediğimde arkadaşlarımdan aldığım belli başlı tepkiler şöyleydi:

  1. “İnanmıyorum, ben de hep Tayland’a gitmek istiyordum.”
  2. “Ah canım, çok kilo vereceksin oraya gidince.”

Kodlama öğrenmek istiyorum. Nerden başlamalıyım?

5 dakikalık okuma — Midori Kocak

Uzun zamandır içinizde bu isteği hissediyordunuz. Ama korkuyordunuz, çünkü nereden başlamanız gerektiğini bilmiyordunuz. Kod yazan artist arkadaşınız iyi para kazandığını iddia ediyordu ama “Ya Selman, bana da öğretsene şu işi.” dediğinizde, he deyip, hı deyip geçiştiriyordu. Doktor ayağınıza geldi. …


Image for post
Image for post

Freelance Çalışmaya Nasıl Karar Verdim?

5 dakikalık okuma — Celil Bozkurt

24 yaşındayım, gelir elde ettiğim yazılım dilini öğrenmeye 6 ay önce başladım, ailemden farklı bir şehirde kendi evimde yaşıyorum, batırdığım girişim firmamdan kalan borçlarım var fakat bunların hepsine rağmen bir firmada maaşlı olarak çalışmayı reddediyor ve kendi alternatif gelirlerimi sağlamının yolundan yürüyorum. Bu yazıda, bu macerayı aktaracağım.

Söylesem tesiri yok, yazsam gözaltı…

6 dakikalık okuma — Ahmet Turan Köksal

Neredeyse her hafta, yüzümü köşeye verip, sessiz sessiz ağlayacak kadar beni üzen olayların haberini alıyor, kahroluyorum. Zaten fiziki olarak (psikolojik değil) üzülmeye, ağlamaya meyilliyim. Bunlar da yenilir yutulur, unutulur ve benim için hazmedilir üzüntüler değil.

Kişisel hedefimi 201 gün hiç sektirmeden nasıl yapabildim?

3 dakikalık okuma — Fırat…


Image for post
Image for post

Nereye Gidiyoruz?

6 dakikalık okuma — Azer Koçulu

Yaş 23, 2011 güzel, savaşsız bir yıl, kafamda dolaşan maceralı fikirler ipleri elimden kaçmış uçurtma gibi, gerçek hayata teğet bile geçmiyor. 19 yaşında başlayan İstanbul’da çalışma serüvenimin son dakikalarını fikir değil gol isteyen taraftar heyecanıyla bekliyorum; kafamda ise bir sürü soru, vize çıkmazsa ne yaparım? Bundan daha önce yazılım işini birkaç kez bırakmış, aylarca bilgisayara dokunmadığım olmuştu. ABD vizesi alamazsam, bu kez kesin olarak bırakıyorum ve uzun yol tır şoförlüğüne başlıyorum.

Yerli malı arama motoru

3 dakikalık okuma — Umut Gökbayrak

Bilmeyenler için hatırlatayım. 26 Aralık 2016 günü ulaştırma bakanı Sayın Arslan, Manisa Medya TV’de canlı yayınlanan bir programda bir yerli arama motorunun yapılmakta olduğunun müjdesini verdi.


Image for post
Image for post

Bu yıl bitmek üzereyken, hepimiz (muhtemelen) bir şey üzerinde hemfikir olabiliriz: 2016 hemen unutulmayacak. Dünya, David Bowie ve Muhammed Ali gibi iki efsanesini kaybetti, atletlerin sahada ve saha dışında tarihe geçişini izledi ve demokrasiyi mercek altına aldı. Ancak belki de en önemlisi, bu yıl bir mesaj gönderdi: Bazı zor konuşmaları yapmaya hazır olun.

Image for post
Image for post

2016'da, Medium bir platformdan fazlası oldu — insanların, o zor konuşmaları (tamam, bazı kolay konuşmaları da) yapma zamanı geldiğinde yöneldikleri yer oldu. Yazarlar özgün, kişisel hikayalerini paylaştılar. Okuyucular, sıkı dokunmuş topluluklar oluşturdular ve birbirlerinin dünya görüşlerini zorladılar. Konuşmalar, 2016'da ateş sahasına dönen kültürel ayrılıklar arasında köprü kurmak için yeterli mi? Muhtemelen değil. Ama bir yerden başlamak zorundayız. …


Image for post
Image for post

Facebook hesabımı neden sildim?

5 dakikalık okuma — Midori Kocak

Facebook hesabımı sildim. Deaktive etmedim. Hesabımı dondurmadım. Sildim. Bunaldım çünkü Facebook’un gereksizliğinden ve bayağılığından. Oturup da telefon numarana bir mesaj atmak için 2 dakikasını ayırmaya üşenecek kadar sana değer vermeyen insanlar “arkadaş” adı altında duruyorlar ve senin yazdıklarını, duygularını, düşüncelerini gözetliyorlar, üstelik facebook, yazdıklarımdan, paylaştıklarımdan bir sonraki alışverişimin ne olduğunu dahi tahmin edebilecek kadar benim hakkımda benden daha fazla bilgiye sahip oluyor.

Araman için illa ölmem mi lazım?

3 dakikalık okuma — Umit Oner

Slogan milliyetçiliğine bayılıyorum! Her terör eyleminde sosyal medyadan fışkıran bu coşkun sel fazla tazyikli değil, hemen yerini başka bir cambaza bak eylemine bırakıveriyor. Bir hafta önce, bir ay önce, yıllar içinde yitirdiğimiz pek çok can hakkında ne düşünüyorlar diye merak ediyorum. Acaba hatırlıyorlar mı? …


Image for post
Image for post

Seküler hicret — Her şeyi bırakıp gitmek…

4 dakikalık okuma — Mustafa Tandogan

Orta boy bir bavul ve 5 parça yazlık eşya + bilgisayarımla ABD’ye geleli neredeyse 5 ay olacak. İlk uçaktan indiğimde aklımın burada kalmak gibi, mantığımın ise bambaşka planları vardı. Sonuç olarak, ne oldu nasıl oldu anlamadan, Austin’e yerleştim.

Başlatmayın Erken Kalkmanızdan!

3 dakikalık okuma — Yaşar Safkan

Gördüğünüz yazı başlığı, ilk düşündüğüm başlığın, üç kademe efendileştirilmiş hali. İnsanlar bir şeyden bıkmışlıklarını anlatırken, elleriyle bir seviye gösterip, “ha burama kadar geldi” derler ya… Benim elim, artık göstermek istediğim seviyeye zıplasam bile erişmiyor.

Neden mi? Bu bir tanıma göre “erken kalkan” tayfa var ya… Bunlar hayat döngüsü faşisti. …

Medium Türkçe

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store