10 adımda nasıl Sipirmin olurum?

Kimsenin hayallerini kırmak istemem ama 10 adımda sipirmin olunmaz, 100 adımda yetmez sipirmin olmaya. Hatta ne kadar çabalarsak çabalayalım asla sipirmin olamayız. Çünkü sipirmin bir hayal ürünüdür… Önce bunu bir kabul edelim. Sonra da etrafta dolaşan ve hemen hemen adım başı karşılaştığımız hayal ürünü mükemmellik reçetelerini sorgulamaya başlayalım.

Ben merak ediyorum mesela kültür mantarı gibi türeyen bu kitapların, blog yazılarının ve yaşam koçlarının ne sebeple çıktığını. Eskiden de bu kadar çok kisisel gelişim ürünleri var mıydı? Yoksa çağımızın narsistik ruhlarını beslemek adına mı çoğaldılar? Hangi boşluğu doldurmak adına üretildiler?

Çünkü malum Piyasa kazanmayı sever ve eğer kullanılacak bir boşluk gördüyse bu ortada bir "ihtiyaç" olduğuna işarettir.

Etrafıma baktığımda genellikle gözüme şu tarz kitap isimleri çarpıyor:
- Hedefinize daha hızlı ulaşmanın yolları
- Kariyerinizde yükselmek için tavsiyeler
- Daha mutlu olmanın sırları
- Fark yaratmak sizin elinizde

İlk bakışta daha verimli, daha başarılı ve daha mutlu olmanın ne zararları olabilir ki diye düşünebiliriz. Zaten benimde bireyin karakterini geliştirmeyi amaçlayan kitaplarla veya kişilerle bir sorunum yok. Benim aklımın almadığı içi boş aldatmacalarla insanların oyalanması. Ve üstelik insanlarında bunlara koşa koşa gidiyor olmaları.

Ben kişisel gelişim kitaplarının fayda sağladını düşünmüyorum. Aksine okuyucularının içlerini daha da boşalttığı kanısındayım. Sebep mi? Zemin sağlam değil. Beyin, kalp ve ruh kirlenmişse önce bunları temizlemek lazım. Demiri çürümüş bir araba boyanmakla nasıl daha sağlam hale getirilemezse. Karakteri zedelenmiş birinin de temeli sağlamlaştırılmadan kalıcı gelişme sağlanamaz.

Mesela "zamanı daha verimli kullanmayı" ele alalım. Bir insan zaman kavramının anlamını bilmiyorsa. Hayatın anlamını sorgulamıyorsa. Nereden geldiğini ve nereye gittiğini bir an bile durup düşünmüyorsa. Saatlerce oturur komşunun yeni aldığı koltuk takımlarını da konuşur. Bilmem ne kadar süre mağaza vitrinlerine de bakar.

Peki kişisel gelişim kitaplarının bu kadar revaçta olmasını nasıl açıklarız? Ben bu tarz kitapları inanarak okuyan insanların acizliklerinden kaçma çabasında oldugunu düşünüyorum. Ki bu da ayrı bir konu.