POI

Breaking Bad’i izledikten sonra hiçbir dizinin öyle çok etkileyici bir hikayesi olamayacağını düşündüm. Ardından Fringe izleyip aynı sözleri onun için de söyledim.

Son izlediğim bu iki dizinin üzerinden biraz zaman geçtikten sonra Ekşi Sözlükte Fringe izlemiş olanların izlemesi gereken dizilerin konuşulduğu başlıkta Person Of Interest’e denk geldim. (Tabii önce House MD tecrübesi de oldu 5–6 bölüm.)

5. sezonu ile final yapmasının üzerinden birkaç hafta geçmiş bir diziydi. Aynı şekilde Breaking Bad ve Fringe izlemeye başladığımda da diziler çoktan bitmişti.

Sıradan olayların yaşandığı veya sadece belirli kapalı mekanlarda çekimleri yapılan dizileri sevmediğimi göz önünde bulundurursak ilk bölümü fena değildi. Bilgisayar bilimine ilgisi olan birini içine çekecek bir senaryosu olduğunu keşfetmem ise 1–2 bölüm sürdü.

İster komplo teorisi diyelim istersek algı yönetimi; dizide işlenen konuyu dünyanın birçok yerinde rahatça yayınlamak neredeyse imkansız. Artık her köşede bulunan güvenlik kameralarından, evlerimizin ve işyerlerimizin içerisindeki dizüstü bilgisayarların, telefonların, televizyonların kameraları tarafından izlendiğimizi; mikrofonları aracılığı ile dinlendiğimizi ve bunların tek bir merkezde toplanarak işlendiğini, kategorize edildiğini kabul edelim. İşte bunu yapan bir yapay zekanın (sonraki bölümlerde sayı ikiye çıkıyor) insanlığı yönetmesinin/yönlendirmesinin sonuçları üzerine fazlaca düşündüren bir yapım karşımızda duruyor.

11 Eylül kim tarafından gerçekleştirilmiş olursa olsun, bu tarihten sonra Amerika için her şey çok değişmiş. Sinema ve dizi sektörü de bunların başında geliyor. POI’de de asıl konunun merkezinde olan yapay zeka bu tarihten sonra ulusal güvenlik tehditleri karşısında bir savunma sistemi olarak oluşturulmuş. (Benzer bir sistem Hızlı ve Öfkeli 7 filminde God’s Eye olarak geçiyor.)

Bu sistem “relevant” olarak kategorize edilmiş ulusal güvenliği tehdit eden unsurların yanında “irrelevant” olan başka bir kategoriyi de oluşturuyor ki burada olası sıradan suçlardaki suçlular veya kurbanlar tespit ediliyor. Relevant olan durumlar ile yapay zekanın verdiği bilgilere göre devlet ilgileniyor. Ancak irrelevant olanlar ne olacak? İşte burada yapay zekanın yaratıcısının vicdanı devreye giriyor ve bu kişilerin kurtarılması için bir ekip kurulması zorunluluğu ortaya çıkıyor.

Bu sırada sürükleyiciliği arttırmak için iyiler ve kötülerin savaşı şiddetlendirilirken, insanları kontrol etme ve ideal dünya düzenine ulaştırma amacında olan başka bir yapay zeka ortaya çıkıyor. Ve dizi bu eksende devam ediyor.

Mesele daha uzun aslında ama fazlasını izlememiş olanlar için yazmamak lazım.

Ölmeden önce izlenmesi gereken dizilerde benim için ilk üçte olan bu yapımı tavsiye ederim.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.